Annonce
Annonce
Annonce

Jesper Petersen

Socialist 2013

Debat 5. sep. 2012 KL. 13.37

Venstres finanslov er en kedelig omgang 'tilbage til fortiden'

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Venstre tumlede mandag ud af hængekøjen og lancerede sit første sammenhængende politikpapir siden valget for et år siden (den såkaldte youtube-plan fra Venstre op til skattereformen kan ikke få det prædikat, og blev som bekendt også trukket tilbage).

På bundlinien af Venstres forslag står, at der skal tages penge fra socialt udsatte grupper, ulandsbistand og erhvervsstøtte for at der kan genindføres en række særprivilegier i skattepolitikken. Venstres kurs går lige lukt ’tilbage til fortiden’. Lad mig give et par eksempler:

Løkke vil forhøje en særlig skattebegunstigelse til familieejede virksomheder, som regeringen og Konservative blev enige om at mindske med finansloven i 2012.

Frem for at investere i mennesker, vil Løkke tilbage til at stramme den meningsløse aktiveringsskrue over for de arbejdsløse, der kæmper for at finde fodfæste på et arbejdsmarked med få ledige stillinger. Noget aktivering er godt og rigtigt og af en kvalitet, man kan bruge til noget. Men erfaringerne med skiftende V-ministres tåbelige aktiveringscirkus tyder dog mere på pengespild for samfundet og tidsspilde for den ledige end på nogen særlig gavnlig effekt. Men det vil Løkke have mere af.

Løkke vil tilbage til at skære på udviklingsbistanden i stedet for, at Danmark går foran i den internationale kamp mod fattigdom og ustabilitet.

Og endelig vil Løkke gerne trykke på den politiske ”fortryd”-knap og ændre flere elementer i den skatteaftale, der blev indgået før sommer. Knap har han skrevet under på en skatteaftale med regeringen, før han har fortrudt, at udsendte danskere skal betale dansk skat på linje med alle os andre. Faktisk vil de helst helt undgå at finansiere deres skattelettelser. Men det skulle Venstre jo have tænkt over, da de droppede praktisk talt alle krav og lavede en skattereform med regeringen.

Regeringen er optaget af virksomhedernes rammevilkår. Og vi har faktisk tilbudt at fjerne den fedtafgift, som Venstre og den øvrige højrefløj selv indførte i sin tid. Og vi tager gerne den sukkerafgift med i købet, som endnu ikke er indført (det har dog ikke holdt Venstre tilbage fra allerede før den findes at give den medskyld for øget grænsehandel ). Indtil nu har Venstre bare ikke været interesserede i regeringens tilbud.

Venstres forslag til at finde pengene til alle privilegierne til enkeltgrupper er til gengæld hullet, tyndbenet og socialt skævt. Der skal skæres 500 mio. mere end regeringen foreslår på erhvervsstøtteordninger. Kan vi komme det nærmere, Venstre? Er det den kollektive trafiks støtte, indenrigsflyvningen, færgedriften, landbrugets skatterabatter – hvor er det? Og er det nu særlig retfærdigt eller socialt gennemtænkt, at fjerne 400 mio. kr. fra tiltag for socialt udsatte grupper og bruge dem på skattelettelser?

Yderligere en milliard hiver Løkke op af hatten ved at lænse en pulje på finansloven afsat til uforudsete udgifter i løbet af året. Så må vi da bare håbe, at der ikke dukker noget uforudset op på Løkkes vej.

Vi er nødt til at være mere ambitiøse, gennemtænkte og solidariske i Danmark. Vores lille land har tabt konkurrencekraft og job gennem en årrække. I omegnen af 150.000 privatsektorjob er forsvundet under krisen. Produktiviteten stod stille og konkurrencekraften faldt under VKO’s forfejlede økonomiske politik.

Med regeringens finanslovsforslag skabes 21.000 flere job næste år. Vi investerer i danskerne som vores menneskelige og mest værdifulde kapital – ved at styrke uddannelse, efteruddannelse af ufaglærte, forebyggelse og sundhed - og sætter mere fart i den nødvendige og rigtige grønne omstilling af vores økonomi. Samtidig med at vi får rettet op på dansk økonomi og har måttet prioritere skarpt.

For os går jobskabelse, og at staten bidrager til øge vækstprocenterne, hånd i hånd med en ansvarlig og mådeholden økonomisk politik. Den opskrift lykkes regeringen med for Danmark - som et af meget få lande i Europa. Venstres finanslovsudspil svækker den kurs og fokuserer mere på privilegier for særligt udvalgte grupper.

Annoncer

Flere indlæg af Jesper Petersen