SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Jeg har intet imod fyrværkeri. Jeg er heller ikke bleg for at indrømme, at jeg selv køber krudt, dog kun til Nytår!
Nu har jeg dog de senere år lagt mærke til, at der til Sankt Hans flere og flere steder i landet afsluttes med fyrværkeri.
But why?
Hvorfor er det, at man ikke længere bare må stå og lytte til bølgeskvulp og bålets knitren Sankt Hans aften?
Hvorfor skal årets længste dag blameres med fyrværkeri, der for øvrigt passer elendigt til den lyse nattehimmel, hvor solen aldrig helt slipper sit tag?
Hvad er det for nogle brugshoveder, der har fundet ud af, at den stille aften skal afsluttes med larm og spektakel og endnu mere røg?
Fyrværkeri er flot og smukt, men fyr det af til Nytår. Lad os igen kunne fejre solhverv i fred og ro.
Læs hver dag
- 19. maj
- 19. maj
Dagens tegning
TEGNING Fra de varme lande
-
TEGNING Klædt på
-
TEGNING Færdigt arbejde
-
TEGNING Dominoeffekt
-
TEGNING Loft
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|









