Annonce
Annonce
Annonce
Debat 1. jun. 2012 KL. 08.18

Thorning svækkes af chokmåling

Den laveste vælgertilslutning i 14 år kan presse Thorning-Schmidt til en mere rød skattereform.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Mette Østergaard
Mette Østergaard er Politikens politiske redaktør.

Midt i sin hidtil største politiske offensiv bliver statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) nu ramt af en vælgerlussing så stor, at den kan sende Socialdemokraterne på en ny strategisk kurs.

Hidtil har regeringen ønsket sig et bredt forlig med Venstre om skattereformen, men en ny meningsmåling sender så store chokbølger gennem bagland, fagbevægelse og partiets top, at socialdemokraterne begynder at rette blikket mod en reform lavet alene med Enhedslisten.

Målingen, der er foretaget for Megafon for Politiken og TV 2, viser, at kun 16,9 pct. af danskerne ville stemme på Socialdemokraterne, hvis der var valg i dag. Det er det dårligste resultat for det gamle arbejderparti i en Megafonmåling i 14 år. Under Nyrups efterlønskrise i 1998 lå partiet til 17,7 pct. af stemmerne.

LÆS OGSÅ Chokmåling sender Socialdemokraterne til tælling

SF går også markant tilbage til bare 5,7 pct. af stemmerne mod 9,2 ved valget, mens Enhedslisten nu har vokset sig dobbelt så store som SF med 11,3 pct.

S, R og SF er tilsammen mindre end Venstre, der indkasserer hele 34 pct. af stemmerne.

Målingen er et klart signal fra vælgerne om, at regeringen er på vej ud af et galt, blåt spor. En række tidligere røde vælgere siger i målingen, at de hellere vil stemme på de rigtige blå, når der alligevel føres blå politik. Samtidig begynder socialdemokratiske vælgere for alvor at sive til Enhedslisten, fordi de mener, at Johanne Schmidt-Nielsens parti er det eneste, der fører reel rød politik.


Tegning: Roald AlsTegning:  Roald Als

Bevægelserne er billedet på den enorme tillidskrise mellem særligt S og SF’s ledere og deres vælgere, der efter valget måtte leve med løftebrud og de seneste uger er blevet konfronteret med politik, som de ikke troede var deres: fjernelse af helligdage og en skattereform, hvor man tager fra de ledige.

Venstre bliver særdeles vanskelige at forhandle en skattereform med efter det rygstød, målingen giver Lars Løkke.

Det får socialdemokraterne til at se flere fordele ved at lave en aftale med Enhedslisten. For det første vil man kunne lave en aftale hurtigt, lukke skidtet og undgå at forbløde af Venstres pinsler over sommeren med kravet om flere skattelettelser.

LÆS ARTIKELEkspert: S risikerer en nedsmeltning

For det andet vil en aftale med støttepartiet markant mindske risikoen for et kaotisk efterår. Hvis skattereformen bliver vedtaget med de borgerlige, vil Enhedslisten bruge alt sit politiske krudt på at få rullet ubehagelighederne tilbage som betaling for at stemme for finansloven.

Johanne Schmidt-Nielsen vil i den nuværende situation kunne true regeringen med valg – ikke omvendt, og regeringen vil dermed være nødsaget til at give støttepartiet markante indrømmelser. Hvis skattereformen er indgået med Enhedslisten, undgår regeringen det slagsmål.

Men der er også ulemper. Regeringen vil få svært ved at opfylde egne krav til en økonomisk 2020-plan, og derfor trækker de radikale stadig i retning af et bredt forlig med Venstre.

Meningsmålingen er en voldsom mavepuster til statsminister Helle Thorning-Schmidt, der netop har præsenteret ridset af et projekt og skulle træde i karakter som statsminister. Nu står S forslået tilbage uden at vide, hvad der skal til for at genvinde tilliden fra vælgerne og pladsen som det store, stolte arbejderparti.

Annoncer