Annonce
Leder 1. sep. 2006 KL. 00.01

Marginalisering

VK-regeringen har skabt større ulighed

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

NÅR ULIGHEDEN vokser i disse år, skyldes det ikke kun VK-regeringens skattestop, der favoriserer boligejerne helt uforholdsmæssigt. Den voksende ulighed skyldes først og fremmest, at kløften mellem lønmodtagere og arbejdsløse graves dybere og dybere – som en direkte følge af, at overførselsindkomsterne ikke reguleres med samme stigningstakst som lønstigningerne. Hvert år bliver afstanden mellem folk på overførselsindkomster og folk i arbejde større og større. I de sidste 10 år er overførselsindkomsterne således sakket 17 procent bagefter lønudviklingen. Og dét er noget, der reelt kan mærkes i hverdagen.

Selv om den officielle arbejdsløshed aktuelt er historisk lav, er der stadig op mod 1 million voksne danskere på forskellige ydelser, der hvert år får ringere betingelser for at leve et liv, der modsvarer middelklassens muligheder. Så længe det politiske flertal i Folketinget ikke ønsker at rette op på denne ulighedsmaskine, ja, så klinger det hult, når regeringen taler bekymret om risikoen for, at sammenhængskraften smuldrer. Starthjælpen til flygtninge og indvandrere har samtidig skabt en ny underklasse.

ISOLERET SET bør det hilses yderst velkomment, at socialminister Eva Kjer Hansen (V) nu skifter kurs og forsøger sig med lidt symptombehandling. I går lancerede hun således en »megasatsning«, der skal sikre, at flere af samfundets absolut mest udsatte grupper kan komme ind på arbejdsmarkedet. Ethvert konstruktivt tiltag er et skridt i den rigtige retning. Retfærdigvis skal det dog nævnes, at det var samme Eva Kjer Hansen, der for snart et år siden udtalte til Jyllands-Posten: »Vi står midt i et opgør med årtiers socialdemokratisk inspireret lighedsmageri. Det er slut nu. Uligheden er der. Og uligheden må gerne blive større, for den skaber dynamik i samfundet«.

Socialministeren havde ret i sin diagnose dengang: Uligheden er der. Og den er steget yderligere siden hen. Det er dog mere tvivlsomt, om hendes nye kur vil afhjælpe problemet. For så længe regeringen ikke er villig til at lade overførselsindkomsterne følge lønudviklingen, vil hundredtusindvis af borgere hvert år få sværere ved at leve som en naturlig, velintegreret del af det omkringliggende velstandssamfund.

nyheder@pol.dk

Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

- Få dagens vigtigste debatter på mail

Annoncer
12. feb. KL. 12.54

Stort strømnedbrud rammer København

Store dele af Indre by og Vesterbro er uden strøm.

12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

12. feb. KL. 11.40

Sure S-borgmestre advarer om nyrupske tilstande

Kritik af betalingsringen forstummer ikke inden næste valg, advarer S-borgmestre, der får minder om 90'ernes integrationsdebat.

12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

12. feb. KL. 12.01
Ombejlet. Christian Eriksens evner er indiskutable, hvilket da også har ført til interesse fra Manchester United. Eriksen kontrakt med Ajax udløber om to et halvt år. - Foto: Nelson Antoine (arkiv)/AP

Ferguson tjekker Eriksen ud på torsdag

Manchester United-bossen vil vinde Europa League.

12. feb. KL. 11.44
Børnefeminisme. Malin Rømer Brolin-Tani - vinder af Reumert talentpris i 2007 – viser sammen med resten af stykkets hold, hvordan Pippi gør verden større og sjovere for alle, hun kommer i nærheden af. - Foto: PR-foto

Guide: Femi-Pippi og stakkels Askepot optræder for børnene

Sæsonens børneteater har vidt forskellige tilbud til alle aldre og temperamenter.

12. feb. KL. 10.34

Guardiola giver op: Real ligner en vinder

Efter lørdagens nederlag ligger FC Barcelona syv point efter topholdet fra Real Madrid.

12. feb. KL. 10.15
Royalt. Den danske sømandskonge Frederiks liv bliver udgangspunkt for en biografisk film. Her danser kongen med sin ældste datter, dronning Margrethe. - Foto: (arkiv)/AP

'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik

Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske...

12. feb. KL. 08.47
Bagmand. Efter Osama bin Laden har al-Zawahiri overtaget kontrollen med al-Qaeda. - AP

Al-Qaeda-leder støtter oprørere i Syrien

Terrorlederen Ayman al-Zawahiri kritiserer Syriens brutale styre og opfordrer...

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

12. feb. KL. 00.01 Pølsesnak

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

WEBCAM RÅDHUSPLADSEN LIGE NU

LATEST