Annonce

Ditte Giese

Om frisind, kønsbriller og kunsten at bolle sidelæns

Mest kommenterede seneste måned:
Midt i livet - midt i lortet 23 kommentarer
Debat 7. nov. 2011 KL. 21.37

Lyserød husmor på prøve

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Ditte Giese
Ditte Giese er kulturjournalist og debattør på Politiken.
"Jeg aner ikke, hvad jeg drømmer om, eller hvor jeg gerne vil nå hen", siger en ung, smuk kvinde ved navn Emily Louise Salomon, der agerer blikfang for Danmarks nye kvinde-tv-kanal TLC (altså Tender Loving Care).

"Jeg vil gerne favne enormt mange ting", fortsætter Emily, akkompagneret af ordene 'akademiker' og 'livsstilsblogger', der svæver over skærmen. "Jeg har brug for at gå en tur med morgenhår med min hund, men jeg har også brug for at købe vilde sko", bekender hun og afslører derefter at:

"Jeg vil gerne læse mange bøger, men jeg vil også gerne læse sladderblade". 'Gør det hele', står der nu henover skærmen. Emily slutter af med opfordre os alle til at se "de der små lyserøde øjeblikke i hverdagen", mens hun drysser krymmel på sine nybagte cupcakes.

Ovenstående reklamefilm har jeg set måske 20 gange den forgangne uge. Ikke på den lyserøde cupcake-måde, men i influenza-hoste-helvede fra sengen, i selskab med den nye amerikanske kvindekanal TLC, der i øjeblikket kan opleves på YouSee's smagsprøvekanal.

Vi har i forvejen Kanal 4 med 'De unge mødre', 'Topmodel' og 'McLeods døtre', der kalder sig 'kvindekanal'. Og så har mændene Kanal 6, eller '6'eren', som med Premier League, krimi og action skal spille rollen som 'mandekanal'. Nu har kvinderne så fået en kanal mere med nøje udvalgte programmer til de kvindelige tv-seeres særlige kvindelige smag.

Indtil videre er TLC meget noget med programmer om folk, der bager. Og programmer om folk der skal lære at gå i noget pænere tøj. Og programmer om folk der har en masse børn eller får en masse børn. Jeg er ikke imponeret.

Det er absolut ikke, fordi jeg er for fin til trash-tv, på nogen måde. Så længe det er godt lavet og originalt. Men trash kan også blive for trash. Som når vi er hjemme hos syge mennesker, hvis hjem er propfyldte med skrald og lort i programmet 'Syg samlermani'. Det er jo bare sørgeligt.

TLC er selvfølgelig en amerikansk kanal, med amerikanske værdier og forestilinger om 'det gode kvindeliv' ude bag et hvidt stakit i en forstad, men TLC er også en del af Discovery-familien, så det er ikke fordi, de ikke kan lave godt tv eller ikke har pengene til det. Så hvorfor spiser de os af med så dårlige reality-formater? Det er en rimelig ukonstruktiv følelse, men jeg bliver sgu lidt fornærmet på mit køns vegne over, at det skulle være det, der interesserer kvinder her i livet. Kager, sko, børn, det lugter lidt af... dameblad? Husmor? 1950'erne?

Det er det med, at det bliver sat på recept, det der køn. Man forestiller sig TLC-idéudviklingsmødet med en tv-producer ved whiteboardet: "Sådan er kvinder. De interesserer sig ikke for Premier League eller krimigåder, de vil bare have lov at se trash-tv uden dårlig samvittighed eller forstyrrende hjerneaktivitet. Lad os give dem et ordentligt skud hausfrau-tv. Og en masse lyserøde kager".

For nu at vende tilbage til TLC's danske rollemodel, Emily Louise Salomon, så favner tv-kanalen desværre ikke det hele. Der mangler simpelthen den tyngde, der skal veje op for alt det letfordøjelige. Ying og yang, det lyse og det mørke, det tunge og det lette.

TLC bliver i det lette. Så godt man ikke er hjemmeliggende hver uge. Jeg tror slet ikke, jeg ville kunne klare "de der små lyserøde øjeblikke" til hverdag.

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

LOG UD
SKRIV KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
24. maj. KL. 00.01
Krise. OECD forudser at Danmark vil få den fjerdesvageste vækst blandt de vestlige lande i de kommende år på blot 1,4 procent. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)

Det store midterparti lever i en boble

Danske politikere kæmper den sidste krig - modsat resten af verden.

23. maj. KL. 10.38
Kritik. »Jeg har fem venner eller sådan noget. Jeg behøver ikke Facebook for at være i kontakt med dem«, siger Knud Romer. - Foto: ASTRID DALUM (arkiv)

Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet

Drop Facebook omgående, lyder opfordringen fra forfatter.

24. maj. KL. 10.25

Det er ikke synd for mig

Hvis det ikke var for den anonyme sæd, havde jeg måske ikke været her i dag.

24. maj. KL. 15.31
Debat. Det er ikke tilstrækkeligt at pege fingre i aftenens DM-semifinale i disciplinen Debat. Pointerne skal også serveres levende og troværdigt. - Foto: JENS DRESLING

Unge debattører dyster på skarpe holdninger

I aften afvikles første semifinale i DM i Debat.

23. maj. KL. 00.01
Pension. ATP og arbejdsmarkedspensionerne investeres i dag overordnet set efter ét styrende princip: rå kapitalisme. - Foto: Thomas Borberg

Pensionsmilliarder viser vej ud af krisen

Hvorfor investerer vi ikke danske lønmodtageres pension i ... danske lønmodtagere?

22. maj. KL. 13.02

Ekstra Bladets sexkøbsannoncer bør forbydes ved lov

Ekstra Bladet bliver statspolitisk blåstemplet ved at modtage 10 mio. kr. årligt i...

22. maj. KL. 08.45
Anklage. Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen er blevet angrebet for at blande sine personlige interesser ind i sit arbejde, da hun medvirkede i en tv-dokumentar om sin egen ulykkelige barndom. - Foto: EHRBAHN JACOB

Pinligt angreb mod Zornig

Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.

21. maj. KL. 10.34
Togtiggeri. På en almindelig dag er det nu mere reglen end undtagelsen, at folk på S-togene mellem Nørreport og Sydhavnen bliver afbrudt af tiggere, skriver debattør. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Tiggerne i S-togene provokerer mig

Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.

19. maj. KL. 18.55
Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej

Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

24. maj. KL. 00.01 Synes ikke godt om længere

Det sker
gådefuld. Den amerikanske kunstner Francesca Woodman begik selvmord som 22-årig, men hendes mystiske selvportrætter lever videre i kunsthistorien. - Foto: 'Self-portrait talking to Vince, Providence, Rhode Island, 1975-1978'. Louisiana Museum of Modern Art. Erhvervet med midler fra Augustinus Fonden
24. maj. KL. 16.24

Oplevelser du ikke må gå glip af på ny kunstfestival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning