Annonce

Kristian Madsen

Lederskribent på Politiken

Debat 26. sep. 2011 KL. 14.02

Kommer Løkke med en blå bog?

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Kristian Madsen
Kristian Madsen er lederskribent på Politiken. Han er cand.scient.pol.
Mens vi fortsat venter på Thorning-Schmidt I, kan vi skotte lidt til formkurven hos den kommende oppositionsleder.

I valgkampens sidste dage trådte Lars Løkke Rasmussen - endelig! efter mange venstrefolks mening - i karakter og virkede mere afslappet og klar i mælet end nogensinde gennem sine 2½ år som statsminister. Efter partiets fremgang sidder han foreløbigt sikkert i sadlen som formand og dermed leder af oppositionen.

Der er to centrale spørgsmål for Lars Løkke i den kommende tid. For det første hvordan han som oppositionsleder vil håndtere forhandlinger med regeringen. For det andet hvordan han vil håndtere sin personlige rolle som tidligere statsminister på vej mod et comeback. Den første uges tid efter tabet af regeringsmagten har allerede givet et par klare indikationer på venstreformandens tænkning.

Når det gælder oppositionsrollen, kan strategien sammenfattes i to ord: Benhård blokpolitik. Allerede mandag efter valget, samlede Løkke VKI på Marienborg og havde senere også egne møder med Dansk Folkeparti for at holde oppositionen samlet og undgå en parlamentarisk solodans med regeringen fra partierne i den blå blok.

Løkke markerede samtidig, at Venstre ikke i udgangspunktet har tænkt sig at hjælpe Helle Thorning-Schmidt igennem med selv de mindst kontroversielle spørgsmål, da han trak støtten til boligpakken med henvisning til, at den kun var relevant i kontekst af en bestemt overordnet økonomisk politik - nemlig VK-regeringens.

Venstre kan med samme begrundelse skabe tvivl om sin støtte til tilbagetrækningsreformen - f.eks. ved at sige, at den i lyset af den nye regerings løsagtige økonomiske politik slet ikke er nær nok.

Konklusionen er, at Venstre på kort sigt vil overlade det til Thorning at forsøge at skabe enighed mellem Enhedslisten og Det Radikale Venstre.

Man vil naturligvis tale om bredt samarbejde, men i forbindelse med forhandlinger stille så benhårde krav, at forliget - "desværre" - er umuligt eller kommer til at gøre så nas i specielt SF, at det rokker ved regeringens stabilitet. Strategien er at bruge Venstres nøglerolle til at få kvalt Thorning I-regeringen i vuggen, mens man konstant gør kur til de radikale og deres vælgere.

Når det gælder Løkkes egen rolle, har Venstre ifølge dagens Ekstra Bladet [ikke online] tænkt sig, at en række af Løkkes løjtnanter skal optræde som 'tæskehold', mens eks-statsministeren selv skal svæve over vandene.

Det flugter fint med TV2's interview med Løkke lige efter valget. Her sagde han bl.a.:

»Jeg synes, jeg har en position i det her samfund ..., der gør at jeg også kan tage mine egne initiativer [...]

Og jeg forestiller mig da at ved siden af at føre parlamentarisk oppositionspolitik på Christiansborg, da kunne jeg godt finde på at bruge mit navn og min position til fortsat at tage initiativer og ikke bare sidde og vente på, at regeringen foreslår et eller andet«.

Løkke refererer bl.a. til sine møder med unge fra Askerød - dokumenteret med årets pressefoto - , hvor statsministeren forsøgte at skaffe job til unge 'rødder' i boligbyggeriet i Hundige.

Men Løkke glemmer, at det netop var hans egenskab som statsminister, der gjorde mødet interessant. Tidligere statsministre er yesterdays news, og oppositionslederen kan ganske enkelt ikke trække samme opmærksomhed. Det kommer Løkke til at sande.

Ring blot og spørg Poul Nyrup Rasmussen, hvordan det gik med hans come back tour blandt danskerne, hvor han turnerede rundt med en lille rød bog, hvor mennesker kunne give deres inspiration til næste del af socialdemokratiets politik. Egentlig var turneen velbesøgt. Det var bare på Christiansborg, det interessante skete alligevel.

Måske ser vi Løkke på rundrejse med en blå bog inden længe?

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

LOG UD
SKRIV KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
24. maj. KL. 00.01
Krise. OECD forudser at Danmark vil få den fjerdesvageste vækst blandt de vestlige lande i de kommende år på blot 1,4 procent. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)

Det store midterparti lever i en boble

Danske politikere kæmper den sidste krig - modsat resten af verden.

23. maj. KL. 10.38
Kritik. »Jeg har fem venner eller sådan noget. Jeg behøver ikke Facebook for at være i kontakt med dem«, siger Knud Romer. - Foto: ASTRID DALUM (arkiv)

Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet

Drop Facebook omgående, lyder opfordringen fra forfatter.

24. maj. KL. 10.25

Det er ikke synd for mig

Hvis det ikke var for den anonyme sæd, havde jeg måske ikke været her i dag.

24. maj. KL. 15.31
Debat. Det er ikke tilstrækkeligt at pege fingre i aftenens DM-semifinale i disciplinen Debat. Pointerne skal også serveres levende og troværdigt. - Foto: JENS DRESLING

Unge debattører dyster på skarpe holdninger

I aften afvikles første semifinale i DM i Debat.

23. maj. KL. 00.01
Pension. ATP og arbejdsmarkedspensionerne investeres i dag overordnet set efter ét styrende princip: rå kapitalisme. - Foto: Thomas Borberg

Pensionsmilliarder viser vej ud af krisen

Hvorfor investerer vi ikke danske lønmodtageres pension i ... danske lønmodtagere?

22. maj. KL. 13.02

Ekstra Bladets sexkøbsannoncer bør forbydes ved lov

Ekstra Bladet bliver statspolitisk blåstemplet ved at modtage 10 mio. kr. årligt i...

22. maj. KL. 08.45
Anklage. Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen er blevet angrebet for at blande sine personlige interesser ind i sit arbejde, da hun medvirkede i en tv-dokumentar om sin egen ulykkelige barndom. - Foto: EHRBAHN JACOB

Pinligt angreb mod Zornig

Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.

21. maj. KL. 10.34
Togtiggeri. På en almindelig dag er det nu mere reglen end undtagelsen, at folk på S-togene mellem Nørreport og Sydhavnen bliver afbrudt af tiggere, skriver debattør. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Tiggerne i S-togene provokerer mig

Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.

19. maj. KL. 18.55
Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej

Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

24. maj. KL. 00.01 Synes ikke godt om længere

Det sker
MiB3. Josh Brolin, Will Smith og Tommy Lee Jones på plakaten for det nye kapitel om mændene i sort habit og solbriller. - Foto: pr-foto
24. maj. KL. 11.45

Anmelderne: Josh Brolin redder de gamle drenge

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning

Mest læst i dag