SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Hvis man er TV kigger, kan det næppe have undgået ens opmærksomhed, at TV i dag hovedsageligt er baseret på genudsendelser.
En ting er DR Update der har et 7 min loop 24/7, hvor nyhederne tit og ofte er flere dage forsinket, det samme gælder TV2 news.
Kanaler som 4, 5 og 6 har indkøbt 7-10 serier, hvor de så praktiserer at sende dem i loop, så man på en uge kan se de samme afsnit 10-15 gange og i forløb som blander tiden, så man intet fatter.
De omtalte kanaler producerer så et par serier som Reportagen og Hverdagens Helte og div madprogrammer, som så genudsendes til man er ved at brække sig.
Er der virkelig ikke en lovgivning som kræver at der bringes mere nyt, end det der bliver hældt ud i dag, eller er det fordi der sendes fra England, så dansk lovgivning ikke gælder?
Jeg mener at når vi betaler for de omtalte kanaler, må der også stilles krav, eller kan jeg bare selv optage 1 uge på de omtalte kanaler og så spole tilbage og starte forfra.
Læs hver dag
- 22. maj
- 22. maj
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|









