Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Sambabørn overdøvede starten på frit lejde-aktion
TILBAGELEVERING. To gasmasker fra 1938 er i dag kommet tilbage i statens hænder. - Foto: MAGNUS HOLM
Claus Hjort Frederiksen sidder klar til at tage imod skeer, stokke og printerpapir.
Seneste Nyt
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hvad er nu det for noget?
Siden 23. oktober har danskerne kunne indsende billeder af de ting, som tilhører staten.
I dag kan danskerne så møde op på Rådhuspladsen, hvor Bagsidens redaktion har arrangeret en frit lejde-aktion.
Tanken er, at staten kan bruge tingene igen.
De ting, som staten ikke kan bruge, vil blive bortauktioneret, og overskuddet vil blive givet til Finansministeren.
Bagsidens redaktør måtte udsætte åbningstalen, fordi et helt orkester af farvestrålende karnevalsbørn havde overtaget Rådhuspladsen.
Men frit lejde-aktionen, som Politikens bagside har arrangeret, er nu kommet i gang.
Danskerne er myldret til med effekter, som de af forskellige grunde har haft liggende i gemmerne - effekter, som egentlig tilhører det offentlige, og som i dag bliver leveret tilbage.
Gasmasker fra 1938
De første, der er gået ind gennem den til lejligheden byggede specialpavillion, er Ebbe Bielefeldt og hans hustru Marianne fra Herlev.
I mange år har de haft to gasmasker fra 1938 med tilhørende brugsanvisning stående, og dem vil de nu gerne aflevere tilbage.
»Jeg har haft dem i 25 år. De har bare ligget og flydt. Jeg overvejede at aflevere dem til et museum. Jeg syntes i hvert fald, at det var synd bare at smide dem i en container«, siger Ebbe Bielefeldt.
LÆS MEREProminente navne tager imod vores rapserier
I den ene ende af pavillonen sidder den tidligere finansminister Claus Hjort Frederiksen, og ved siden af sidder Jørgen Mikkelsen, der repræsenterer statsarkiverne.
Tror I, at staten kan bruge de to gasmasker?
»Det skal jeg ikke kunne sige«, siger Jørgen Mikkelsen, mens Claus Hjort Frederiksen skyder ind:
»Faren for krige er jo ikke helt drevet over«, siger han, mens han sætter sin underskrift på et gult certifikat.
Det overdrager han til Ebbe Bielefeldt, og den næste i køen kommer til. Det er en dame, der vil aflevere en ske.
Har hjulpet til
Det er dog ikke alle, der er kommet for at aflevere ting, som tilhører staten.
Flere journalister, kamerahold, almindeligt nysgerrige og overborgmester Frank Jensen er kommet forbi.
Foran pavillonen står Patrick Nielsen med et par skolekammerater. De er ikke kommet helt frivilligt.
Der går alle på Københavns Tekniske Skole og har været med til at bygge pavillonen.
Da de ikke har kunnet få en lærlingeplads som tømrere, er de i stedet i skolepraktik, hvor de så kan komme ud for en opgave som denne pavillon.
Har to undertrøjer
En mand med en cykel står også og kigger på. Han indrømmer, at han har to undertrøjer, som han kunne aflevere, men han har ikke taget dem med.
Undertrøjerne stammer fra en episode, da han for mange år siden arbejdede på et hospital, hvor han lånte trøjerne med hjem, da han selv havde feber og frøs.
LÆS MEREHjælp opsvinget i gang: I dag kan du returnere statens gemte guld
Frit lejde-aktionen fik ham til at tænke på undertrøjerne, som er ved at være godt slidte, men han syntes, at det var for skørt at aflevere dem i dag.
Aktionen fortsætter til klokken 18.
Egentlig var det meningen, at en pølsevogn ville dele pølser ud til de fremmødte, men ifølge Bagsidens redaktør Oliver Stilling gik den plan i vasken.
I løbet af dagen vil Claus Hjort Frederiksen blive afløst af andre såkaldte myndighedspersoner - blandt andet Margrethe Vestager, der tidligere i dag har præsenteret en økonomisk redegørelse for pressen.
Måske kan de mange nye effekter påvirke statskassen positivt.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Rejsekortet afløser Dankortet
Booking på nettet skal sikre kvalificerede lærervikarer
Københavns Kommune sier uuddannede lærervikarer fra.
Amerikansk whistleblower søger asyl i Island gennem mellemmand
Lan Doky og Claus Meyer åbner spritny jazzklub med tre restauranter (og to barer)
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Metro-byggeriets naboer høres ikke, når afgørelse om erstatninger træffes.
Etisk Råds formand vil give unge ret til fri abort
Kvinder over 15 år skal selv bestemme, om de vil have abort, mener Jacob Birkler. Politikere og Sex og Samfund er åbne for debat.
Vi er bange for fuglene
Obama har indledt vigtigt Berlin-besøg
Den amerikanske præsident taler i morgen i Berlins centrum, hvor op imod 8000 politifolk passer på Obama.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
Torvehaller skal genoplive døende bymidter i provinsen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste ATS
Når internetannoncer er rigtig skidt placeret
Politiker Special
Kæmpe jubilæum
Seneste Bagsiden