Annonce
Annonce
Forsiden 2. jan. 2012 KL. 03.00

Flertal: Lad Frederik overtage tronen

Tronfølger. Dronning Margrethe har en stor tillid til sin efterfølger - sønnen Frederik. - Foto: DRESLING JENS

Tronfølger. Dronning Margrethe har en stor tillid til sin efterfølger - sønnen Frederik. - Foto: DRESLING JENS

Monarker lever som alle andre længere end før. Det giver problemer for tronfølgerne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dronning Margrethe bør allersenest om ti år træde tilbage og lade kronprins Frederik få titlen som konge af Danmark.

40 procent af danskerne foretrækker et regentskifte inden for fem til ti år, mens 11 procent mener, at dronningen bør trække sig nu.

Jeg har en søn, som jeg har meget stor fidus til. Han skal nok finde ud af det der

Dronning Margrethe

Det viser en meningsmåling foretaget af Megafon for Politiken og TV 2.

I Holland gik regenten på pension
Men abdicering er helt udelukket, siger eksperter. Det har aldrig været monarkiets tradition, dog med Holland som undtagelse, at regenten går på pension.

Magten skifter ved dødsfald eller alvorlig sygdom, fortæller historiker Steffen Heiberg.

»Monark er noget, man er for livstid. Problemet er, at folk lever meget længere i dag end tidligere. Det har i det 20. århundrede resulteret i, at efterfølgeren først er trådt til, når andre i samfundet går på pension«, siger Heiberg.

Hun bliver, til hun falder af sin pind
Jes Fabricius Møller, lektor i historie på Saxo-Instituttet ved Københavns Universitet, tror heller ikke, dronningen går af.

»I den her situation må danskerne bare blive belært om, at det bestemmer de ikke. Det bestemmer dronningen, og hun har også sagt, at hun bliver, til hun falder af sin pind. Målingen er nok mere et udtryk for, at folk virkelig godt kan lide Frederik og Mary, end det er en vurdering af dronningens indsats«, siger han.

Ifølge Steffen Heiberg vil det være uhensigtsmæssigt af dronning Margrethe at lade kronprins Frederik komme til inden for de næste år. Hun bør blive livet ud. Det foretrækker 31 procent af danskerne.

»Går hun af, begynder kongehuset at ligne det almindelige samfund. Så bliver det at være monark en stilling som alle andre, hvor man går på pension, når man er 70. Monarkiet kan næppe overleve, hvis det bliver alt for almindeligt«, siger han.

Dronningen er selv ganske afvisende

Dronningen selv er da også ganske afvisende over for at lade sig pensionere.

»Jeg har altid haft den opfattelse, at det er en opgave, som man får, og den har man, så længe man lever«, sagde hun i går i et interview med Politiken.

LÆS ARTIKELDronningen: Opgaven som regent har man for livet

Samtidig udtrykte dronningen stor tillid til sin efterfølger: »Jeg har en søn, som jeg har meget stor fidus til. Han skal nok finde ud af det der«.

Skal monarkiet overleve, er det afgørende, at kronprinsen fortsætter sin mors stil og afholder sig fra politiske udtalelser. Samtidig skal han være opmærksom på, at jetsetlivet ikke tager overhånd, siger Jon Bloch Skipper, historiker med speciale i kongehuset. Og så bør kronprinsen udvise større interesse for det brede samfund, mener Jon Bloch Skipper:

»Dronning Margrethe har interesseret sig for mange forskellige sider af samfundet og har en utrolig almenviden. Frederik skal være opmærksom på at adoptere mere af det og ikke kun interessere sig for bestemte sider af samfundslivet«.

Frederik kan godt blive en god konge
Formentlig vil han vokse med opgaven, påpeger Jes Fabricius Møller.

»Dronningen blev, da hendes far døde, vurderet som en lidt forsagt skikkelse. Man var ikke sikker på, hvordan hun ville klare det. Kronprinsen har noget, han må arbejde med«, siger han og tilføjer:

»I forhold til sin mor har han en væsentlig mere usikker omgang med pressen. Selv når kronprinsen er meget velforberedt, virker han meget usikker. Alligevel er han populær. Frederik er en anden slags, men det er ikke til hinder for, at han kan blive en god konge«.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Nettet
16. maj. KL. 20.53 opdateret KL. 21.05
Revolution. Google er klar med ændring, der optimerer brugernes søgninger. Til at begynde med på engelsk, senere følger de på andre sprog. - Foto: THOMAS BORBERG

Nu kommer den største ændring af Google i årevis

Verdens største søgemaskine skal tænke mere som et menneske.

Videnskab
16. maj. KL. 21.40
Venuspassage Her ses Venus bevæge sig ind foran Solen i 2004. Det sker igen 6. juni 2012, men så går der over hundrede år, før det sker igen. - Foto: HANS PUNZ/AP

Se Venus passere Solen 6. juni, eller vent i 100 år

Venus vil 6. juni kunne ses på solen som en lille sort plet

Internationalt
16. maj. KL. 22.01
PROTEST. Demonstranter tager afstand fra drabet på Trayvon Martin under en march i Florida i marts. - Foto: Roberto Gonzalez/AP

Trayvon Martins banemand var kvæstet ved anholdelsen

Den borgervagt, der skød en 17-årig dreng i Florida, havde sår efter slagsmål ved anholdelsen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

16. maj. KL. 14.05 TV Morten Olsen udtager EM-truppen

Det sker
Vatnisse? Med veloplagt fortællerytme og vittig dialog er 'Gummi T' en vellykket opdatering. - Foto: (PR)
16. maj. KL. 12.07

Animeret Gummi-Tarzan opfylder alle mirakelønsker

ibyen anbefaler

restaurant & cafe