Annonce
Annonce
Forsiden 29. jun. 2009 KL. 12.28

Det bugner med billige charterrejser

Trods SP-penge og rejseselskabernes salgstaler kan du sagtens komme billigt til syden. De gode vejr giver gode rejsetilbud

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

To uger på Mallorca eller Rhodos til 2.219 kroner.

Der er masser af billige charterrejser, hvis du er klar til at tage afsted en af de allernærmeste dage. Ovenstående tilbud er taget med Mytravel på et uspecificeret hotel med afgang i morgen eller onsdag. Også Star Tour har ledige pladser på flyene mod syd.

Eksempelvis en uge til Burgas i Bulgarien for 1.598 kroner på et uspecificeret hotel, hvis du kan flyve tirsdag formiddag.

Præcis som sidste år
Salgsdirektør i Star Tour, Stig Elling, sagde ellers for 10 dage siden, at vi godt kunne glemme alt om billige rejser i skolernes sommerferie.

Men det er langt fra tilfældet. Der er præcis lige så mange billige rejser, som det var tilfældet på samme tid sidste år, fortæller Jan Vendelbo, salgschef hos MyTravel, til JyskeVestkysten.

»Der findes bestemt billige rejser i skolernes ferie. Kun de mest attraktive feriemål er udsolgt på nuværende tidspunkt. Lige nu vil jeg gætte på, at vi har det samme antal rejser med rabat som sidste år ved denne tid«, lyder det fra Jan Vendelbo.

Pak hurtigt om kom afsted
Hos StarTour må Stig Elling da også indrømme, at hans forudsigelse bestemt ikke holder stik.

»Jeg må nok indrømme, at jeg må trække nogle af ordene i mig igen. Hedebølgen herhjemme gør simpelthen, at der alligevel er restpladser. Man kan godt spare 30-40 procent, hvis man pakker hurtigt og tager afsted inden for syv-10 dage«, erkender Stig Elling overfor JydskeVestkysten.

Han afviser dog, at hans udmelding blot var et spil for galleriet - for at få os til at hive tegnebogen op.

Det er vejrets skyld
»Folk stod faktisk i kø for at komme afsted, da jeg kom med udmeldingen. Vejret har ganske enkelt bare vendt situationen på hovedet«, lyder det fra Elling.

Hvis du satser på en afbudsrejse én af de nærmeste dage, er der gode muligheder for at sikre sig en billet til Bulgarien, Tyrkiet og Mallorca.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer