Annonce

Zenia Stampe

Om overmennesker, undermennesker og flertallet midt imellem

Debat 20. jun. 2011 KL. 12.38

Grænseaftalen truer regeringen

Birte Rønn Hornbech har presset kniven mod regeringens strube. Og nu arbejdes der hårdt i justitsministeriet. Opgaven er klar: Levér et stykke papir, som reder regeringen ud af grænse-farcen. Det er en lidt vanskelig opgave - for nu at sige det på jysk.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Zenia Stampe
Zenia Stampe er medlem af Folketinget for Det Radikale Venstre.

Der arbejdes hårdt i justitsministeriet i øjeblikket. Opgaven er klar: Levér et stykke papir, som reder regeringen ud af grænse-farcen. Birte Rønn Hornbech har presset kniven mod regeringens strube. "Det korte af det lange er, at selvfølgelig skal der foreligge et sådant dokument, inden Folketinget træffer beslutning," udtaler hun. Og fortsætter: "Jeg forventer et få et stykke papir, der beroliger mig og understøtter, at man selvfølgelig følger reglerne."

De udmeldinger bør få det til at løbe koldt ned ad ryggen på statsministeren. Og nu må man forestille sig et helt justitsministerium, hvor juristerne i et væk bladrer febrilsk i gamle sagsakter, telefonerer ivrigt med kolleger i nabolande, taster formuleringer og kasserer dem igen. Der kommer ikke så meget ud af det. Det er en lidt vanskelig opgave - for nu at sige det på jysk.

Det efterhånden mytologiske ikke-eksisterende papir må leve op til to krav:

  • Det første krav: Det skal klart og utvetydigt synliggøre juridisk, hvorfor og hvordan regeringens grænseaftale med Dansk Folkeparti er lovlig ifølge Schengen-aftalen.
  • Det andet krav: Det må ikke være fuld af løgn.

Det første krav er nemt nok at leve op til. Det er det andet, der er kildent. For når nu EU-kommissionen og den tyske regering rasler højlydt med våbnene, samtidig med at to uafhængige danske forskningsinstitutioner er enige om, at grænseaftalen er på direkte kollisionskurs med Schengen-aftalen - jamen så kan det være, at der er noget om snakken.

Men kan man ikke bare være ligeglad?

Tjoh. Hvis man er ligeglad med, at Danmark trækkes for EU-domstolen; Vores EU-formandskab falder fra hinanden; Vores anseelse i EU forringes betragteligt, så vi får svært ved at komme igennem med noget som helst; Vores eksport - og dermed vores økonomi - styrtdykker; Og hvis man i øvrigt er ligeglad med sin egen fremtidige karriere som jurist... Jamen så er det bare at springe til tasterne og levere en smøre varm juridisk luft.

Men hvilken embedsmand har lyst til at tage det ansvar? Mon ikke de fleste vil finde en måde at krybe udenom?

Og hvad er konsekvensen? Den samme som i sidste uge. Regeringen må enten melde Danmark ud af Schengen-samarbejdet eller droppe grænseaftalen.

Og så alligevel. Mon ikke regeringen finder en måde at få udskudt det forventelige sammenbrud. Mon ikke der kommer en omgang sludder og røgslør - og vupti: Den nedslidte regering stavrer videre med pibende lunger, som om intet er hændt.

VKO-regeringen er i synlig opløsning. Forfaldet er tydeligt for enhver.

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

LOG UD
SKRIV KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

24. maj. KL. 00.01 Synes ikke godt om længere

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning