SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
I dag får Antorini tæv med V og K's spanskrør
Antorinis bommert om offentliggørelse af skoleresultater er ikke glemt og bliver nu rejst på samråd.
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
I dag klokken 14 støder to positioner i uddannelsespolitikken imod hinanden. Det sker, når børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) skal i samråd om tilbagetrækningen af Kvalitets- og Tilsynsstyrelsens rapport om folkeskolerne.
Baggrunden er, at Ministeriet for Børn og Undervisning sidst i september offentliggjorde en tilsynsrapport på ministeriets hjemmeside, hvor 17 skoler var nævnt ved navn, fordi deres eksamensresultater angiveligt ikke levede op til statens kvalitetskrav. Det førte til omtale i flere aviser. Blandt andet Ekstra Bladet, som skrev ’Danmarks værste skoler’ på forsiden. Få dage efter offentliggørelsen viste det sig, at der var fejl i datamaterialet. Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) tilbagekaldte rapporten og undskyldte over for de udhængte skoler. Hun sagde samtidig, at den slags rapporter frem over ikke skal offentliggøres.
Markeringskrig
Der er flere grunde til, at sagen nu kommer op i et samråd. For det første
fordi Antorinis politiske modstandere lugter blod. Antorini er i forløbet
blevet fanget af rod i ministeriet og i at sige ét og gøre noget andet. Hun
rasede som oppositionspolitiker over den tidligere regerings forkærlighed
for offentliggørelse af ranglister og kvalitetsrapporter, og det hun kaldte
offentlig gabestok. Det er ikke glemt blandt de borgerlige partier, og det
er derfor ikke tilfældigt, at det er Venstres uddannelsesordfører, Karen
Ellemann, der har indkaldt til samrådet.
For det andet er der for øjeblikket ikke så meget at skændes om i skolepolitikken. Oppositionen er i vidt omfang med på regeringens idé om en helhedsskole, der vil betyde flere timer og en mere sammenhængende skoledag for skoleelever. Så meget desto mere lyst har Venstre, Konservative og DF til i at markere sig i uddannelsesspørgsmål, hvor de er lodret uenige med regeringen. Det er især V og K, når det gælder offentliggørelse af skolernes resultater.
De borgerlige partier mener, at ranglister giver sund konkurrence mellem skoler og kommuner om at lave en bedre skole. Samtidig peger de på, at forældre skal kunne vælge skole på det bedst mulige grundlag. Borgerne er ifølge den logik også forbrugere, som til gengæld for de høje skatter skal have frit valg på velfærdshylderne.
På den anden side står regeringspartierne og Enhedslisten. Partierne er – med varierende heftighed – modstandere af offentlige ranglister. De kan føre til, at skoler med problemer bliver fravalgt på grund af karakterer, og uden at forældrene har undersøgt skolerne ordentligt. Det vil gøre opdelingen mellem stærke og svage skoler værre, end det er i forvejen, og få flere forældre til at flygte til privatskoler.
Dagens samråd bliver transmitteret direkte på Folketingets hjemmeside. Hvis nogen har lyst at følge en opvisning i ideologi og drilleri, er det kun et par klik væk.
Se også
- Privatskoler er rørende billige 05. nov 15.52
Flere indlæg af Jacob Fuglsang
- Emils skoledag bliver brugt som politisk boksebold 24. maj 11.55
- Borgerlig kovending bremser skolereform 17. maj 11.04
- Regeringen skylder elever i 9. klasse en forklaring 03. maj 10.39
- Hektisk aktivitetstid på skoler og i Folketinget 01. maj 13.10
- 'Komiske Ali' genopstår i lærerkonflikten 23. apr 11.21
Læs hver dag
- 26. maj
- 26. maj
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|









Jacob Fuglsang
Analyser af uddannelse - fra vuggestue til ph.d.-afhandling