il koret fra rød stue stoppe afsyngning af Internationale?
Egentlig er det jo ikke særligt skræmmende, at 10-15 procent af befolkningen kan finde på at stemme på den populistiske og nationalistiske højrefløj. Det skræmmende er den parathed det øvrige politiske etablissement i Danmark har vist i forhold til at omfavne og overtage den populistiske nationalisme.
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Hvor er det dog sommer. Det giver lidt ro til refleksion, mulighed for at se tingene lidt udefra og oppefra.
På det sidste har jeg tænkt over Dansk Folkepartis afsmittende virkning gennem de sidste ti år. For egentlig er det jo ikke særligt skræmmende, at 10-15 procent af befolkningen kan finde på at stemme på den populistiske og nationalistiske højrefløj. Herregud, det ser man tilsvarende i en lang række andre lande. Det skræmmende er den parathed, det øvrige politiske etablissement i Danmark har vist i forhold til at omfavne og overtage den populistiske nationalisme.
Venstres liberale frihedsdrøm og De Konservatives dybe ansvarlighed er gennem ti års regeringsførelse blevet knust og udnyttet af banal nationalisme. Hvor må det være trist. At have fået magten. At have absolut flertal i Folketinget bag regeringsgrundlaget. Og ti år senere: At stå og se tilbage på den borgerlige regerings totale fiasko. Hele det borgerlige projekt er i dag spændt for den nationalistiske vogn, og resultaterne er forstemmende.
De borgerlige overtog en sund økonomi i vækst - nu er landets vækst og økonomi ødelagt. De borgerlige overtog et land, som havde erobret en absolut føreposition på vækstområdet grøn teknologi - nu er den førerposition definitivt tabt. De borgerlige overtog et land med et stærkt navn i Europa og verden - nu er Danmarks navn ødelagt og latterliggjort. Og så videre, og så videre.
Nøgternt betragtet er der ingen ideologiske grunde til, at konservative, liberalister og nationalister skulle lave ti års regering sammen. Alliancen mellem de tre –ismer blev kun smedet af strategiske årsager. Siden det skete, har der været stor efterspørgsel efter debattører, som har evnet at skabe en slags fortælling om, hvorfor den alliance er logisk – ikke bare strategisk, men også ideologisk, historisk, psykologisk. Gennem de sidste ti år har dette simpelthen været opskriften på adgang til den borgerlige presse.
Det har været en vanskellig øvelse, men der findes meget synlige debattører, som har udviklet det til en kunstform: At fremsynge ideologiserende sludder i rummet mellem liberalisme, konservatisme og nationalisme.
Tilsvarende har borgerlige politikere fra Venstre og Konservative gjort det til en dyd at forsvare den populistiske nationalisme, nærmest som om den hørte naturligt til i regeringen. Fra Khaders og Mikkelsens burkaforbud over Pind og Hornbechs pointsystem til Claus Hjorts værdifællesskab mellem Venstre og Dansk Folkeparti.
På den måde deler vi en lang række værdier i fællesskab Claus Hjort. Senest har vi været vidne til, hvordan bl.a Kim Andersen og Peter Christensen har været lidenskabelige i deres forsvar for den fiasko af en grænseaftale, som Dansk Folkeparti har dikteret regeringen. Man skulle næsten tro, at de selv tror på det vrøvl, de siger.
Politikere og debattører fra det borgerlige kor er efterhånden blevet til et rent kopi-band. De synger de samme sange som Dansk Folkeparti, de synger dem bare lidt dårligere. Efterhånden er der kun de udstødte (Gitte Seeberg) og ronkedorerne (Uffe Ellemann) tilbage til at tale fornuft og ideologi.
Men hvad med S og SF? Både socialdemokrater og folkesocialister har rødder i internationalismen. Der er jo en grund til, at man i begge partier kan få våde øjne ved afsyngning af sangen Internationale: Partierne var i udgangspunktet internationalt orienterede.
Men begge partier har siden opstarten udviklet en iboende national strømning. SFs etablerede skepsis i forhold til EF og EU har altid haft en snært af nationalromantik over sig. Og allerede i 1920’erne stod Stauning over for det vanskelige valg: Skulle han gøre op med kongehuset eller ej, efter kongen i 1920 kuppede den demokratisk valgte regering? Han besluttede at bevare støtten til monarkiet, dermed blev begrebet ”en kongetro socialdemokrat” født. Det strategiske skift væk fra internationalismen og hen mod den nationale velfærdsstat kan potentielt indeholde den nationalistiske fare.
De sidste 4-5 år har S og SF i endnu højere grad overtaget politik og retorik fra nationalismen. Denne gang er der decideret tale om et strategisk valg, en måde at lægge diskussioner død på: Når begge parter i en diskussion har samme standpunkt, er der ikke så meget at diskutere. Og S-SF ville tabe endnu et valg, hvis det kom til at handle om udlændinge – sådan var analysen. Derfor var S og SF overraskende parate til at indføre et pointsystem for familiesammenføringer. Derfor var S og SF overraskende parate til at følge med DF’s vanvittige grænsepolitik. Derfor stemmer S og SF overraskende med regeringen, når endnu en hovsa-stramning af retspolitikken skal vedtages. Derfor overhaler S og SF overraskende regeringen højre om i forsøget på at være krasbørstig i retorikken overfor ghettoer eller tilrejsende imam’er.
S og SF har foretaget en gigantisk politisk kovending, når det kommer til retorik og politik på de værdipolitiske områder. Alt der har med udlændinge, indvandring, flygtninge, internationale aftaler, grænser, muslimer, nationalstat og nationale symboler at gøre – pludselig er det ikke til at se forskel på, hvad der kommer fra højre og venstre side af det politiske spektrum. Og det er heller ikke meningen! Hele idéen er, at det skal være ens, så der ikke er noget at tale om. S og SF kopierer regeringen, regeringen har kopieret DF. Det store melodi grand prix for afsyngning af nationalistisk kopi-musik rummer nu også koret fra rød stue.
Det startede som en strategisk øvelse. Men hvordan fortsætter det?
Vil S og SF fortsætte den lumre nationalisme efter et valg? Vil vi i de kommende år se en fremvækst af en helt ny generation af debattører? Folk som evner kunsten at synge en påstået idelogisk sammenhæng frem mellem socialdemokratisme, socialisme og nationalisme? Vil S og SF også på dette område kopiere V og K? Vi har set det blå kor nå frem til en overraskende ensartet klang på dette område. Det vil kræve en del skalaøvelser og stemmetræning, men med nationalistisk flid og møje kan også de røde versefødder sikkert bringes til så nogenlunde at passe.
Hvor ville det være trist. Jeg håber, at udsyn, innovation og grænseoverskridende samarbejde bliver reglen frem for undtagelsen i dansk politik. Både fordi jeg ikke ved, hvad vi ellers skulle leve af. Men også fordi det er det Danmark, som jeg elsker, og som jeg ønsker at se børn vokse op i.
Log ind for at kommentere
Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.
OPRET NY BRUGER LOGINUdfyld debatprofil for at kommentere
Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.
UDFYLD DEBATPROFILDu har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk
Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.
Log ind for at kommentere
Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.
OPRET NY BRUGER LOGINUdfyld debatprofil for at kommentere
Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.
UDFYLD DEBATPROFILDu har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk
Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.
Flere indlæg af Zenia Stampe
- Venstrehyænernes hylekor i kamp for konventionsbrud 17. maj 14.00
- Flygtningestrømme og piratjagt presser Kenya 31. mar 09.17
Det store midterparti lever i en boble
Danske politikere kæmper den sidste krig - modsat resten af verden.
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet
Drop Facebook omgående, lyder opfordringen fra forfatter.
Det er ikke synd for mig
Hvis det ikke var for den anonyme sæd, havde jeg måske ikke været her i dag.
Unge debattører dyster på skarpe holdninger
I aften afvikles første semifinale i DM i Debat.
Pensionsmilliarder viser vej ud af krisen
Hvorfor investerer vi ikke danske lønmodtageres pension i ... danske lønmodtagere?
Ekstra Bladets sexkøbsannoncer bør forbydes ved lov
Ekstra Bladet bliver statspolitisk blåstemplet ved at modtage 10 mio. kr. årligt i...
Pinligt angreb mod Zornig
Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.
Tiggerne i S-togene provokerer mig
Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.
Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej
Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.
Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt
ibyen anbefaler
-
24. maj. 2012 KL. 20.04 Biografen Men in Black 3
- 24. maj. 2012 KL. 13.00 Kunst Emily Wardill
- 22. maj. 2012 KL. 10.56 Scenen Cirkusrevyen 2012
restaurant & cafe
Seneste Leder
-
24. maj 00.01
-
23. maj 00.01
-
22. maj 00.01
-
21. maj 00.01
-
20. maj 00.01
-
19. maj 00.01
-
18. maj 00.01
-
17. maj 00.01
-
16. maj 00.01
-
15. maj 00.01
- › Se flere
Seneste læserbreve
-
24. maj 19.05
-
24. maj 17.08
-
24. maj 13.42
-
24. maj 09.29
-
24. maj 09.25
-
23. maj 17.59
-
23. maj 16.40
-
23. maj 13.21
-
23. maj 12.07
-
22. maj 13.56
- › Se flere
Seneste Skriv
-
24. maj 07.00
-
19. maj 12.11
-
18. maj 12.47
-
18. maj 11.09
-
18. maj 10.39
-
15. maj 07.43
-
14. maj 12.41
-
11. maj 17.34
-
11. maj 11.17
-
10. maj 09.14
- › Se flere
Seneste Dagens tegning
-
24. maj 00.01
-
23. maj 00.01
-
22. maj 00.01
-
21. maj 00.01
-
20. maj 00.01
-
19. maj 00.01
-
18. maj 00.01
-
17. maj 00.01
-
16. maj 00.01
-
15. maj 00.01
- › Se flere
Mest læst i dag
-
23. maj 10.38
-
24. maj 10.25
-
24. maj 07.00
-
24. maj 00.01
-
24. maj 00.01
-
24. maj 00.41
-
24. maj 10.43
-
23. maj 14.48
-
24. maj 11.38
-
23. maj 13.36
Mest læst i går
-
23. maj 10.38
-
23. maj 10.13
-
23. maj 00.01
-
22. maj 13.02
-
22. maj 08.45
-
23. maj 00.01
-
23. maj 13.36
-
23. maj 12.04
-
21. maj 10.34
-
23. maj 14.48
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|























Zenia Stampe
Om overmennesker, undermennesker og flertallet midt imellem