Annonce

Rune Engelbreth Larsen

Om frihed, moralsk panik og minoriteter i klemme

Debat 21. feb. 2012 KL. 12.20

Rimeligt at sætte Claus Meyer i Ekstra Bladets gabestok?

Ekstra Bladet gavner hverken debatten eller offeret i sin fremstilling.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
Emner:

Medier
Kriminalitet og straf
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Rune Engelbreth Larsen
Rune Engelbreth Larsen er forfatter og foredragsholder. Han er cand.mag. i idéhistorie og religionsvidenskab.

Man skal ikke bagatellisere den frustration, et voldsoffer må opleve over at gense sin voldelige gerningsmand, eller når voldsmandens straf 'føles' alt for let i forhold til voldens konsekvenser.

En voldelig mand har gennembanket sin ekskæreste og kastet hende ud af vinduet med et 11 meters fald og det uhyggelige resultat, at hun nu er 50 procent invalid og for resten af livet har fået spoleret muligheder, hun tidligere kunne have taget for givet.

Gerningsmanden forsøgte at begå selvmord umiddelbart efter, men overlevede. Han blev idømt seks års fængsel, men har efter afsoningen af halvdelen af straffen fået ansættelse hos den kendte kok Claus Meyer, hvilket har fået Ekstra Bladet til at skrive på avisens spiseseddel, at voldsmanden »belønnes« af Meyer (idet man overtager offerets ordvalg).

Det er naturligvis noget sludder. Hvis manden har udstået tilstrækkeligt meget af sin straf til at kunne få ansættelse, er ansættelsen af indlysende grunde ikke en belønning for forbrydelsen, men et job, slet og ret – og måske en vej til resocialisering. Skulle man hellere indføre en tillægsstraf, der forbyder ansættelse af straffede borgere?

Offeret, Marlene Duus, skriver imidlertid i en kronik: »Jeg er end ikke færdigopereret, før I lader gerningsmanden genoptage sit liv. Han får lov at gå frit på gaden, inden jeg når at få stillet diagnosen post traumatisk stress. Det kan ikke være alvor. Det må være en fejl. Jeg har været en kriger hele vejen igennem. Se mig som det og hjælp mig først og gerningsmanden efter. Det må være den rigtige prioritering. 1. Offer. 2. Gerningsmand.« (Politiken, 21.2.2012).

LÆS KRONIKENFår offeret også en chance til?

Claus Meyer har svaret hende i et brev, der også er offentliggjort af Politiken. Han skriver bl.a.:

»Du spørger, om jeg forstår, at du føler dig ydmyget og straffet af voldsmandens skæbne. Det gør jeg utvetydigt. Du spørger, om jeg tænker på mine tre døtre, når jeg hører din historie. Det kan jeg kun svare bekræftende til. Som far til tre piger på henholdsvis 6, 9 og 15 år, kan jeg ikke åbne en avis og læse om den seneste voldtægt eller voldsforbrydelse uden at tænke på, hvor sorgløse og hvor lidt forberedte de er på de ting, der foregår i samfundet og som aldrig burde ske. Den beskedne indsats jeg gør i forhold til mennesker, der har begået kriminalitet, gør jeg først og fremmest for at forhindre ny kriminalitet. For at forhindre, at der bliver flere ofre. Tallene viser, at godt hver tredje af alle, der har modtaget en betinget dom begår ny kriminalitet.«

MEYERS SVARJeg vil forhindre, at der bliver flere ofre

I al sin smertelige enkelhed er der ikke meget andet at sige – for Meyer. Og intet at klandre ham for. Derfor er Ekstra Bladets gabestoksforside lige så helt og aldeles urimelig, som offerets frustration er helt og aldeles forståelig.

Meyer har ingen indflydelse på dom og straf. Han har ansat den bedst kvalificerede til et elevjob, og han har dermed samtidig påtaget sig en resocialiseringsopgave. Det er isoleret set i samfundets klare interesse.

Men det er selvfølgelig ingen trøst for Marlene Duus. Det helbreder hende ikke. Det giver hende ikke hendes tidligere liv tilbage.

Men det havde hun heller ikke fået, hvis der var ansættelsesforbud til hendes voldelige ekskæreste.

Derfor burde denne sag selvfølgelig slet ikke handle om Meyer, men først og fremmest om voldsofre og deres vilkår i almindelighed, herunder den situation, hvor man kan møde sin gerningsmand på fri fod igen. Der er faktisk gode erfaringer med at konfrontere offer og gerningsmand under gennemtænkte og kontrollerede forhold, så den slags ikke sker tilfældigt og ukontrollabelt – og selv om der utvivlsomt også er tilfælde, hvor det er nyttesløst, er det en vej, som bør forsøges anvendt i højere grad.

Men er det rimeligt, at offeret risiker at skulle konfronteres med gerningsmanden i et nyt job, skønt 'kun' halvdelen af straffen er udstået? Burde det først være en mulighed (fra offerets synspunkt: en risiko) efter udståelse af hele straffen?

For nogle vil det være 'let' at afvise Duus' frustration ved at henvise til, at straf ikke gavner nogen, men det er jo ikke sandt. Straffen af gerningsmanden 'gavner' for så vidt offerets selvfølelse. Men det er også 'let' at appellere til den mest umiddelbare og populistiske foragt og slå ind på en helt formålsløse hævnspiral, blottet for al sagkundskab på området.

Ekstra Bladets fremgangsmåde er sidstnævnte, og dermed forøges chancen ikke for en saglig (om end i alle tilfælde smertelig) debat, men i stedet inviteres til konfronterende og populistiske politiske statements.

Men avisen har trods alt fat i en uundgåeligt problem, når man på lederplads spørger: »Får offeret også en chance til? Intet tyder på det.«

Og intet tyder på, at Ekstra Bladet anviser en vej hertil.

Men forhåbentlig munder debatten ud i en klar belysning og forbedring af offerets situation i almindelighed frem for en urimelig klapjagt på Meyer og den sædvanlige ekspert-forladte populistiske råbekonkurrence. Man kan desværre have sine tvivl.

ANBEFALEDE KOMMENTARER

21. FEB
Philip Mariboe | Pensionist

Folk går efter de(n) forkerte.

Nej - det er ikke rimeligt, sådan som Ekstra Bladet har behandlet denne sag. Men ærligt talt - havde folk regnet med andet fra deres side? De lever af overskrifter, sensationer og følelsesladede artikler - og denne sag er guf for dem.

Men sandheden er blot, at hr. Meyer gør noget, som langt flere danske virksomheder burde gøre: rehabilitere tidligere kriminelle, i et forsøg på at holde dem væk fra fængslerne.

At straffen er for blød osv., kan jo aldrig blive firmaernes hovedpine. Tænk hvis et firma afviste en tidligere straffet, fordi de ikke mente straffen var hård nok? Er vi så ikke ovre i selvtægt?

At offeret skrev brevet, er en god ting. Så tager vi nemlig den nødvendige debat, om hvorvidt vores straffe til kriminelle er hårde nok i forhold til gerningen - og dermed også debatten om, hvorvidt vores politikere var gode nok, sidste gang de lovgav på området. Men hold for guds skyld firmaerne udenfor.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (15)
22. FEB
Lasse Nielsen | Ingeniør

Svar: Folk går efter de(n) forkerte.

problemet er desuden at sagen bliver fremstillet subjektivt. Vi har kun hørt hvad hun føler om sagen.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
21. FEB

Enig med Rune Engelbreth

Det er det glade vanvid, at sætte Claus Meyer i gabestok.

Læser man lidt mellem linjerne i Marlene Duus kronik, ser man tydeligt, at det er politiet og anklagemyndigheden som ikke underretter hende om at kæresten er ude og at hun helt forståeligt, føler sig svigtet over det.

Endvidere læser man, at hun føler sig svigtet , igen helt forståeligt, over ikke har fået helt den hjælp hun behøver.

Så når der bliver skudt på Claus Meyer, bliver der skudt helt forbi målet, det er retssystemet, anklagemyndighed, politi og i sidste instans, hjælpeforanstaltninger som har været utilstrækkelige i Marlene Duus situation

Det er et nyt overgreb at indrage Claus Meyer.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (12)
21. FEB
Thomas Korsgaard | Debattør

Rune rammer helt plet

Ekstra Bladet og deres debatforum "nationen" er blevet en slags folkedomstol. EB gavner ikke debatten konstruktivt på nogen måde, men opildner bare hadet til gerningsmanden. Og det synes jeg også, er ekstremt bekymrende og trist for vores demokrati!

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (10)

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

24. maj. KL. 00.01 Synes ikke godt om længere

Det sker
Åbning. De to kokke Per Thøstesen og Thomas Kragelund åbner sammen restaurant KogT på Bredgade. - Foto: PR-foto
24. maj. KL. 13.27

Succesrestaurant åbner toer

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning