Annonce
Annonce
Forsiden 14. mar. 2010 KL. 06.00

Kom fra Europa til Kina med tog på to dage

Kineserne planlægger en ny Orientekspres eller måske rettere et Orientlyntog.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Læs mere

Kom med tog fra Europa til den kinesiske hovedstad Beijing på kun to dage.

Det lyder som science fiction, men ikke desto mindre er kineserne seriøse og håber at kunne byde passagererne velkomne på den nye højhastighedsrute inden år 2025.

Kineserne forhandler med 17 lande om at videreføre deres højhastighedsnet langt ud over riget i midtens grænser.

LÆS ARTIKELHer er læsernes guide til de smukkeste togrejser

Wang Mengshu, togekspert fra Beijing Jiaotong Universitet, har taget del i alle større togprojekter i Kina, og han siger til avisen South China Morning Post, at tre højhastighedsprojekter er på tegnebrættet.

Passagerer kan køre gennem Thailand og Rusland
Det ene netværk involverer lande i Sydøstasien, som Thailand, Myanmar (Burma) og Malaysia. Rute to kører gennem centralasiatiske lande Kasakhstan, Usbekistan og Turkmenistan med en mulig forlængelse til Tyskland. Den tredje rute går gennem Rusland og slutter i Vesteuropa.

Ruterne passerer igennem områder med rige mineral- og energiressourcer, som Kina er stærkt interesseret i, men togene skal også medtage passagerer.

LÆS ARTIKELHurtigtog overhaler flyet

De kinesiske højhastighedstog skal kunne nå en maksimumsfart på 350 kilometer i timen, men den mest økonomiske kørsel foregår ved 200 kilometer i timen.

Selv hvis aftalerne falder på plads relativt hurtigt, skal man næppe forvente at kunne sætte sig i et tog fra Europa til Kina før omkring år 2025.

Spanien er Europas hurtigste land
Flere europæiske lande bygger højhastighedsbaner i ekspresfart. Eksperterne spår, at vi om 15 år vil have tre gange så mange lyntogskilometer på kontinentet som i dag, skriver Stand By.

Portugal er i færd med at lægge spor mod grænsen til Spanien, og med etableringen af nye spor på spansk side vil det reducere rejsetiden mellem Lissabon og Madrid til to en halv time. Strækningen åbnes om tre år.

Spanierne er i det hele taget de hurtigste, og i år overtager Spanien førstepladsen som det land med flest højhastighedsbaner i Europa.

LÆS ARTIKELTag med toget til Berlin

For øjeblikket indtages førstepladsen af Frankrig, som fortsætter med at lægge lyntogsspor. Det samme sker i Tyskland, Sverige, Rusland, Italien, Tyrkiet, Belgien og Holland, mens Danmark endnu ikke er kommet op i omdrejninger.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 22.33

Musikprofessor: Kære dekan, vil du nu fyre mig med det samme?

Ledelsen på Aarhus Universitet ligger i konflikt med professor.

Fodbold
13. feb. KL. 22.51
Nedtur. Roma smed vigtige point i nederlag til Siena. - Foto: PAOLO LAZZERONI/AP

Kjær begår straffespark i Roma-nederlag

Simon Kjær begik straffespark efter fem minutter på banen, da Roma tabte 0-1 ude til Siena i Serie A.

Verden i billeder
13. feb. KL. 21.30

Verden i billeder: Fra flyvende kunstskøjteløbere til hundekarneval i Brasilien

Få en gennemgang af det seneste døgns bedste billeder fra nyhedsbureauet AP.

Annoncer
Annoncer