Annonce
Annonce
Forsiden 19. dec. 2008 KL. 15.10

Nye alderskrav for ungdomsrejser

Dansk Ungdomsferie indfører alderskrav på 18 år på deres rejser. Ung Rejs vil stadig lave rejser til unge under 18.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Sol, dans og druk skal ikke længere være for unge under 18 år.

I hvert fald hvis det står til Dansk Ungdomsferie, DUF, som har valgt at indføre et alderskrav på minimum 18 år på sine ungdomsrejser.

Samtaler med forbrugerombudsmanden, Henrik Øe, har haft stor indflydelse på DUF's beslutning om alderskravet.

»Vi har også ud fra de drøftelser, vi har haft med Henrik Øe, følt, at der var et ønske fra offentlig side om, at der var en aldersgrænse, og det har vi valgt at efterkomme«, siger direktøren for Dansk Ungdomsferie, Jesper Schousen.

Imidlertid har konkurrenten Ung Rejs ikke gjort sig overvejelser om at rykke grænsen for deltagelse op fra 16 til 18 år.

»Når man er 16 år, er der et kulturskift fra folkeskolen til gymnasiet, hvor det er okay at drikke øl og sådan nogle ting. Vi går ud fra at de unge er ansvarlige, fordi de har fået lov til af deres forældre til at tage af sted«, siger bureauchef i Ung Rejs Henrik Grove Olesen.

ritzau

Annonce
Politik
28. maj. KL. 23.32

Økonom: Skattereform er et skridt i den rigtige retning

Regeringen hæver topskattegrænsen - blandt andet på bekostning af boligejerne. Dermed følger de råd fra eksperter.

Gældskrisen
28. maj. KL. 20.24
Kollaps. Den græske økonomi er slem, men måske er den endnu værre, mener landets forhenværende premierminister Lucas Papademos. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni

Det kræver en stabil regering nu, hvis ikke økonomien skal kollapse, siger tidligere ministerpræsident.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer