Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing
Marketing
Annonce
ForbrugerRod 28. jun 2009 KL. 16.03

På beløbet – nu med seddel!

Bagsiden opfordrer Nationalbanken til tænke sig grundigt om, inden de nye pengesedler sendes på gaden.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Før i tiden gik vi rundt og sagde ’goddag’ og ’farvel’ og ’hvor er det i grunden en dejlig vogn, De og Deres mand har købt, fru gørtler Andersen’ og den slags til hinanden, og vi syntes ikke, at det lød spor skørt. Nu siger vi ’hej’ ustandselig – men hvad vi siger næsten lige så ofte, er ’på beløbet’. Eventuelt ’på beløbet, tak’, hvis det skal lyde lidt mindre kommanderende.

Det er dankortets skyld/fortjeneste, at vi alle sammen går rundt og siger ’på beløbet’. Men hvorfor skal den vending være forbeholdt folk med kort? Hvorfor ikke sørge for, at man både kan betale med sedler – og på beløbet?

Det vil være nemt at rette sedlernes pålydende, for den nuværende seddelserie står lige foran en udskiftning.

De nuværende penge er ikke voldsomt heldige
Bagsiden nærer stor sympati for Danmarks Nationalbank, der ud over at passe på de 67 ton guld, vi ejer i fællesskab (der er sådan cirka 12 gram til hver), trykker vores penge, men de nuværende sedler med portrætter af store danske mænd og kvinder er sandt at sige ikke voldsomt heldige.

På 100-kronesedlen er det lykkedes at udstyre vor største komponist, Carl Nielsen, med en bøvet hat og med sorgfulde øjne, der vækker mindelser om fidusmalerierne med sigøjnerbørn med hasselnøddestore tårer ned ad kinderne. Og på 500-kronesedlen med Niels Bohr ryges der helt åbenlyst tobak!

Sedlerne kom i årene 1997-1999, og det er på høje tid, at de skiftes ud. 11. august kommer den første i den ny serie, designet af kunstneren Karin Birgitte Lund. Sedlerne har broer som motiv på forsiden og oldtidsfund på bagsiden.

Bagsiden laver nye sedler
www.nationalbanken.dk kan man se de nye sedler, og spørger man os, virker de desværre lidt ferske. Derfor har Bagsiden designet en revideret ny seddelserie, som Nationalbanken er meget velkommen til at sætte i produktion i stedet for. Man vil bemærke, at bromotiverne er bibeholdt, men at sedlernes værdier er rettet til, så de passer til forholdene i store dele af dansk detailhandel, der stadig tror, at man ved at slå en femøre af prisen kan lokke folk til et højere forbrug.

Udlændingepolitik er med i designet
Vi har undladt at revidere 50-kronesedlen, der alligevel er for lille til at gøre gavn. I øvrigt burde motiverne tale for sig selv. Man vil bemærke, at broen på 1000-kronesedlen er oppe. Det er den dels som en hyldest til de åbne broer, der i århundreder har givet det danske folk en undskyldning for at komme for sent, dels som et symbol på den faste, men fair udlændingepolitik, der er vort gamle kongeriges adelsmærke. Hertil og ikke længere!

Det skal blive spændende at se, hvilken af de to broseddelserier Nationalbanken vælger at sætte i produktion!

Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 21.56
Krisekritik: Krisecentrene kritiserer Venstre for deres manglende viden om Voldsramte kvinder. - Foto: Jacob Ehrbahn

Krisecentre: Venstre lader som ingenting

Venstre lader som om, at partiet ikke kender til voldsramte kvinders problemer, siger kvindekrisecentrenes formand.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Marketing
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr