Annonce
Annonce

Mest læste

Bagsiden 5. feb. 2012 KL. 00.01

Kunstanmeldelse: Skal vi absolut begribe knoglen?

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print


'Selvportræt' er titlen på dette knoglemaleri fra dronning Margrethes udstilling på Arken.

Mange har haft travlt med at rynke på næsen ad dronning Margrethes seneste udstilling, men når sandheden skal frem, er det faktisk nogle yderst interessante benstumper, majestæten i disse dage præsenterer på kunstmuseet Arken.

Man fornemmer tydeligt, hvordan dronningens interesse for arkæologi og mad her går op i en højere enhed med den knæoperation, hun gennemgik for nogle år siden.

Konfronteret med malerier som 'Knogle', 'Endnu en knogle' og 'Knogle uden navn' er det således helt op til beskueren at afgøre, om han står over for en frihåndstegning af et røntgenbillede, et fund fra bronzealderen eller begyndelsen til en portion ossobuco.

Og definitionen på god kunst er jo netop, at den hele tiden er til diskussion, fordi ingen kan være helt sikker på, hvad den vil os.

Hvad vil dronning Margrethe os så med alle sine knækkede knogler? Er de i virkeligheden udtryk for en civilisationskritik, som hun ikke har mulighed for at fremsætte i sine nytårstaler?

Skal de symbolisere den fragmenterede tilværelse, som det vestlige menneske lever i det 21. århundrede? Eller opfordrer vores monark os simpelthen til at spise flere retter, der er kogt på kraftben, fordi det er enkel og nærende kost af en type, der har holdt os oppe som nation gennem århundreder?

Vi ved det ikke, og det er netop derfor, dronning Margrethes kunst er så udfordrende, at man som beskuer føler værkerne gå til marv og ben på samme måde som østenvinden uden for det stormomsuste kunstmuseum ved Køge Bugt.

Lægebrevsprækken
v/doktor Erik Monster

Kære doktor Monster.
Mine silikonebryster fryser noget så frygteligt her i den kolde tid. Hvad kan man gøre?
Linse Kessler

Kære Linse.
Jeg vil anbefale dig at benytte en koldskål.
Husk også at gruse kavalergangen!
Venligst, Monster

ats@pol.dk

Annonce
Annoncer
Nettet
16. maj. KL. 20.53 opdateret KL. 21.05
Revolution. Google er klar med ændring, der optimerer brugernes søgninger. Til at begynde med på engelsk, senere følger de på andre sprog. - Foto: THOMAS BORBERG

Nu kommer den største ændring af Google i årevis

Verdens største søgemaskine skal tænke mere som et menneske.

Tennis
16. maj. KL. 21.03
Syg. Caroline Wozniacki gik på banen med flere symptomer og kunne ikke følge med mod den stærke spanske grusspecialist. - Foto: Lynne Sladky (arkiv)/AP

Det var noget i luften, der slog Wozniacki ud

Allergisk reaktion, feber og ondt i halsen førte til ufrivillig exit ved Italien Open i Rom.

Nettet
16. maj. KL. 20.28
fupbutik. Et nærmere kig på den dansksprogede netbutik http://www.r4spil.dk/ viser, at det er rent fup. Siden er maskinoversat, og købsbetingelserne er kopieret fra en dansk netbutik. Betaler du penge her, ser du hverken dem eller varen mere.

Udenlandske svindlere snyder kunder i falske netbutikker

Juridisk er de udenlandsk baserede sider svære at gøre noget ved.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Vatnisse? Med veloplagt fortællerytme og vittig dialog er 'Gummi T' en vellykket opdatering. - Foto: (PR)
16. maj. KL. 12.07

Animeret Gummi-Tarzan opfylder alle mirakelønsker

ibyen anbefaler

restaurant & cafe