Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Tvivlsomt vejr udskyder styrtdyk fra 36 kilometers højde
Fart. Det vil tage Felix Baumgartner cirka 30 sekunder at ramme lydmuren, og hele turen i frit fald vil tage omkring seks minutter. Derefter folder han sin faldskærm ud i cirka 1.500 meters højde, og så lander han igen et sted i New Mexicos ørken. Hvis alt går vel. - Foto: Dump fra promovideo / Red Bull.
Felix Baumgartner bliver den første i verdenshistorien, der i frit fald vil bryde lydmuren.
Seneste Nyt
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:De har gjort det til deres mission at sponsorere de mest vanvittige ekstremsportsgrene og halsbrækkende rekordforsøg, og i morgen bliver et af de dyreste af slagsen udført i New Mexicos ørken.
Eller rettere - over New Mexicos ørken, for rekordforsøget, som selvfølgelig er smurt ind i Red Bull-logoer, udføres fra 36 kilometers højde og er et af de mere imponerende, energidrikfirmaet har kastet kroner efter.
Når kapslen er nået over 36.567 meter, som er målet for rekordforsøget, er resten op til Baumgartner. Her åbner han døren til de cirka 60 minusgrader, og så er det bare at lade sig falde ned mod den blå planet.
Og håbe, at alt går som planlagt.
Det skal være kameravejr
For 52 år siden var det Joe Kittinger, der udførte et lignende stunt fra 31.332 kilometers højde, og her gik ikke alt glat.
Kittinger fik nemlig pådraget sig en mindre rift på sin trykdragts handske, hvilket resulterede i, at den nu 82-årige pensionerede jagerpilot måtte kæmpe med enorme smerter undervejs i sit fald.
Det er den slags, Red Bull-holdet har kæmpet med at undgå, og selvfølgelig er Kittinger med som Baumgartners mentor i Roswell i New Mexicos ørken, hvor alle nu venter på, at vejret arter sig.
Missionen var egentlig planlagt til at finde sted i dag, men vejrforholdene er ikke gunstige nok - en koldfront med lave skyer og støvregn er ikke ideelt hverken for sikkerheden eller for de mange meget, meget dyre kameraer, som skal filme hele seancen både fra rummet og jorden og streame det live til hele verden.
Men i morgen skulle vejret blive ideelt siger den tilknyttede meteorolog fra Roswell i en video fra redbullstratos.com.
Fire verdensrekorder er ikke helt ufarligt
Der er med andre ord meget på spil for både Red Bull og Felix Baumgartner, når sidstnævnte om godt et døgns tid træder ud af sin kapsel og lader sig falde mod jorden for undervejs at blive det første menneske til at bryde lydmuren uden mekanisk hjælp og slå yderligere tre verdensrekorder på samme tid:
Hvis den opvarmede trykdragt eksempelvis revner, vil Baumgartners blod begynde at koge, og det overlever man ikke. Er hullet bare en lille rift, som tilfældet var med Joe Kittinger for 52 år siden, risikerer han alvorlige forfrysninger, og får Baumgartner ikke fikseret sin krop ordentlig til et stabilt svæv, risikerer han at spinne ukontrolerbart, og det kan man såmænd også miste livet af på grund af iltmangel.
Ingen ved, hvad der sker efter lydmuren
Men hr. Baumgartner er en erfaren herre, som selvfølgelig har foretaget flere testspring fra lavere højder. Senest i juli fra 29.400 meters højde.
Østrigeren er også en berygtet base-jumper og har blandt andet hoppet ud fra Turning Torso-bygningen i Malmø og Teipei 101 i Taiwan, og i 2010 erhvervede han sig verdensrekorden for det laveste base-jump nogensinde ved at hoppe ud fra hånden på Jesus-statuen i Rio.
I morgen er det så fire verdensrekorder, det gælder.
Samt svaret på et videnskabeligt spørgsmål, som mange er spændte på at høre svaret på - hvad sker der, når man i frit fald bryder lydmuren?
SE OGSÅSe promovideoen for rekordforsøget i New Mexicos ørken (Eksternt link)
Det kan Felix Baumgartner forhåbentlig fortælle os i morgen eftermiddag.
Den tre timer lange opstigning er sat til at begynde klokken 14 dansk tid. Så ved 17-tiden går det løs, og du kan følge det hele live på redbullstratos.com.
Se også
Løkke uddyber: Bl.a. i længde er 'standpunkt' og 'holdning' to meget forskellige ord
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Carl Froch slår Kessler på point
Bayern rejser sig i et brag af en finale
Ministre tror på særskilt folkeafstemning om patentdomstol
Soloafstemning koster 100 millioner kroner og kan sænke valgdeltagelsen.
Yderligere tre anholdt for drab på soldat i London
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Forbrugerrådet: Brugerne taber på nyt retursystem på rejsekortet
Der er færre rejseminutter for pengene på rejsekortet end klippekortet.
Uniformeret soldat stukket med kniv i halsen Paris
En uniformeret fransk soldat er lørdag blevet angrebet med en kniv af en ukendt gerningsmand midt i Paris.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste ATS
Når internetannoncer er rigtig skidt placeret
Politiker Special
Kæmpe jubilæum
Seneste Bagsiden