Annonce
Annonce
Annonce
Debat 10. aug. 2012 KL. 15.12

Det fortabte forår.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Thor Arentoft
pensionist Skagen

På den politiske front er der intet nyt vi kan forvænte os fremover.

Lars Løkke og kompani befinder sig i venteposition, de venter bare på at hente de udlånede nøgler tilbage til Venstre, sådan at Venstre kan fortsætte hvor de slap. Jo før jo bedre. Danskerne vil have mere af den politik Venstre førde 2001-2011.

For Helle Thorning er situationen værre. Det blev jo aldrig som det var tænkt. Vælgerne gav jo ikke S - SF - EL muligheden for at bedrive rød politik, og så blev det De Radikale der fik veto-ret, med den berømte tungen på vægtskålen, der kunde bestemme politikken.

Helle og Villy står med ryggen mod muren, og skal støtte en Radikal politik, og hver gang de gør dette, bliver de (med rette) beskyldt for at bryde de løfter de gav til DERES vælgere. De kunde jo have sagdt nej tak til ministerbilerne, men fristelsen og ambitionerne var for store, og nu står de hvor de står med skammem for at svigte deres egne vælgere.

Er der da ingen udvej for Helle og Villy at tage sig ud af denne situation med æren i behold? Jo det er der, de kunde jo erkende at det var et fejlskøn, at danne regering med De Radikale, som ikke har bøjet af på sin egen politik, men udnyttet situationen helt og fuldt til egen fordel. Opsige aftalet og udskrive valg. Så kan man da sige at de forsøkte, men det gik desværre ikke, men at de så havde modet at tage konsekvenserne heraf.

Annoncer