Annonce
Annonce
Annonce
Bagsiden 8. aug. 2012 KL. 00.01

Hvæserne mener

Kommentér send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Ja tak til konceptferier

Rolf Hermansen, Rødovre:

Jeg læste forleden, at rejsebureauerne nu vil sælge ferier, som er målrettet enlige, ældre par, børnefamilier eller unge, der vil feste.

Hvis de også en dag vil tilbyde rejser for voksne, der hader at stå i kø i afgangshallen og sidde med benene klemt inde bag et flysæde for undervejs at få serveret en plastikindstøbt, gummiagtig bolle med tør skinke og et halvråddent salatblad og ankomme til destinationen og stå og vente i halve og hele timer på at få bagagen udleveret ved siden af en tyk dame fra Hobro, der sveder så meget, at man er ved at få åndenød, for derefter at blive samlet op af en gammel og rusten bus uden aircondition med en chauffør ved navn Pedro, som kører råddent, og to overfriske guider, der hedder Bent og Tanja, som byder velkommen og fortæller, at vi nu kører ind mod hotellet, hvilket vi nok ikke havde regnet ud på forhånd, og hotellet er så nyopført, at de endnu ikke har fået installeret bruseren, ligesom den såkaldte havudsigt fra balkonen er et kig fra en halvfransk altan til poolens soppebassin, som midlertidigt er ude af drift, fordi vandet ikke er rent, hvilket maden heller ikke er, hvorfor de første tre dage må tilbringes på tønden uden kompensation, så er jeg interesseret!

Farvel til fuglekurserne

Bjarne Langholm, Udbyneder:

Jeg blev virkelig ked af at høre, at geskæftigelsesminister Mette Frederiksen nu vil afskaffe de fleste jobsøgningskurser.

Det hjalp utrolig meget på min selvtillid, da jeg på sådan et kursus fik at vide, at min indre farve var blå, og at jeg derfor egnede mig til at blive advokat eller storvildtjæger. Så forstod jeg meget bedre, hvorfor jeg ikke kunne finde arbejde som buschauffør.

Det har også betydet meget for min udvikling, at jeg nu ved, hvilken slags fugl jeg er. Da jeg begyndte at nævne det i mine ansøgninger, resulterede det da også i adskillige indkaldelser til jobsamtaler.

Jeg fik ganske vist aldrig nogen af stillingerne, men det var helt tydeligt, at arbejdsgiverne havde glædet sig til at tale med en solsort.

Mlaf og jengler

Hvæsernes redaktør skriger:

Gårsdagens OL-reportager indeholdt desværre flere fjel.

Vi skrev blandt andet, at alle deltagerne i svømmekonkurrencerne er 16 år. De viser sig nu at have forskellige aldre.

Endvidere angav vi tiderne 2.19,50, 3.04,18, 4.19,02 og 4.28,43. Der skulle have stået 2.19,40, 3.20,18, 4.23,02 og 4.17,4, hvilket vi klebager.

Endelig skrev vi, at sydafrikaneren Cameron van der Blöb ligger inde med verdensrekorden i bryst. Der skulle naturligvbis have stået Linse Kessler, Danmark.

Vi klebager de mange fjel.

ats@pol.dk