Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Ledere 18. aug 2009 KL. 00.01

Leder: Frihed kan ikke skabes med tvang

Burkaforbuddet er endnu et eksempel på, hvor langt ud i intolerancens og religionskrigens overdrev vi er kommet.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kan man skabe frihed med tvang?

Spørgsmålet besvarer sig selv. Det kan man naturligvis ikke, da tvangen ophæver friheden. Enhver kvinde, der smider den burka eller det tørklæde, som ægtemanden eller traditionen måtte have påtvunget hende, har krav på samfundets støtte til sin frihedskamp.

Men det samme gælder naturligvis for den kvinde, der selv vælger at gå med burka eller tørklæde, når andre med magt forsøger at rive det af hende.

Hvis frihed ikke er friheden til selv at vælge, så har vi indført Orwells nysprog og gjort frihed til undertrykkelse under et andet navn.

Længere burde den principielle diskussion om det konservative forslag om et totalforbud mod burkaer på gader og stræder ikke være.

Danmarks ry står på spil
Desværre er der ikke tale om en tilfældig strøtanke fra den ikke just driftssikre Naser Khader i hans nye rolle som regeringspartiets integrationsordfører. Men om et forslag, som den konservative folketingsgruppe i fredags gjorde til en del af sin integrationspakke, og som ikke bare Dansk Folkeparti, men også Socialdemokraterne straks har tilsluttet sig.

Burkaforbuddet, der vedrører under et halvt hundrede mennesker i Danmark, er endnu et eksempel på, hvor langt ud i intolerancens og religionskrigens overdrev vi er kommet.

Danmarks ry som et land, der trods folkekirkens særlige status dog respekterer en basal religionsfrihed, står på spil.

Få dage efter billederne af den natlige politiaktion i Brorsons Kirke skal nyhedsbureauerne til at rapportere om endnu en episode i magthavernes klapjagt på vores muslimske mindretal – denne gang et mikroskopisk mindretal i mindretallet.

Åbenlys mobning
Forhåbentlig vil Venstre, der stadig kalder sig Danmarks liberale parti, stå fast på det standpunkt, som forhenværende statsminister Anders Fogh Rasmussen igen og igen fremhævede som et eksempel på elementært dansk frisind, nemlig at vi naturligvis ikke i Danmark lovgiver om almindelige borgeres påklædning.

I så fald vil forslaget ende med en velfortjent ydmygelse af de konservative, der selv med Socialdemokraternes hovedløse og Dansk Folkepartis automatiske støtte til forslaget ikke kan samle et flertal.

Hvis også Venstre skrider i svinget, vil folketingsflertallet have smidt det sidste slør, der maskerer diskrimination og intolerance, og fremstå som åbenlyst muslimmobbende.

I direkte modstrid med, hvad der hidtil har været et basalt frihedsprincip i vores samfund.

Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Seneste leder

Marketing

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr