Annonce
Debat 28. jun. 2010 KL. 15.05

Velkommen til Guantánamo-fløjen i Kastrup lufthavn

Lander man med fly fra Mellemøsten, bliver man slæbt igennem et nedværdigende sikkerhedstjek, skriver Fathi El-Abed.

133 kommentarer send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Fathi El-Abed

Fathi El-Abed er debattør.

Han er formand for Dansk-Palæstinensisk Venskabsforening og tidligere kandidat til Europaparlamentet for SF.

Han har været udsendt til Mellemøsten som rådgiver for Udenrigsministeriet.

Jeg har de sidste par måneder turneret i Mellemøsten for at fortsætte de brobygningstiltag, der fik sin berettigelse og blev en nødvendighed i tiden efter tegningkrisen i 2006.

Endnu en gang stod jeg for nogle dage siden i tre mellemøstlige hovedstæder og prædikede om Danmark og den respekt, man som borger mødes med. Uanset sin oprindelse, tro eller ytringer.

Og det på trods af en efterhånden ekstrem højrefløj i Danmark, der har fået smagen for magten og er mere end villig til at dæmonisere alt og alle for at holde fast i taburetterne.

Og hvad sker der, så snart flyet er landet, og det har plantet snuden i gaten? Ingen adgang til Danmark for hele flyet!

Mere end 200 mennesker bliver stuvet sammen i gate-tunnelen og videre ind et kammer på en sidefløj i Kastrup Lufthavn. Et kammer, der mest af alt minder om Guantánamo-lejren.

Danske og udenlandske statsborgere, unge som gamle, børn og kvinder – men også kaptajnen og flypersonalet skulle alle sammen finde sig i at blive behandlet som en flok kriminelle.

Stedet mindede mig om mine to døgn i Sandholmslejren, da jeg kom til Danmark for knap 22 år siden, og som siden – desværre – har udviklet sig til en interneringslejr for alle, der ikke vil indordne sig det, der engang var verdens mest humane asylsystem.

Et par politifolk står på hver sin side af indslusningskammeret. Af sted gennem metaldetektoren og videre til kropsvisiteringen. For ALLE. Uanset om metaldetektoren bippede eller ej.

Armene ud til siden, og så kan en overvægtig mand undersøge alle i robotagtige bevægelser. Også kvinder – unge som ældre. Med eller uden slør. Under armhuler og ned langs brysterne og længere ned mellem benene. Vi får alle fornøjelsen to gange. For og bag. Stående på en ’ølkasse’.

I baggrunden et par grædende børn. De kan bare vente. De skal også undersøges. Her hjælper mit danske pas, mit udseende eller mit sprog ikke. Mak ret eller bliv sat på plads.

Hvordan kan det være, at det lige pludselig er mere bureaukratisk at rejse ind i Danmark end i et givent land i den tredje verden?

Fathi El-Abed

»Your passport«.

»Vær så god … dejligt at være hjemme«.

»Jamen, velkommen til Danmark«, bliver der tørt svaret.

Tak, fordi jeg bliver budt velkommen til mit eget land, tænkte jeg.

Og videre til selve paskontrollen for at fremvise pas for tredje gang. Og videre i en lang korridor med total indhegning og hønsenet som loft, der fører direkte til bagagehallen.

Hvordan kan det være, at det lige pludselig er mere bureaukratisk at rejse ind i Danmark end i et givent land i den tredje verden?

Og hvorfor skal selv hærdede folk som jeg føle sig talt ned til og behandlet som en kriminel, der måske/måske ikke har et par kilo beriget uran i computertasken? Jeg har været vidt omkring i verden. Også i diktaturstater. Men har aldrig oplevet noget lignende.

Og jeg har aldrig vidst, at Kastrup Lufthavn har dette særligt indhegnede kammer med ubehageligheder fra start til slut for særlige fly fra særlige lande.

Er vi blevet til et paranoiasamfund, hvor alle – eller bestemte grupper – er kriminelle eller terrorister med uran i anus indtil det modsatte er bevist?

Hvor længe skal det fortsætte? Manden der har skabt dette cirkus af usikkerhed og mistillid i verden, er væk. Han sidder ikke længere i Det Ovale Værelse i det Hvide Hus. Bush og banden af neokonservative omkring ham er væk.

Er det så måske ikke på tide, at vi forsoner os og smider den frygt, der i snart 10 år har plantet sig dybt i os alle sammen? Måske er det på tide, at sikkerhedsvanviddet får en ende. For vores alles skyld.

Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

- Få dagens vigtigste debatter på mail

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
13. feb. KL. 00.01
Facebook. Analyserer man folks opdateringer er det bemærkelsesværdigt hvor mange af dem, der handler om at blive set og anerkendt. - Foto: Jens Dresling

Der er gået inflation i anerkendelse

Facebook minder om julebrevet: alt er positivt.

10. feb. KL. 14.01
Foto: ALIK KEPLICZ/AP

Kunstens pengemagt knuser det kulturelle demokrati

Acta-traktaten og kunstens lobbyister forhindrer kulturen i at nå den brede befolkning.

10. feb. KL. 00.01
Spiseregler. »Hvordan skal den muslimske kok, som ikke kan leve med tanken om at spise svinekød, kunne værdsætte og vurdere smagen?«, spørger Mikael Rothstein. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)

I har endnu ikke fattet religionerne

Hotel- og Restaurantskolen viser, hvor ringe forståelsen af kulturfænomenet religion...

10. feb. KL. 09.31
Sportsligt. Hver tredje elev i folkeskolens ældste klasser føler ubehag ved at skulle i fællesbad efter idrætstimerne. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Skriv: Er folkeskoleelevers blufærdighed et problem?

Hver tredje af de ældste folkeskoleelever har det dårligt med fællesbad efter idræt.

10. feb. KL. 00.01
Splittelse. Den manglende vilje til at melde klart og tydeligt ud om finansskatten svækker regeringen. - Foto: DRESLING JENS

Regeringen er sin egen værste fjende

De indre modsætninger i regeringskoalitionen blokerer for en fælles retning.

9. feb. KL. 13.02
Foto: VALENTE DITTE

Behold lektierne i folkeskolen

S-forslag er et 'skoleeksempel' på, hvorfor det offentlige bliver ved med at vokse.

9. feb. KL. 00.01
Søren Gade afgav det fejlagtige svar om antallet af irakiske krigsfanger i Folketinget i april 2007, og det har siden været afsæt for skiftende forsvarsministres gentagne misinformationer af Folketinget. - Foto: THOMAS SJØRUP (arkiv)

Ansvaret for manipulation må placeres

Sagen om fejlagtige oplysninger om irakiske krigsfanger må ikke kunne gentage sig.

9. feb. KL. 00.01
Dyr. De fleste kender vandrehistorien om Per Hækkerup, der gav nordsøolien væk til nordmændene for en flaske whiskey. Tidligere energiminister Bendt Bendtsen (K) forærede ikke olien til vores norske venner, men solgte den i stedet til spotpris til kammeraterne i Mærsk - endda i ganske ædru tilstand. - Foto: THOMAS BORBERG

Bendt Bendtsens oliebrøler må rettes op

Nu må de borgerlige feje op efter den dyreste mand i dansk politik.

8. feb. KL. 12.43
Foto: KRABBE LARS

Venezuelansk musiksystem skal styrke dansk dannelse

Dansk Folkeparti ønsker musikundervisning efter sydamerikansk forbillede.

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

13. feb. KL. 00.01 Rene linjer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste læserbreve

WEBCAM RÅDHUSPLADSEN LIGE NU

LATEST

Seneste Dagens tegning