Annonce
Leder 30. jan. 2007 KL. 23.57

Fandens familie

Rigtigt at sikre større beskyttelse af børnene

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Familier, som de er flest, er og bliver det selvfølgelige udgangspunkt for vores liv. Uden familien kunne det hele være lige meget.

Når familien alligevel kan være fandens, er det, fordi det ofte er i familien, det går skævt i børns liv. Når de svigtes af dem, som de har lov at nære fuld tillid til.

Tal fra Den Sociale Ankestyrelse viser, at den er rivende gal. Hvert tredje fjernede barn blev sidste år først fjernet fra hjemmet, efter at det selv henvendte sig. Det var lige så mange, som blev fjernet, efter at skole, daginstitution eller fritidshjem havde slået alarm. Som alle, der har med børn at gøre, ved, er børn uhyggeligt loyale over for deres forældre. Udsatte børn forsøger på alle måder at skjule den misrøgt, de dagligt udsættes for. At vente på børnenes eget nødråb er at svigte dem.

Tallene indikerer også, at børn først bliver hjulpet, når de bliver gamle nok til selv at sige fra. Knap halvdelen af børnene var på vej ind i voksentilværelsen, før de kom væk fra deres familier.

Men når så barnet er tvangsfjernet, kan det vel være i sikkerhed? Nej, desværre ikke altid. En mor eller far kan med kommunens tilladelse hente sit barn hjem til tæsk eller seksuelt misbrug fra den ene dag til den anden, hvis barnet er anbragt uden for hjemmet med forældrenes samtykke. Og det er 90 procent af de omkring 14.000 anbragte børn i Danmark.

Det er altså ikke kun spektakulære og hjerteskærende enkeltsager, som vidner om, at anbringelsesreformen, der trådte i kraft 1. januar sidste år, ikke har virket efter hensigten. Fordi politikere, sagsbehandlere, pædagoger, lærere, naboer og venner ? ja, os alle ? er for tilbageholdende med at gribe ind, når et barn gøres fortræd.

Derfor er det rigtigt og modigt af Socialdemokratiets socialordfører, Mette Frederiksen, at foreslå en større beskyttelse af børnene. Det er helt nødvendigt at gøre op med det historiske hensyn til familien på børns bekostning.

Det gør ondt at sige det, og det er ondt for de forældre, som får fjernet deres børn: Men der er børn i Danmark, der er bedst tjent uden deres familie. Det har politikerne ikke været villige til at erkende.

Hver sag om tvangsfjernelse er ulykkelig. Alligevel må man stille spørgsmålet: Kan vi redde flere børn fra deres egne familier?

fugl

Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

- Få dagens vigtigste debatter på mail

Annoncer
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

13. feb. KL. 06.39
Grammy-vinder. Adele var nomineret i hele seks kategorier og hun gjorde rent bord ved at vinde samtlige. - Foto: Matt Sayles/AP

Adele gør rent bord ved årets Grammy

Den britiske soulsanger Adele vinder hovedpriserne ved Grammy-festen i Los Angeles.

13. feb. KL. 07.00
DAMEETAGE. Ekstra udstyr som hårtørrer, strygejern og krøllejern er en del af bonusoplevelsen på hoteller med rene kvindeområder. - Foto: Mette Dreyer

Kvinder vil have hoteller uden mænd

Flere hoteller rundt omkring i verden åbner rene kvindeetager i stil med københavnske...

13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

13. feb. KL. 03.00
Danske studerende bruger mange penge på ekstra kurser der skal give dem højere karakterer. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Studerende køber ekstra timer

Markedet for eksamenskurser og privat lektiehjælp boomer blandt studerende.

12. feb. KL. 23.35
Hattrick. Ronaldo fik nok engang en hovedrolle og Real Madrid kan så småt kimte guldet i La Primera. - Foto: ANDRES KUDACKI/AP

Ronaldo sender Real tæt på guldet med hattrick

Efter 4-2-sejr over Levante skal meget efterhånden gå galt, hvis ikke Real Madrid vinder...

12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

12. feb. KL. 22.50

800.000 danskere er på overførselsindkomst

Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.

12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier...

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

13. feb. KL. 00.01 Rene linjer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

WEBCAM RÅDHUSPLADSEN LIGE NU

LATEST