Annonce
Debat 9. okt. 2010 KL. 14.00

DR er hæmningsløs i jagten efter seere

I Plummers regeringstid er DRs programudbud blevet popularitetssøgende.

Hans Jørgen Jensen


Hans Jørgen Jensen var øverste chef – generaldirektør – for Danmarks Radio fra 1985 til 1994.

Hans indgående kendskab til denne del af medieverdenen strækker sig helt tilbage til 1950’erne, da han blev ansat først som programsekretær ved Statsradiofoniens Fjernsynsafdeling og senere ved tv-sektionen i Danmarks Radios Aktualitets- og Oplysningsafdeling.

Fik Modersmål-Selskabets pris i 1994.

Den mest præcise betragtning, der blev leveret i den stærkt underholdende røde lejesvende-serie, kom i sidste udsendelses slutbemærkninger.

Og den blev leveret af ingen ringere end vor alfaderlige finansminister, som synligt lettet over udviklingen i Danmarks Radio kunne konstatere, at der er kommet en ny ånd ind foretagendet.

»Nu kører der jo ikke mere i primetime analyser af Irakkrigen, nu kører der ’X Factor’ og sådan nogle ting ... DR er jo også undergået en vis forandring ... i gamle dage havde man da i primetime godt kunnet lave en folkeoplysende udsendelse, men det går jo ikke mere«.

Skulle det efter denne finansministerielle opsang ikke være gået op for seerne, at Danmarks Radio endelig er blevet befriet for et hav af røde lejesvende og blevet renvasket, frisk og fornøjelig, så er generaldirektør Plummer mand for at sætte tingene på plads.

I et forskræp om røde lejesvende-serien på DR’s hjemmeside står der:

»Serien hedder meget oplagt ’Jagten på de røde lejesvende’ og dokumenterer, at der tidligere rent faktisk har været noget om snakken. Men sådan leger vi bestemt ikke mere her i huset, pointerer DR’s generaldirektør, Kenneth Plummer, for vi arbejder på en helt anden måde nu, siger han. I dag arbejder vi med nogle klare målsætninger om, at vi skal have pluralisme, og at vi skal have en høj journalistisk kvalitet«.

Ja, men er det ikke mageløst.

Man kan mene, at det ville have klædt den unge Plummer, om han havde holdt sig til sine indledende bemærkninger, hvoraf det fremgår, at han dengang (da DR åbenbart var fyldt til randen med røde lejesvende) gik i korte bukser.

Det gjorde udsendelsesseriens tilrettelægger, Jakob Rosenkrands, ikke engang, for han var to år fra at se dagens lys i 1968, da hele røde lejesvende-balladen startede.

Det var – som kun ældre folk på egnen kan huske det – den fhv. venstreminister Jens Sønderup, der lagde pen til nøgleordene i seriens titel, og det blev han for resten dømt til at æde i sig igen.

Begge d’herrer Plummer og Rosenkrands må altså fra barnsben have været udsat for den massive røde indoktrinering og enøjede journalistik, som forekommer at være udsendelsesseriens hovedpåstand.

I Plummers regeringstid er Danmarks Radios programudbud, som finansministeren så diskret antyder det, blevet popularitetssøgende i en hæmningsløs jagt efter de højest mulige seertal.

Hans Jørgen Jensen

De synes nu mirakuløst nok begge at være kommet ud af bombardementet uden at være blevet særlig røde af det.

Tværtimod.

I Plummers regeringstid er Danmarks Radios programudbud, som finansministeren så diskret antyder det, blevet popularitetssøgende i en hæmningsløs jagt efter de højest mulige seertal.

Fra ’X Factor’ over ’Hammerslag’ til ’Sporløs’ og ’Ved du hvem du er’ til det ulideligt indsmigrende ’Aftenshow’.

Og for at det ikke skal være løgn er TV-avisens kælne studievært nu i gang med at bede seerne forsyne TV-avisen med »historier«.

Jakob Rosenkrands har med sin udsendelsesserie demonstreret, at også han har fattet, hvilken side af brødet der er smør på i vore dages DR.

I stedet for at give et nogenlunde fair billede af Danmarks Radios programvirksomhed de foregående 40 år er han faldet for fristelsen til at grille nogle forholdsvis få medarbejdere.

Man må medgive ham, at det har været solid folkelig underholdning, som det jo altid er at sidde ved foden af guillotinen. Gedigent seerguf.

Men har det gjort os klogere på, hvad det var, der drev den tids fundamentalister til at lade hensigten hellige midlet?

Og kunne man have rejst det spørgsmål, om den røde fundamentalisme nu blot er blevet erstattet af eksempelvis en anti- og/eller proislamisk ditto?

Det kunne der såmænd godt være kommet en ganske interessant og væsentlig udsendelse ud af.

I primetime.

Andre debatindlæg om 'Jagten på de røde lejesvende':

RIFBJERG »Så er DR's heksejagt på de røde lejesvende skudt i gang«

BREDAL 'Jagten på de røde lejesvende' fortæller mere om nutiden end om fortiden

KRARUP»Vi er nogle, der glæder os og ler højt«

RACHLIN'Jagten på de røde lejesvende' udstiller venstrefløjens idioti

KOPLEV'De røde lejesvende' er en tynd kop te

ØVIGSkal vi have ondt af Koplev, den gamle mand?

PER STIGDR var ikke ræverød

ROSENKRANDSUndskyld, jeg spørger

JENSEN DR's røde er tudefjæs

CHRISTENSEN»Giv Cavling-prisen til Jacob Rosenkrands«

Annonce
Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

22. maj. KL. 00.01 Tolle lege

Det sker
Havnespot. Nogle af de bedste solsteder i København findes langs havnen. Her er det Toldbodens Grillbar. - Foto: Mathias Christensen
22. maj. KL. 12.02

Guide: Københavns bedste havnespots

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning