Digital adgang med e-avis for 149 kr./md.

EM-nyt: Uffe til Ukraine

Lyt til artiklen

DANMARK ATTER FRIT – VERDENSKRIGEN SLUT
Danmarks Radio meddeler i dette øjeblik, at Anden Verdenskrig nærmer sig sin endelige afslutning, idet den ikke længere skal udkæmpes på DR 2.

I et kommuniké fra DR’s førerbunker udtaler generalmajor Maria Rørbye Rønn:

»Programmer som ’Hitlers håndlangere’, ’Hitlers hundeleverandør’ og ’Jeg var Hitlers negletekniker’ vil ikke længere køre i sløjfe på DR 2, ligesom portrætudsendelserne om samtlige kampvognskommandører, der deltog i slaget ved Tobruk, vil blive indstillet med øjeblikkelig virkning. Seerne skal have fred«.

Fredsbudskabet skabte glæde i mange danske hjem, hvor man straks gik i gang med at fjerne de mørklægningsgardiner, der i mange år har sikret, at danske familiefædre også i dagtimerne kunne følge med i Anden Verdenskrig uden forstyrrende sollys.

KUN I ATS: UGENS DØDSLISTE
Præsident Obamas liste over personer, der skal udsættes for droneangreb i denne uge:

EM-NYT: UFFE TIL UKRAINE

Kulturminister Uffe Heltvæk har besluttet at rejse til Ukraine for at overvære Danmarks første EM-kamp.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her