SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Og nu forsøger Nets/teller /PBS sig så igen med at give Dankortet, Nets helt eget guldæg og monopol-betalingskort, særbehandling ved (igen) at forsøge at lægge et (nyt) gebyr på, hvis terminalerne ikke kan læse chip’en på de populære Debitcards.
Og man kan stadig ikke få et Visa/Dan Debitcard, men er nødt til at ty til Master og Visa, hvis du enten ikke vil have muligheder for overtræk, hvis du gæster Ribers eller skylder i banken og derfor ikke kan få et Dankort. Hundredetusindevis af Danskere har ikke Dankort af ovenstående årsager
Kære Erhvervs- og vækstminister. Det er på høje tid, at skride drastisk ind overfor det mest åbenlyse monopol i Danmark, som uden nogen væsentlige former for konkurrence og hindringer hæmningsløst direkte og indirekte malker forbrugere for uanede beløbr i form af gebyrer hver eneste dag og påfører handlende og erhverv urimelige gener og omkostninger. Forbrugere, erhverv og handlende som ingen reelle alternativer har.
Stort set enhver overførsel af vores penge sker igennem Nets/Teller/PBS, hvad enten du betaler din husleje, telefon eller køber mad i supermarkedet.
Skal du drive ehandel, er du nødt til at betale store summer til Nets, for at kunne modtage betaling med Dankort, som du i kraft af monopolet ikke kan komme uden om.
Modtager du ”udenlandske” betalingskort i din forretning, kan du vente 30 dage, før du kan disponere over pengene, hvorfor mange små handlende vælger betaling med Debitcards fra. To dage for en Dankortbetaling skal en handlende kun vente, før der kan disponeres.
Dankortterminaler koster en bondegård med et lille lysthus til.
Og så er der lige NemID, hvor sikkerheden er helt på DanId/Nets/Teller’s side, fordi man som forbruger ikke har en kinamands chance for at vide, hvad deres Java-applet i øvrigt fortager sig i ens computer. Vi kan kun håbe på, at ham ”Nets” DanID-mand er en flink fyr. Og hvordan skulle vi dog det, når vi nu ved, hvordan bankerne der ejer Nets/Teller og DanID, plejer at opføre sig.
Og så er der lige de talrige nedbrud på netbetalinger, Dankortautomater – og NemID, som vi alle bare skal leve med. Er det også muligt i Tyskland med 20 gange Danmarks indbyggertal, at enhver betalingstransaktion i samtlige forretninger og på internettet kan stoppe fordi én kortudbydes systemer fejler? – næppe.
Så, kære Erhvervs- og Vækstminister. Der er noget at gå i gang med, når alle æg er lagt i én kurv.
Læs hver dag
- 24. maj
- 24. maj
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|








