send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Det tredje ben, arbejdsgiverne, har imidlertid meldt klart fra. DA-direktør, Jørgen Jørn Neergaard Larsen siger bl.a.:
»Vi vil under ingen omstændigheder flette forhandlingerne om overenskomstspørgsmål sammen med politiske forhandlinger, hvor man risikerer, at der kommer en masse politiske udtalelser, som i sidste ende kaster os ud i en storkonflikt, hvis lønmodtagerne ender med at stemme nej ved deres urafstemninger, sådan som vi så det i 1998«
Det står imidlertid i skærende kontrast til DA-direktøren fine oplæg på CBS i København, hvor ham beskriver alle fordelene ved at bruge trepartsinstitutionen til at skabe politiske resultater. Her fortalte han bl.a. de studerende, at en drivkraft for deltagerne er, at:
Der sikres en sammenhæng for såvel virksomhederne som medarbejderne mellem løsninger i overenskomstsystemet og eventuelt supplerende lovmæssige rammer
Neergaard Larsen oplister desuden en række af de mange succesfulde trepartsforløb - bl.a. den store arbejdsmarkedspensionsaftale fra 1987, som den senere DI-boss Henning Dyremose stod i spidsen for som konservativ finansminister.
Når Neergaard nu mener det stik modsatte skyldes det naturligvis, at han er ude i et rent politisk ærinde: At bakke om op regeringens efterlønsreform og snarlige genvalg, ligesom fagbevægelsen støtter S-SF.
Man kan godt stille spørgsmålstegn ved realismen i trepartsforslaget. Den centrale usikkerhed er, om fagbevægelsen kan stemme længere arbejdstid hjem blandt medlemmerne? Og om Helle Thorning-Schmidt er klar til et regeringsindgreb, hvis det ikke sker? Det er relevante risikomomenter, ligesom det ikke er helt konkret, hvordan de 15 milliarder skal findes - bl.a. fordi overenskomster er en frygtelige teknisk affære, hvor der skal drejes på mange små hjul.
Men et er sikkert: Det bliver ikke DA, der slår trepartsforhandlingen ihjel. Når længere arbejdstid er på bordet, kan man roligt regne med at de stiller op til forhandlinger i Finansministeriet, hvis Thorning-Schmidt skulle blive statsminister.
UPDATE: Jørn Neergaard Larsen har svaret i kommentarfeltet:
Kristian Madsen tager helt fejl, når han skriver, at DA?s afvisning af at gå ind i trepartforhandlinger om overenskomststof er taktisk bestemt. DA har som fast politik, at vi samarbejder med den til enhver tid siddende regering, og vi deltager gerne i trepartsdrøftelser ? også med en eventuelt kommende S-SF regering. Det vi kort og klart har meddelt er, at vi ikke kan deltage i forhandlinger om temaer, som er lønmodtagernes og arbejdsgivernes ansvar at forhandle i overenskomsterne. Og arbejdstidsspørgsmålet er faktisk et af de mest centrale overenskomstspørgsmål.
Det er der ikke noget nyt i. Det markerede DA også helt klart da Fair Løsning blev lanceret. Men jeg kan tilføje, at der derudover knytter sig nogle særlige forhold til ?Fair Løsning?, som det kan være interessant at trække frem i denne sammenhæng. Der er en stribe forslag, der kun sigter på at forbedre fagbevægelsens økonomi. Selv om det ikke er aftalestof, så er det faktisk ikke noget, vi vil have med at gøre. Der er også i Fair Løsning flere forslag, som reelt er krav fagbevægelsen har stillet ved de seneste overenskomstforhandlinger, men som de endte med at forhandle bort i stedet for andre indrømmelser fra vores side. Hvis vi gik ind i forhandlinger med politikerne om noget, vi har brugt kræfterne på at forhandle bort ved overenskomstforhandlingerne, ville vi være til grin for egne penge.
Det helt afgørende er spørgsmålet om at øge arbejdstiden. Mange overser, at vi i det private erhvervsliv har så fleksible rammer, at lønmodtageren og arbejdsgiveren har meget stor indflydelse på, hvor mange timer, der arbejdes. Den ?normale? arbejdstid i overenskomsterne er kun en af mange faktorer, der bestemmer hvor meget der arbejdes, mens skatten på arbejde for mange er mere afgørende end overenskomstens bestemmelser. Når det er sagt, synes vi det er en rigtig god ide, at normen på 37 timer om ugen afløses af f.eks. 39 eller 40 timer. Hvis fagbevægelsen ønsker det, kan det gennemføres øjeblikkeligt som en ændring af overenskomsten ? helt uden forhandling. Hvis fagbevægelsen kun ønsker at øge arbejdstiden, hvis de får andre krav opfyldt hos politikerne- f.eks. krav der kan forbedre fagbevægelsens økonomi ? så er det en forhandling, som det af mange grunde ikke giver nogen mening, at vi tager del i.
Log ind for at kommentere
Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.
OPRET NY BRUGER LOGINUdfyld debatprofil for at kommentere
Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.
UDFYLD DEBATPROFILDu har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk
Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.
Log ind for at kommentere
Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.
OPRET NY BRUGER LOGINUdfyld debatprofil for at kommentere
Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.
UDFYLD DEBATPROFILDu har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk
Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.
Flere indlæg af Kristian Madsen
- Pensionsmilliarder viser vej ud af krisen 23. maj 00.01
- Thornings EU-formandskab er slået fejl 17. maj 00.01
- Enhedslistens pragmatiske vælgerbedrag 09. maj 00.01
- Store bededag bliver til store arbejdsdag 04. maj 10.51
- Tilfældet Joachim B. Olsen 25. apr 00.01
Det store midterparti lever i en boble
Danske politikere kæmper den sidste krig - modsat resten af verden.
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet
Drop Facebook omgående, lyder opfordringen fra forfatter.
Det er ikke synd for mig
Hvis det ikke var for den anonyme sæd, havde jeg måske ikke været her i dag.
Unge debattører dyster på skarpe holdninger
I aften afvikles første semifinale i DM i Debat.
Pensionsmilliarder viser vej ud af krisen
Hvorfor investerer vi ikke danske lønmodtageres pension i ... danske lønmodtagere?
Ekstra Bladets sexkøbsannoncer bør forbydes ved lov
Ekstra Bladet bliver statspolitisk blåstemplet ved at modtage 10 mio. kr. årligt i...
Pinligt angreb mod Zornig
Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.
Tiggerne i S-togene provokerer mig
Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.
Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej
Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.
Oplevelser du ikke må gå glip af på ny kunstfestival
ibyen anbefaler
-
23. maj. 2012 KL. 09.33 Biografen Diktatoren
- 24. maj. 2012 KL. 13.00 Kunst Emily Wardill
- 22. maj. 2012 KL. 10.56 Scenen Cirkusrevyen 2012
restaurant & cafe
Seneste Leder
-
24. maj 00.01
-
23. maj 00.01
-
22. maj 00.01
-
21. maj 00.01
-
20. maj 00.01
-
19. maj 00.01
-
18. maj 00.01
-
17. maj 00.01
-
16. maj 00.01
-
15. maj 00.01
- › Se flere
Seneste læserbreve
-
24. maj 17.08
-
24. maj 13.42
-
24. maj 09.29
-
24. maj 09.25
-
23. maj 17.59
-
23. maj 16.40
-
23. maj 13.21
-
23. maj 12.07
-
22. maj 13.56
-
22. maj 08.24
- › Se flere
Seneste Skriv
-
24. maj 07.00
-
19. maj 12.11
-
18. maj 12.47
-
18. maj 11.09
-
18. maj 10.39
-
15. maj 07.43
-
14. maj 12.41
-
11. maj 17.34
-
11. maj 11.17
-
10. maj 09.14
- › Se flere
Seneste Dagens tegning
-
24. maj 00.01
-
23. maj 00.01
-
22. maj 00.01
-
21. maj 00.01
-
20. maj 00.01
-
19. maj 00.01
-
18. maj 00.01
-
17. maj 00.01
-
16. maj 00.01
-
15. maj 00.01
- › Se flere
Mest læst i dag
-
23. maj 10.38
-
24. maj 10.25
-
24. maj 07.00
-
24. maj 00.01
-
24. maj 00.41
-
24. maj 00.01
-
24. maj 10.43
-
23. maj 14.48
-
23. maj 13.36
-
23. maj 12.04
Mest læst i går
-
23. maj 10.38
-
23. maj 10.13
-
23. maj 00.01
-
22. maj 13.02
-
22. maj 08.45
-
23. maj 00.01
-
23. maj 13.36
-
23. maj 12.04
-
21. maj 10.34
-
23. maj 14.48
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|























Kristian Madsen
Lederskribent på Politiken