Annonce
Debat 20. feb. 2012 KL. 15.24

Espersen: Nyudannede journalister er for vattede over for politikerne

»Det er da vidunderligt, at politikere selv kan redigere de danske aviser«.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
1
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

fakta

Søren Espersen er medlem af Folketinget for Dansk Folkeparti.

Den bidske vagthund er blevet en usikker skødehund, mener Søren Espersen, medlem af Folketinget for Dansk Folkeparti.

Især nyudannede journalister mangler respekt for deres fag, når de tilbyder at sende deres spørgsmål på forhånd og undlade at spørge om bestemte sager hos politikerne.

Søren Espersen, hvad er der galt med danske journalister?

»Jeg har de seneste år oplevet, at unge journalister er meget optagede af på forhånd at fortælle mig, hvad deres interview kommer til at handle om. De sender mig spørgsmålene i god tid før og forsikrer mig om, at jeg nok skal få artiklen til godkendelse, før den går i trykken. Der må jeg sige, at der er sket et skred«.

Et skred?

»Der er sket en ulækker udvikling. Nu vil jeg ikke stå her og sige, at alt var bedre i gamle dage, men da jeg gik på Journalisthøjskolen, var jeg meget optaget af min kritiske rolle som journalist. Ingen af journalisterne fra min årgang accepterede, at folk skulle redigere i vores artikler. Nu er journalisten klar til at tilbyde mig det hele, før interviewet overhovedet er gået i gang«.

Så journalisterne er blevet for bløde?

Jeg stoler på, at du citerer mig korrekt

Søren Espersen

»Ja, meget. Journalisterne er vattede i deres tilgang til deres fag. Hvis jeg skulle lave et interview med en politiker, og vedkommendes spindoktor bad om at få udleveret interviewspørgsmålene på forhånd, så ville jeg da afvise ham med det samme. Jeg ville droppe interviewet«.

Du og dit parti har tidligere kritiseret journalister – især i DR-regi – for at være for farvede. Nu er de pludselig for ukritiske?

»Det her har intet med de røde lejesvende at gøre. Ja, jeg har tidligere kritiseret pressen for at tage citater ud af sammenhæng, men ikke for at være for kritiske. Det kunne jeg ikke drømme om. Det handler om, at journalister lader magthaverne godkende og kontrollere deres arbejde. Jeg forstår ikke, at de er så bange for politikerne. Det er der ikke meget fjerde statsmagt over«.

LÆS OGSÅEspersen: De røde lejesvende manipulerer

Du har selv siddet som pressechef og bedt om interviewspørgsmål på forhånd og aftalt, at journalister skulle undlade at spørge om noget bestemt under interview. Er det ikke voldsomt paradoksalt, at du i dag kritiserer den metode, som du selv har praktiseret som presseansvarlig?

»Da jeg var presseansvarlig, var det fordelagtigt for mig at få spørgsmål på forhånd af journalister. Det vil jeg ikke benægte. Jeg har tidligere opstillet betingelser for et interview over for journalister. Det kunne være, at den pågældende journalist ikke måtte spørge ind til en bestemt sag. Det var min rolle som presseansvarlig«.

Du har altså selv været med til at skabe monsteret?

»Som politiker kan du ikke bebrejde mig, at jeg gerne vil vide, hvad journalisterne vil spørge mig om. Det, jeg derimod har svært ved at forstå, er, hvorfor journalisterne går med på præmissen, som politikerne og spindoktorerne opstiller. Når jeg taler med andre politikere på Christiansborg, oplever de præcis det samme. Det er da vidunderligt, at vi selv kan sidde og redigere de danske aviser«.

Her til sidst vil jeg høre, om du vil have det her interview til godkendelse?

»Jeg stoler på, at du citerer mig korrekt«.

ANBEFALEDE KOMMENTARER

20. FEB

Fordelagtigt?

Da Søren Espersen var pressechef, var det fordelagtigt for ham at have èn mening om journalister, siger han selv.

Nu er det så altså fordelagtigt for ham at have den modsatte mening.

Så hvornår er det egentlig fordelagtigt for os andre overhovedet at fæste lid til det, den mand siger?

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (12)
20. FEB

Svar: Fordelagtigt?

Manden gør sit job, jeg synes ikke vi kan være os selv bekendte at påstå noget andet.

Hvis vi kan drage fordel af det, hvorfor så egentlig ikke?

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
20. FEB

God artikel Tarek Omar!

Søren Espersen er totalt selvmodsigende i overstående.

Han kritiserer journalister for det, han selv har forlangt af dem. Løkke fik et raseri anfald som de blå på TV 2 herefter slettede, fordi Løkke ikke var forberedt, den stakkels mand.

Men nu er det forkert.Er det fordi vi har fået en rød regering?

Penge styrer pressen. Den styres af reklamekroner og interesser.
Derfor er pressen også overvejende borgerlig. Det ses tydeligt.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (11)
20. FEB
Erling Svendsen | førtidspensionist

Svar: God artikel Tarek Omar!

Ville ønske vi havde en uafhængig presse, der hverken er rød eller blå, men som vinkler historierne med oplysninger om for og imod. Tag trængselsringen, en ensidig dækning imod, ikke en reel oplysning til forbrugerne.

Det mediebillede vi har i dag er utroværdig og ikke en presse værdig. Se bare hvordan medierne er ved at være medskyldige i, at ødelægge det Danske samfund. Man respektere ikke den nye regering og er med til at spænde ben for mange positive forslag, fordi man har en blå pressetjeneste der spænder ben for tiltag der giver en renere luft og natur.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (6)
20. FEB

Svar: God artikel Tarek Omar!

Jeg er helt enig Erling!

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
20. FEB

Svar: God artikel Tarek Omar!

Pressen er da hverken rød eller blå. Den er mest sensationsorienteret. Den nuværende regering respekteres lige så lidt, som den foregående. Dansk Folkeparti blev behandlet pænt, siden de inviterede pressen med til fejring af en aftale om forstærket kontrol ved grænsen. Uanset pressen er politisk neutral, er den ikke troværdig endsige seriøs. Dækningen af ikke alene betalingsringen om København men de fleste politiske emner er præget af ønsker om følelsesudbrud såsom forargelse el. bekymring i befolkningen.

Tager heller ikke Søren Espersen eller hans parti seriøst overhovedet. I dette tilfælde tænker jeg, at det formodentlig står ham frit for at frabede sig spørgsmålene på forhånd og undlade at gøre indsigelser mod artikler, han får til gennemsyn.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
20. FEB

Svar: God artikel Tarek Omar!

Børge, jo pressen er meget borgerlig. Og det gælder stort set alle medier, både TV og aviser.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
20. FEB

Svar: God artikel Tarek Omar!

Anne-Marie Monrath: Nu er den da mest borgerlig for at være i opposition til regeringen. Da regeringen var borgerlig, var pressen mest socialdemokratisk. Meget af tiden er den dog upolitisk endda i en grad, hvor politiske emner behandles som useriøs underholdning. Sagen om Stephen Kinnocks skatteforhold svarede til sagen om Lene Espersens afbud til møder. Kun dækningen af Dansk Folkeparti skiller sig ud ved dens hyppighed, nok fordi DF har stor underholdningsværdi.

Den er vist kun borgerlig for de, der spejder efter alt borgerligt og ignorerer alt andet. Det er tilsyneladende rodfæstet hos de fleste socialdemokrater altid at være på vagt mod fjender.

Pressens metode med at finde nogle, noget er synd for, er næppe udpræget borgerlig. Det er brugen af eksperter heller ikke.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
20. FEB

Svar: God artikel Tarek Omar!

Tilføjelse: Med upolitisk mener jeg ikke bare politisk neutral men uden politisk interesse. Dækning af politiske emner drejer sig efterhånden mest om proces og om at få politikere i fedtefadet. Brug af eksperter og ofre er gamle socialistiske og socialdemokratiske kneb.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
21. FEB

Svar: God artikel Tarek Omar!

Jeg er uenig med dig vedrørende pressen. VKO skandalerne fyldte meget lidt, hvorimod skattesagen fyldte ekstremt meget. Som bekendt er det eneste forkerte ved skattesagen, at en borgerlig regering formentlig har begået magtmisbrug. Her viste BT helt tydeligt sig som en borgerlig avis under valgkampen.
JP er en venstreavis, Berlingeren er en konservativ avis osv..
Politiken er socialliberal (radikal).
News er fuld af venstrefolk, hvilket da også er tydeligt i deres dækning.
DR er ikke rød, hvis de har været, er det i hvert fald ovre.

En ting er jeg enig med dig i, det er at skandalerne er der for mange af. Men aviserne får penge i kassen hver gang vi klikker på deres artikler, det er pengene der er afgørende for hvor aviser løber hen.
Pressen er ikke længere en vagthund, men en kamhund!

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
20. FEB

I 10 år har medierne ganske rigtigt været for vattede mod den gamle Fogh/Løkke-regering...

...og Dansk Folkeparti.

Med et synderegister som VKO blokkens, burde ingen regering i et demokratisk land med en ordentlig demokratisk presse kunne holde så længe.

Men det er da mærkeligt, at Søren Espersen efter 10 år ved magten først kommer i tanke om pressen er for vattet nu, hvor han selv er kommet i opposition, og nu, hvor vi endelig har fået en ny Thorning-regering.

En Søren Espersen, som for øvrigt tidligere sagde om pressen:

"Den, der betaler for orkestret, bestemmer også musikken."

:)

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (9)
20. FEB

Svar: I 10 år har medierne ganske rigtigt været for vattede mod den gamle Fogh/Løkke-regering...

Det et netop det største problem med den danske presse. At "Den, der betaler for orkestret, bestemmer også musikken."

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

23. maj. KL. 00.01 Bæredygtig træhest

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning