PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Annonce
Annonce
Signatur 30. sep 2009 KL. 09.31

Trier: ’The Obama Show’ er det nye Oprah

»Celebritystøtte er vigtigere end både penge og argumenter i moderne politik«. - Foto: Jacob Ehrbahn

»Celebritystøtte er vigtigere end både penge og argumenter i moderne politik«. - Foto: Jacob Ehrbahn

USA’s præsident kan nu gøre for Chicago, hvad tv-stjernen Oprah Winfrey tidligere gjorde for ham.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Dagens Signatur er skrevet af

Lars Trier Mogensen, redaktør for lederkollegiet

Amager Fælled kan blive for Barack Obama, hvad kornmarkerne i delstaten Iowa var for Oprah Winfrey i 2008: scenen, hvor de flytter afgørende stemmer med deres blotte tilstedeværelse.

Celebrity-støtte er vigtigere end penge, når det gælder makismal mediedækning.

Nu handler det om at vinde værtskabet til OL hjem til Obamas hjemby, Chicago.

Præsident Obamas lynvisit her i København på fredag minder om et af de mange stop på kampagnesporet, som Oprah Winfrey gjorde for at hjælpe den første sorte mand videre til Det Hvide Hus. Men selvfølgelig kommer Oprah også til det afgørende olympiske øjeblik i Bella Center.

Obama som statist
Verdens rigeste afrokvinde, tv-stjernen Oprah Winfrey, vandt valget for Barack Obama.

Hvis man skal pege på én X-faktor, der gjorde udslaget i den interne kamp mod favoritten Hillary Clinton i første runde, er forskere kommet frem til, at Oprah Winfreys støtte til Obama rykkede de kritiske stemmer, mere end en million vælgere – hovedsageligt hvide arbejderkvinder, der ser det populære talkshow.

Økonomerne Craig Garthwaite and Timothy Moore fra University of Maryland har med snirklede metoder regnet sig frem til, at Oprah Winfrey præcist flyttede 1.015.559 vælgere væk fra Hillary Clinton.

Ved de første valgmøder i bondestaten Iowa kom publikum først og fremmest for at se hende. Obama var her reduceret til en statist, ligesom gæsterne ofte er i ’The Oprah Winfrey Show’ – med det registrerede varemærke »Live your best life«.

Hver dag bliver tv-showet set af op mod 50 mio. amerikanere, næsten lige så mange, som endte med at stemme på Obama til præsidentvalget. Den 55-årige Oprah er ikke uden grund blevet udnævnt til jordklodens mest indflydelsesrige kvinde.

Beskidt kamp
Selv om det er første gang, at en amerikansk præsident deltager på IOC’s årlige session, er det ikke i sig selv usædvanligt, at stats- og regeringscheferne fra kandidatbyernes hjemlande kommer forbi for at bedrive lobbyvirksomhed.

Storbritanniens daværende premierminister, Tony Blair, kæmpede hårdt om opmærksomheden med Frankrigs præsident, Jacques Chirac, i Singapore i 2005, da London vandt OL-værtskabet i 2012 – foran Paris.

Den russiske præsident Vladimir Putin deltog også selv på IOC-sessionen i Guatemala, da sortehavsbyen Sochi blev valgt som værtsby for vinterlegene i 2014. En kontroversiel beslutning, der kan skabe ny uro i Nordkaukasus, da Sochi ligger lige op ad grænsen til Abkhasien, der har revet sig løs fra Georgien.

På dagen for OL-åbningsceremonien i Beijing i 2008 udviklede området sig til en slagmark for kort krig mellem Rusland og Georgien.

De Olympiske Lege blev dengang brugt som afledningsmanøvre, men endte med at genstarte debatten om fornuften i at lade Rusland bruge vinterlegene i 2014 som scene for nationalistisk krigspropaganda.

Valget af OL-værtsby er omgærdet alt andet end de fromme idealer om ædel kappestrid, som IOC ellers markedsfører sig med.

Det er en beskidt kamp – som kronprins Frederik fremover skal deltage i – og som kun adskiller sig fra andre lyssky politiske spil på to måder: »Den eneste forskel er, at der er langt færre vælgere, og at man kender dem alle sammen,« siger Lars Haue-Pedersen fra TSE Consulting, der er hyret af Chicagos kampagne.

Som Reagan og Schwarzenegger
På fredag kommer også flere andre prominente verdenspolitikere med Brasiliens præsident, Lula da Silva, i spidsen. Sammen med fodboldikonet Pelé har han hidtil ført Rio de Janeiro frem som favorit.

Nu står Obama øverst på VIP-listen, og dermed er Chicago også rykket op som den mest sandsynlige værtsby. Chicago kan takke Obama – som så i anden omgang kan takke Oprah.

Som en kvindelig pendant til Ronald Reagan og Arnold Schwarzenegger er Oprah Winfrey den første kvinde, der har brugt sin stjernestatus til at flytte folkestemninger og valg.

Ligesom Oprah Winfreys aura rykkede de hvide arbejderkvinder ude på prærien, skal Obamas charme nu bevæge nogle få gamle mænd fra Asien og Afrika.

Mon ikke det vil lykkes – om ikke andet så som tilbagebetaling for de 130 mio. kroner, borgere og virksomheder fra Chicagoområdet donerede til Obamas valgkampagne. Stjernestøv og celebrityglitter overskygger trods alt ikke pengene fuldstændig.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 21. nov 03.38

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Seneste Debat

Marketing

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr