Ytringsfriheden styrkes af tilliden til medierne
Politikens forlig med profeten Muhammeds efterkommere er livsnødvendig for åbning af dialog.
| 53 kommentarer |
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Politikens forlig med små 95.000 af profeten Muhammeds efterkommere har vakt forargelse hos nogle, mens andre har udtrykt tilslutning.
Spørgsmålet om ytringsfrihed og dialog mellem kulturer og religioner deler åbenbart stadig folk, skønt man i det mindste må kunne tale sammen, for at princippet om ytringsfrihed overhovedet skal give mening. Hvis der ikke er nogen, der lytter, er der heller ikke megen grund til at ytre noget.
LÆS ARTIKELPolitiken indgår forlig i Muhammed-sag
Som avis er Politiken nødt til at opretholde både ytringsfriheden og dialogen. Derfor skriver vi ikke blot om begivenhederne i verden, men sørger for at være i konstant kontakt med vores læsere og offentligheden i det hele taget.
Netop for at opretholde dialogen med dem, vi skriver om og til, må vi være parat til at indrømme, hvis vi begår en fejl, eller beklage, hvis nogen føler sig krænket over noget, vi har bragt.
Forpligtelsen til at levere både news and views, som man siger på engelsk, er en daglig ledetråd. Ligesom vi mener, at journalistik ikke er at referere ukritisk, men tværtimod kritisk at stille spørgsmål. En kritisk presse må nødvendigvis gå til grænsen og risikerer dermed at overskride den grænse.
Søger dialog
Netop for at opretholde dialogen med dem, vi skriver om og til, må vi være
parat til at indrømme, hvis vi begår en fejl, eller beklage, hvis nogen
føler sig krænket over noget, vi har bragt.
Vi var således det første medie herhjemme, der fik en læsernes redaktør, som korrigerer og beklager fejl og retter misforståelser. I dag har alle medier etiske retningslinjer bl.a. af hensyn til den troværdighed, man er afhængig af, når man lever af at informere.
Alligevel scorer mediefolk oftest lige så lavt som politikere og brugtbilsforhandlere i undersøgelser af fagfolks troværdighed. Og andre undersøgelser viser, at det øger mediernes troværdighed at erkende fejl.
Lægger man de to ting sammen, giver det god mening, at en avis søger dialog med dem, vi kommer til at krænke.
Sagen om Muhammedtegningerne og forliget med profetens efterkommere handler om den livsnødvendige dialog mellem de vidt forskellige synspunkter, værdier og interesser, som samfundet bygger på.
Her er ytringsfriheden uendelig værdifuld. Samtidig har sagen givet os i medierne mulighed for at minde hinanden om, at den frihed vokser, hvis man kan ytre sig med troværdighed.
abb
Se også
- Mellemøsten tager Muhammedforlig »stille og roligt« 27. feb 21.44
- Norsk storm over Politiken 27. feb 09.57
- Kritikken hagler ned over Politiken 26. feb 20.12
- Eksperter: Holdninger som brand er farligt for Politiken 26. feb 19.32
- Løkke: Politikens undskyldning er bekymrende 26. feb 15.40
- Journalist-formand: »Fuldstændig unødvendigt« 26. feb 14.11
DEBAT – Mere plads til debat og indlæg
Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG
- Få dagens vigtigste debatter på mail
Græsk regeringsparti nægter at stemme for spareplan
Græsk politiker er utilfreds med den aftale, der skal redde landets økonomi.
Sådan gennembryder hackerne NemID's bolværk
Angrebet på Danske Banks netkunder foregår samtidigt med, at kunden er i banken
Bilist svarer V-politiker igen: Der er trafik så hatten passer
Har hovedstaden et trængselsproblem? Politiken.dk har spurgt byens bilister.
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
Norsk politi viser nu den enorme mængde fysiske beviser frem for medierne.
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
NASA har lavet optagelser af det nordlys, der fornylig ramte de nordlige egne.
Politikens vinder-fotograf: »Tager du pis på mig?«
Lærke Posselt har taget årets bedste portræt. Hun er, mildt sagt, overrasket.
Ambulance kører sammen med modkørende
Flere kan være kvæstet efter ulykke i Nordsjælland.
Oprørere slår til mod Assads sikkerhedsstyrker
To voldsomme eksplosioner har ramt efterretningskontorer og politi i Aleppo.
To-årig dreng blev også forsøgt myrdet under drab i bygd
Politiet: Drabssigtet havde flere mennesker som mål i Nutaarmiut.
Lattekunstnerne forvandler økomælk til roser og tulipaner
ibyen anbefaler
-
3. feb. 2012 KL. 09.32 Biografen Spud Milton – med ørerne i maskinen
restaurant & cafe
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






















God tone i debatten
Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.
›Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR