SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
En knaldrød sejr over borgerne i København
Lektiefri skoler, fri hash, etniske plejehjem og flere penge til Ungdomshuset
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Man fornærmer næppe venstrefløjen i København ved at slå fast, at Borgerrepræsentationen i København formentlig er Danmarks mest venstreorienterede politiske organ. Det er endnu en gang blevet markeret med årets budgetforlig i Københavns Kommune.
Det er ikke faldet venstrefløjen ind at lade skatteborgerne få andel af kommunens gigantiske overskud. Rub og stub bliver brugt på nye politiske projekter udtænkt af de kreative borgerrepræsentanter:
- Amagerbrogade ombygges til strøggade
- Hastigheden på Istedgade nedsættes til 30 km/t
- To folkeskoler mere bliver lektiefri
- Der oprettes etniske plejehjem
- Ungdomshuset får 5,8 mio. kr. i tilskud
- Der afsættes kommunale midler til en konference, som skal lægge pres på Folketinget for at tillade fri hash
- Gratis rygestopkurser på private og offentlige arbejdspladser
- Ordningen med gratis mad i skolen udvides
- Kommunen udbyder gældsrådgivning til borgerne
- De sociale klausuler udvides, så virksomheder, der opfører sig lovligt men ikke som politikerne ønsker ikke må handle med kommunen
Der er selvfølgelig også gode elementer. Renoveringen af folkeskoler og udbygningen af idrætsanlæg var også konservative mærkesager. Men vi ærgrer os over, at venstrefløjen insisterer på at bruge så mange penge på pjank, og at der ikke blev plads til blandt andet flere parkeringspladser, mere fokus på resultater i folkeskolen og en behandlingsgaranti til narkomanerne.
Borgerlige kæmpede for at komme med
Politiken har skrevet, at de borgerlige partier udvandrede fra budgetforhandlingerne. Det gjorde vi bestemt ikke.
Vi havde på forhånd en klar skriftlig aftale med overborgmester Frank Jensen om at forhandle om at lette skatten, fordi kommunen har et ekstraordinært stort overskud.Efter fire dages møder, meddelte Frank Jensen så i mandags uden nogen begrundelse, at ”de partier, som gerne vil have skattelettelser, behøver ikke at møde op i morgen”. Derefter var VKO ude af forhandlingerne, mens Radikale og Liberal Alliance åbenbart ikke opfatter sig selv som værende blandt disse partier og derfor blev siddende og er med i det røde forlig.
Det var ikke nogen overraskelse, at Socialdemokraterne rykkede til Venstre. De er presset af Enhedslistens meget store fremgang i København og forsøger at generobre magten på venstrefløjen. Alle regnede derfor også på forhånd med, at de ville lave et rødt forlig, hvilket man kan få bekræftet ved at læse Jarl Corduas rundspørge blandt partierne inden forhandlingerne.
Det er ofte en svær beslutning, om man skal gå med i et forlig og dermed få det hevet lidt i sin retning. Denne gang var det desværre en nem beslutning at stå udenfor. Budgettet er en kraftig venstredrejning. Kampen for en borgerlig by ville være slut, det øjeblik et borgerligt parti stemte for og dermed legitimerede så venstreorienterede beslutninger.
Vi borgerlige ønsker en helt anden by. Vi vil have en by, hvor man holder igen med skatteydernes penge, og hvor man holder op med at lægge hindringer ud for trafikken. Vi betragter ikke København som en legeplads for venstreorienteret værdipolitik, men som en storby, hvor den vigtigste opgave er at gøre hverdagen nemmere for borgerne.
Se også
- S-borgmestre til regeringen: Vi er træt af jeres fine skåltaler 11. feb 22.31
- Københavns defekte lyskryds skal repareres for 33 millioner 14. sep 20.51
- Borgerlige mistænker SF-borgmester for at fryde sig over trafikkaos 11. sep 13.36
- Tip os: Kører du i sneglefart mod Københavns centrum? 05. sep 14.01
- Metroen ødelægger hver fjerde lyskurv i København 29. aug 17.54
- iByen Borgmester vil bruge 33 millioner på nedslidte lyskryds 06. sep 13.36
- iByen Forældet teknologi er årsag til københavnsk trafikkaos 05. sep 18.58
- iByen Trafikudvalg holder hastemøde om trafikkaos 05. sep 13.06
Flere indlæg af Rasmus Jarlov
- Jobs i det offentlige skal ikke uddeles som socialhjælp 08. maj 23.41
- Lærerne burde være i skole i stedet for i Fælledparken i dag 01. maj 02.48
- Ville det være i orden at sende Enhedslisten i arbejdslejr? 27. apr 12.18
- Hvad laver en motorvej i Vestjylland i vækstpakken? 25. apr 02.36
- Lærerkonflikt viser, hvorfor det er svært at reformere 17. apr 08.14
Læs hver dag
- 23. maj
- 23. maj
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|










Rasmus Jarlov
De konservative grundpiller: fædreland, frihed og socialt ansvar