Annonce
Annonce
Annonce

Politiken mener

Ledende artikel i Dagbladet Politiken

Leder 3. maj. 2012 KL. 00.01

Dårlige vuggestuer koster for samfund og børn

Det kan betale sig at investere i de små.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Politiken mener
Lederen er skrevet af et medlem af Politikens lederkollegium.

Man kan håbe, at de danske daginstitutioner omsider får bare en lille smule af den politiske bevågenhed, som børneforskere og forældre har sukket efter længe.

Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) er nemlig nu nødt til at forholde sig til, hvad regeringen vil gøre ved de alarmerende tilstande, der er i landets vuggestuer.

Forskere har i flere år peget på, at en hel del danske vuggestuer nu er så elendige, at de er direkte skadelige for børnene.

Mange steder har pædagogerne givet op og lader børnene passe sig selv. DPU-forsker Ole Henrik Hansens observationer viser, at det ikke er et særsyn med vuggestuer, hvor små børn tuller alene rundt og slås eller græder, uden at nogen hjælper dem.

Årsagerne er stadig dårligere normeringer, uengagerede pædagoger samt mangelfuld institutionsledelse.

LÆS OGSÅMinister strammer kontrollen af vuggestuer

Små børn, der går rundt som zombier uden nærkontakt med omsorgsfulde voksne, er en hjerteskærende tanke. Og det er oven i købet en skidt investering.

De senere års forskning viser, at elendige daginstitutioner er decideret udviklingshæmmende for børnene. På længere sigt risikerer vi, at børn, der går i en institution, hvor pædagogerne ikke udviser omsorg, får lavere intelligens, får sværere ved at sidde stille og ved at lære noget i skolen.

De senere års forskning viser, at elendige daginstitutioner er decideret udviklingshæmmende for børnene.

Kort sagt logiske forklaringer på, at udgifterne til specialundervisning er steget dramatisk. Opmærksomhedskrævende skolebørn er altså en del af prisen for de dårlige daginstitutioner.

Der er derfor behov for egentlige reformer af daginstitutionerne og ikke bare for skærpet kontrol med dem.

Heldigvis viser nyere forskning, at det er en fremragende investering at satse på kvalitetsinstitutioner, for pengene kommer igen i form af mindre kriminalitet, mindre uddannelsesfrafald, langt færre penge til specialundervisning og behandling af adfærdsvanskelige unge.

For børn i risikogruppen vil den investering i kvalitetsinstitutioner, samfundet foretager her og nu, komme 17 gange igen pga. udgifter, samfundet ikke får senere.

Politikerne må se i øjnene, at vuggestuen ikke bare er en nødvendig pasningsform, men et sted, hvor små børn udvikles socialt, sprogligt og intelligensmæssigt – for resten af livet.

Det kræver bedre normeringer, men allermest, at politikere og pædagoger tager opgaven alvorligt, engagerer sig i børnene og udnytter ressourcerne klogere.

Antorini og regeringen skylder et svar.

mh

Annoncer