Annonce
Annonce
Annonce
Debat 8. okt. 2012 KL. 08.06

De bør sendes hjem.!

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Egon Techo Plet
Egon Techo Plet

Mange kommer fra Afrika i håbet om at få et job, hvad der ikke er store muligheder for i øjeblikket.

Afrikanerne kommer som regel fra vestafrikanske lande som Nigeria, Sierra Leone og Mali, og de rejser ind i Europa via gældsplagede lande som Spanien, Italien og Grækenland.

Størstedelen af de afrikanske hjemløse befinder sig lovligt i Danmark, da de har opholdstilladelser fra de sydeuropæiske lande.

Danmark bør arbejde for at loven laves om, vi skal ikke være socialkontor for folk uden for EU. Og jeg kan slet ikke forstå, at de gældsplagede lande i Syd Europa bare giver opholdstilladelse, når man er fuld ud klar over at man selv har en stor arbejdsløshed, og så bare lader rulle bolden videre, det opholdstilladelser bør stoppes hurtigst muligt.

Annoncer