Annonce
Annonce

Blogs

Joblinks

Annonce
Ledere 06. okt 2005 KL. 00.01

Liderbasse

Leths tid som konsul må være slut.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
ØNSKEDE JØRGEN Leth at komme i medierne med sin selvbiografiske bog 'Det uperfekte menneske', der udkom sidste uge, må man konkludere, at det er lykkedes til overmål. Bogens meget grafiske beskrivelser af, hvordan Leth plejer seksuel omgang med kokkepigens 17-årige datter, har vakt ganske meget opmærksomhed og ikke mindre forargelse.

Få har været imponeret af Leths moralske begreber og af, hvordan han betragter det som sin 'ret' at have sex med en mindreårig, ludfattig pige, hvis mor er ansat i hans egen husholdning. Grundlæggende er Leths sexliv naturligvis hans egen sag, så længe han holder sig inden for de haitiske loves rammer, hvilket der indtil videre ikke er noget tegn på, at han ikke har gjort.

Sagen er imidlertid, at Jørgen Leth ikke kun er filmmand og cykelekspert, men også Danmarks honorære konsul på Haiti. Og er man på den måde blevet betroet at repræsentere det officielle Danmark, spiller klaveret altså noget anderledes, når det gælder moralsk adfærd. Så er det ikke i orden at have sex med kokkens datter på en måde, der næppe ville være lovlig i Danmark, og bagefter prale af det i en bog.

DERFOR ER det på sin plads, at Udenrigsministeriet har indkaldt Jørgen Leth til en kammeratlig samtale, som man må forvente fører til, at Jørgen Leths tid som konsul er forbi. Om sagen også bør få konsekvenser for Leths cykelkommentatortjans på TV 2, skal vi lade stationen selv afgøre.

Men dog konstatere, at havde det eksempelvis været Jes Dorph-Petersen, der havde taget en tur i kanen med 17-årige thailudere, havde hans tid som mr. News 100 procent sikkert været forbi.

Holder TV 2 fast i Jørgen Leth efter hans afsløringer af sine seksuelle vaner, vil det være et udtryk for en sælsom respekt for kunstnerens ret til grænseoverskridende adfærd. Også på andres bekostning.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer:
Erhverv 11. mar 22.02
plan. Det danske kabinepersonale accepterer sparekrav, hvis de kan beholde job i Kastrup.

SAS’ spareplan går hårdt ud over danske stewardesser

De danske kabineansatte skal levere 86 millioner kroner, siger SAS-ledelsen.

Danmark 11. mar 20.30

Undvegen drabssigtet er fundet med stor kniv

Politiet har anholdt undvegen somalisk fange i en kiosk i Aalborg.

International 11. mar 20.06
JORDSKÆLV. Endnu et kraftigt jordskælv skaber rædsel i Chile. Her løber panikslagne chilenere, mens jorden jorden ryster under byen Constitución. - Foto: FERNANDO VERGARA/AP

»Folk er rædselsslagne -de står i min have og græder«

Kraftige jordskælv ryster Chile igen. Politikens korrespondent befinder sig midt i dramaet.

International 11. mar 20.57
Protest. Tyrkiets premierminister Tayyip Erdogan vil ikke acceptere, at Tyrkiet skulle have begået folkemord mod armenerne.. - AP

Tyrkiet kalder sin ambassadør hjem fra Sverige

Tyrkiets premierminister reagerer skarpt på svensk erklæring om halvanden million dræbte armenere.

Fodbold 11. mar 20.51
Skuffelse. Daniel Agger (til højre) og Liverpool-holdet tabte for anden gang på bare fire dage med 1-0. - Foto: MICHEL SPINGLER/AP

Liverpool taber igen og lever livet farligt

Liverpools katastrofesæson er langsomt ved at kulminere: 0-1 i Lille.

Annoncer

Dagens tegning

TEGNING Vindfælde

TEGNING Turen går til ...

TEGNING Respekt

TEGNING Kampklar

TEGNING Droit Morale

Det sker
11. mar 14.48
Uwe Max Jensen begraver her et portræt af Allis Helleland i plænen bag Statens Museum for Kunst. - Foto: GALBIATI SARA

Så er der lort på Bodum-kanden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

En sejrer. Testen byder på en enkelt topkarater. - Foto: NIELS CHRISTENSEN

Smarte paletknive er elendige i brug

Foto: THOMAS BORBERG
Find opskrift
Find madskribenter