Annonce
Annonce
Forsiden 31. aug. 2007 KL. 08.58

Stor prisforskel på rejseforsikringer

Rejseforsikringer bliver en nødvendighed, når sygeforsikringens dækning skrumper ind til nytår. Et tjek afslører mange hundrede kroners forskel i selskabernes priser.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vi tjekker

Stor prisforskel på rejseforsikringer

Sorteret efter

Sådan gjorde vi

Vi har ringet til elleve forsikringsselskaber og bedt om prisen på en års-familierejseforsikring, der dækker Europa uden eventuelle tillæg.

Desuden har vi bedt om prisen for dækning, hvis familien vil rejse i hele verden.

Under hvert selskab kan du læse i kort form, hvad forsikringen dækker. Men de egentlige forsikringsbetingelser skal du selv rekvirere fra selskabet og kontrollere.

Læs mere om de nye regler, når sygesikringens dækning skrumper.

Det bliver mere nødvendigt end nogen sinde før, at vi forsikrer os, inden vi pakker kufferten og sætter os ind i flyvemaskinen.

I lande som Tyrkiet og Kroatien bliver hospitalsregninger nemlig ikke længere dækket af det gule sygesikringskort. Og uanset hvor i verden du falder og brækker benet, dækker kortet ikke hjemtransporten.

I mange tilfælde kan det godt betale sig for en familie at tegne en rejseforsikring i tillæg til indboforsikringen. Den gælder hele året, og kan tegnes for Europa eller hele verden.

Pris afhænger af din indboforsikring
Men prisforskellen på forsikringsselskabernes årsrejseforsikringer er stor. Og de fleste store forsikringsselskaber tilbyder slet ikke en rejseforsikring, med mindre man allerede har tegnet en anden forsikring - som en indboforsikring - hos dem.

I øvrigt kan man kun tegne rejseforsikringer, der dækker hele hustanden.

Bor du alene, kan der derfor være god grund til, at tegne rejseforsikringen gennem et af de specifikke rejseforsikringsselskaber. Her kan man nemlig godt købe individuelle forsikringer.

Den billigste 'single-forsikring' får du hos Gouda til 140 kroner om året, mens den hos Europæiske koster 179 kroner om året.

Forsikringerne vil stige i pris
At forsikringerne kommer til at stige næste år, når dækningen skal udvides, er der ikke nogen tvivl om. Hvor mange penge der helt præcist er tale om, er lidt sværere at komme med et bud på.

For kun enkelte af forsikringsselskaberne har allerede nu fastsat en pris. Tre undtagelser er dog Europæiske, der varsler en stigning på 70 kroner, Tryg, hvis pris kun kommer til at stige med 8 kroner, og Almindelig Brand der fastholder den gamle pris.

Der er altså stor forskel, og det er værd at holde øje med, hvis man venter til årsskiftet med at købe en rejseforsikring.

Lige nu finder man den billigste rejseforsikring for hele husstanden hos Nykredit til 147 kroner, mens man hos Europæiske igen skal hoste op med flest penge, nemlig 429 kroner om året for en familieforsikring.

»Vi har ikke noget mål om at være de billigste, for pris og kvalitet hænger sammen for os«, siger underdirektør i Europæiske Jakob Bender til Tjek.

Undersøg hvad der står med småt
Udgangpunktet for forsikringstjekket har været den billigste forsikring, virksomhederne tilbyder. Derfor er det vigtigt, når man bestiller sin forsikring, at man omhyggeligt tjekker, hvad den dækker, og hvad der står skrevet med småt.

Almindelig Brand dækker for eksempel ikke erstatningsrejser, hvis du brækker benene på din skiferie, mens man hos Tryg skal have en ekstra forsikring, hvis man ønsker, at den også skal omfatte baggage.

Sammenlign priserne og indholdet, og brug det til at forhandle med dit selskab om et godt tilbud.

Annonce
Politik
28. maj. KL. 23.32

Økonom: Skattereform er et skridt i den rigtige retning

Regeringen hæver topskattegrænsen - blandt andet på bekostning af boligejerne. Dermed følger de råd fra eksperter.

Gældskrisen
28. maj. KL. 20.24
Kollaps. Den græske økonomi er slem, men måske er den endnu værre, mener landets forhenværende premierminister Lucas Papademos. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni

Det kræver en stabil regering nu, hvis ikke økonomien skal kollapse, siger tidligere ministerpræsident.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer