Annonce
Skriv 10. feb. 2012 KL. 09.31

Skriv: Er folkeskoleelevers blufærdighed et problem?

Hver tredje af de ældste folkeskoleelever har det dårligt med fællesbad efter idræt.

OM INDLÆGGET
Kommentarer:
Afviste kommentarer:
0
Emner:

Børn og unge
Skole og undervisning
Sundhed og sygdom
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Idrætstimerne i folkeskolen er ikke kun plagsomme, fordi der undertiden er armbøjninger og udmarvende badmintonkampe på programmet.

En ny undersøgelse fra Steno Museet i Aarhus afslører ifølge Jyllands-Posten, at 30 procent af de ældste elever i folkeskolen har det dårligt med at bade med andre.

LÆS OGSÅDanske unge frygter at bade med vennerne

Ubehaget får ifølge idrætslærere elever til at pjække fra de fysiske aktiviteter eller tage hjem for at bade.

Formanden for Dansk Idrætslærerforening, Trine Lausen Lund er bekymret.

»Vi har haft en stærk idrætskultur, hvor vi runder fælles fysisk aktivitet af med et bad - af hensyn til hygiejnen og det sociale kulturelle aspekt«, siger Trine Lausen Lund.

Hun forklarer, at skolerne forsøger at løse problemet enten ved at opsætte separate bruserum eller ved simpelthen at lade de unge mennesker slippe for styrtebadet for at sikre, at de i det mindste får dyrket motion.

Bør vi være bekymrede over de unges blufærdighed, eller er tiden løbet fra store fællesbade? Deltag i debatten herunder.

fakta

ANBEFALEDE KOMMENTARER

10. FEB
Anna Kristensen | Cand. Scient. Soc.

Nej,

vi bør ikke være bekymrede over børn og unges blufærdighed. Den er helt naturlig. Da jeg var barn, var børnehaver udstyret med "åbne toiletter", hvor vi kunne sidde og "give aflad" i ét stort fællesskab. I dag har moderne børnehaver indset, at selv helt små børn er i besiddelse af meget forskellige grader af blufærdighed, hvorfor foranstaltninger er taget til, at de børn, der føler behov for det, kan sidde i fred.

Jeg finder det snarere bekymrende, at vi fastholder en art hippieadfærd, som tvinger enhver af vores unge til at være nøgne sammen med andre, selvom de ikke har lyst. "Vær nøgen eller skrid" synes det at lyde, og jeg kan kun se det som et sundhedstegn, at givne unge står på deres ret til at vælge selv - og skrider.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
10. FEB
Toke Linnet | Cand.scient. og gymnasielærer

Ja...

... det er et stort problem.
Det hele bunder i en kropsforskrækkelse, og at undgå fællesbadet forstærker blot denne.
Intet er mere "klamt" i mange unges øjne end at komme til at svede, og derfor springes idrætsundervisningen over (eller følges så passivt som muligt), hvilket igen fører til at de ikke kommer til at lære deres krop at kende.

For lidt motion har oplagte negative konsekvenser i form af overvægt, livsstilssygdomme etc. men i høj grad også i form af indlæringsvanskeligheder i andre fag end idræt.
Derudover kommer så hele opfattelsen af den unges egen krop som noget 'forkert', for hvorfra skal man få en idé om, hvordan en naturlig krop ser ud, hvis man konsekvent undgår fællesbadet? - tjah, internettet skorter hvert fald ikke på billeder af nøgne kroppe...

Der er brug for en holdningsændring både blandt forældre, i skolesystemet og i idrætsforeningerne, så børn i en tidlig alder lærer at bevægelse, det at svede samt fællesbad er naturlige dele af en hverdag.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (3)
10. FEB
Anna Kristensen | Cand. Scient. Soc.

Svar: Ja...

Jeg forstår ikke lighedstegnet mellem den manglende lyst til fællesbad og fravalget af sport. Eller for den sags skyld lighedstegnet mellem fællesbad og sport.

Lysten til at være privat behøver på ingen måde at bunde i kropsforskrækkelse, og det er i den grad ufint at gøre unges individuelle intimgrænser til et spørgsmål om afvigende adfærd. Vi har her i landet nogle verdens mest triste opgørelser, når det gælder kropsligt selvhad, spiseforstyrrelser etc, og disse tal udspringer vel at mærke ikke af 40 år med retten til at bestemme over egen nøgenhed i det offentlige rum, men af det modsatte. Måske er tiden inde til at stå lidt mindre på "skik og brug" i de danske uddannelsessystem og i stedet tænke fremad?

Giv de unge muligheden for at bade, som de har lyst, i forbindelse med idrætstimerne. Det er ikke en uoverskuelig mulighed at skabe.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
10. FEB
Toke Linnet | Cand.scient. og gymnasielærer

Svar: Ja...

Til Anna Kristensen:
Jeg sætter ikke lighedstegn mellem manglende lyst til fællesbad og fravalget af sport - jeg sætter lighedstegn mellem kropsforskrækkelse og fravalg af fællesbad (og dermed idræt/sport).

Det er jo ikke generationen på 40 der har/har haft problemer med spiseforstyrrelser - det er snarere MTV-generationen der er vokset op med et stigende fokus på "den perfekte krop", retoucherede billeder, øget adgang til pornografi, sygeligt tynde modeller etc.

Netop en ting som at gå i fællesbad kan i dagligdagen give unge en idé om hvordan en gennemsnitlig krop ser ud, og dermed fungere som effektiv modvægt til ovennævnte negative udvikling.

Mvh

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
10. FEB
Anna Kristensen | Cand. Scient. Soc.

Svar:

Blufærdighed er ikke et "ungdommens fænomen", men et karaktertræk udviklet allerede i barndommen. Visse har det - andre ikke, og jeg synes, det er himmelråbende at sætte lighedstegn mellem manglende lyst til offentlig nøgenhed og kropsforskrækkelse.

Har de unge ikke lyst til at være nøgne med deres partnere, holder de sig fra stranden pga. kropslig usikkerhed etc - så kan vi tale om en problematisk kropsforskrækkelse, men denne forbedres ikke af tvungen nøgenhed. Nej, faktisk ville vi måske kunne skabe en positiv kropslig forskel ved at sørge for muligheden for, at alle unge - uanset blufærdighedsniveau - kan deltage i idræt og sport generelt uden det medfølgende ubehag ved at være nøgen sammen med mennesker, de ikke har lyst til at være nøgne med.

Sporten i vores institutioner skal være for alle, og er det eneste, der forhindrer dette, at vi insisterer på fælles nøgenhed, er problemet og ansvaret at finde hos de, der insisterer.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
10. FEB

Hvad er problemet?

Er problemet udelukkende logistisk? Eller er det et problem at børn er blufærdige? Er bange for at nogen tænker at det er særlig dansk at bade sammen, men tiden er løbet fra det. Vi er offentlige/åbne i så mange sammenhænge og det stiller store krav til barnet. At børnene siger fra overfor fælles nøgenhed er ikke noget som skal overrules af fordums hippiekultur, men tages som et tegn på at samfundet udvikler sig - kroppen er vores egen.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
10. FEB

i mine øjne er det et problem

Der har sikkert altid hersket sådanne nogle problemer i de danske skoler og sportsklubber. Men hvis man ikke har blufærdig nok til at kunne tage en hurtig skyller foran andre man kender godt, så synes jeg der er noget galt. Noget der må bunde i ekstrem usikkerhed, som jeg kun kan se bliver et problem videre i livet. Unge går væsentlig mere op i deres udseende end hvad min generation gjorde for blot 10-15 år siden, så mon ikke det er en sammenhæng - børn og unge skal lære at der ikke er noget perfekt ideal, at alle har skavanker og det er okay at være og se ud som man er. Ikke at MTV og modeller er normen.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
14. FEB

Svar: i mine øjne er det et problem

Hvorfor skulle det gå hen og blive et problem senere i livet?

Jeg kan huske at jeg altid "glemte" idræts tøjet, for at undgå fællesbadet.
Det havde absolut intet at gøre med at jeg havde komplekser med min krop, men jeg vil selv bestemme hvem jeg vil være nøgen overfor.

Jeg er idag en voksen mand, og stadig den dag idag, vil jeg selv bestemme hvem der skal se min krop.

Iøvrigt er det virkelig grænseoverskridende, at børn nærmest bliver presset i fællesbad. Hvor blev der af respekten for individets grænse?
Eller gælder det ikke for børn?

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
10. FEB
Thomas Korsgaard | Debattør

De forskruede idealer

En stor del af problemet skyldes de idealer, der er overalt i samfundet. Mange af dem er helt forskruede og det tror jeg, har skabt en ungdom, der er bange for at vise, hvem de er.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (3)
10. FEB

Intet problem

Selvfølgelig er det ikke noget problem - lige så lidt som det er et problem hvis voksne ikke vil være nøgne. Det er snarere et problem, hvis nogen overskrider børns blufærdighedsgrænser ved at presse dem til at deltage i fællesbade.

Det er nok ikke kun på grund af blufærdighed mange elever undgår fællesbadene. Det skulle ikke undre mig, hvis omklædningsrummene stadig er som i min egen skoletid i 90'erne; beskidte, mørke, ildelugtende, kolde og nedslidte rum, der ligner noget fra et østtysk fængsel. Der er ikke noget at sige til at man siger nej, hvis badefaciliteterne er direkte ulækre.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (3)
10. FEB

Hvorfor skal vi fællesbade?

Jeg kan ikke se problemet i blufærdighed, og synes egentlig, at lidt mere blufærdighed ville klæde eksempelvis Facebook/Twitter-'se mig, se mig'-generationen.

Det der er problemet, er at kravet om fællesbad eller intet bad, kan afholde børn og unge fra at deltage. Heldigvis kan det let løses, blot ved en opdatering af faciliteterne.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
10. FEB
Søren Friis Smith | Autoriseret klinisk psykolog

Nej, blufærdigheden i sig selv er det ikke...

...men sammenstødet med kravene fra omverdenen kan være det. - Og så er det slet ikke noget nyt:
Se min artikel i POLITIKEN den 24.3.1995
http://www.sfsmith.dk/artikler/art35.html

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
10. FEB

Stort problem!

Det er et problem, at man fra barnsben bliver lært, at det er farligt at være nøgen. Det bunder jo i en syg og middelalderlig tanke, om at 'legemet er syndigt'.

Det må ærlig talt være forældrenes ansvar, at lære børn, at deres kroppe er helt naturlige, og at der ikke er noget farligt i at være nøgen, så længe man ikke overskrider andres grænser - det er ikke skolevæsenets ansvar, at sørge for at børnene kan dække sig yderligere til.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (3)
10. FEB
Anna Kristensen | Cand. Scient. Soc.

Svar: Stort problem!

Hvorfor skulle man synes, det er farligt at være nøgen, fordi man ikke vil være nøgen med hvem som helst? Jeg synes hverken sex, kysseri, nøgenhed, biografture, restaurantbesøg eller nus på ryggen er farligt, men det gør jeg bestemt ikke med hvem som helst.

Hvorfor skal vores offentlige forvaltning gøre sig til dommer over til hvem, den nøgne krop skal fremvises? Det må immervæk være den mest personlige ret, et menneske har.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
10. FEB

Svar: Stort problem!

Det er jo et problem, når børn ligefrem begynder at pjække. - er det så ikke frygt for nøgenhed, når man vil gå så langt som at pjække for at slippe for at smide tøjet

Det kan umuligt være det offentliges pligt at beskytte alle de sarte børn, der har fået at vide af forældre at det strider imod normen at være nøgen. Jeg mener bare at det er en fejl, at vi får at vide at vi må og skal dække os til. Jeg er også blufærdig, og jeg ville aldrig ønske en verden, hvor alle var nøgne - så var jeg blever naturist. Men det må være tyngende for børnene, at de pga. middelalderlige tanker hele tiden er opmærksomme på, hvad de andre nu kan se. Hvorfor gå og skjule sig sådan?

Nøgenhed er jo ikke intimitet. Nøgenhed er ikke seksuelt. Nøgenhed er naturligt! Vi er da trods alt skabt sådan fra naturens side - med alle vores særheder - der er ikke nogen grund til at tro at vores krop og dens særheder må og skal gemmes væk.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
11. FEB
Anna Kristensen | Cand. Scient. Soc.

Svar: Stort problem!

Såfremt du har ret mht., at nøgenhed ikke er intimitet - hvorfor bader vores unge piger og drenge så ikke sammen på ungdomsuddannelserne? Hvorfor bader idrætslæreren som regel i et rum for sig selv?

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
10. FEB
Else Damsgaard | Byggetekniker

Badning efter idræt

Det burde være en menneskeret at få lov til at bade alene. Kan godt forstå de unge vfenter med at bade til de kommer hjem. Ingen gider da ikke at blive overbegloet af sine klassekammerater

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
10. FEB
Per Børsting-Andersen | Pædagogisk konsulent

Usikkerhed?

Tjah - jeg sad og tænkte lidt over emnet i morges, da vi sad syv mand som høns på en pind i svømmehallens sauna. Store og små - tykke og tynde - yngre og ældre mellem hinanden. Mon det er rigtigt at kalde de helt unge menneskers adfærd blufærdighed? Hvad med usikkerhed? Unge i teen-age-alderen har altid været meget spændte på om de udviklede sig acceptabelt eller moderigtigt. Forskellen på før og nu er bl.a., at det er blevet muligt/populært at justere sit udseende pr. operation. Så hvis man kan gemme sig i sin puppe indtil man er færdigudviklet og måske plastisk justeret, så er man klar til fremvisning.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
10. FEB

Fællesbad skaber fælleskab

Som jeg selv husker det havde jeg ingen problemer med at bade med de andre pige efter idræt i folkeskolen. Det var lige indtil et par af de andre begyndte at blive blufærdige og skifte tøj alene ude på toilettet.
Det skabte for mig en følelse af ulighed; at de kunne se mig nøgen men at jeg ikke måtte se dem.

Jeg tror at hvis skolerne gav børnene tilbud om individuelle bade ville det ikke bare være de "ekstra blufærdige" unger der tog i mod tilbuddet, men også alle de andre der ellers ville føle at de påtrængte hinanden med deres nøgenhed.
Det ville simpelthen skabe en stemning af at det at være nøgen sammen med andre er forkert og skammeligt.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (5)
14. FEB

Svar: Fællesbad skaber fælleskab

For nogen føles det forkert og skammeligt. Skal deres grænser ignoreres?

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
10. FEB

Et stigende pres

Det kunne være interessant at få belyst hvad årsagen er bag de unges stigende blufærdighed. Hvad er det for en samfundsudvikling vi har fået? Jeg ved at unge piger helt ned i 11-12 års alderen begynder at bruge BHŽer. Det gjorde vi ikke da jeg var teen-ager sidst i 80Žerne. Vi havde ikke problemer med at bade efter idræt. Jeg synes ikke det er godt med den kropsforskrækkelse. Vi har fået flere TV-kanaler, flere gode reklamer hvor man med vores billed-programmer idag kan retouchere krop og ansigt, så man ser lækker og slank ud. Alle magasiner idag retoucherer modeller og idoler, så de får ferskenhud og hvide tænder. Flere kvinder får lavet brystoperationer, og et stigende antal får lavet tandblegning og botox-indsprøjninger. Det er tendensen idag, og de unge føler sig forkerte fordi de stirrer sig blinde på det visuelle bombardement fra medier og reklamer. Med de muligheder vi har idag for at korrigere vores kroppe, følger der måske et stigende pres for at "gøre noget ved det"

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
10. FEB
Maria Kvolbæk | Tidl.sygehjælper/pensionist

Gå glad i bad

det er et problem på mange skoler efter idræt.
Unge teenager ønsker ik bade sammen med andre fordi de ik tør vise sig nøgen?Ik alle er på samme trin med udvikling...så måske derfor. Medier fokuserer på den perfekte krop.
Men det største problem er muligvis at badeforhold ikke er optimale hvad hygiejne angår.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
11. FEB

blufærdighed

I alderen 12-16 år flyver tiden afsted det samme gør kroppens udvikling, Kroppen skal læres at kende på ny, og fra en helt anden side, så jeg ser på ingen måde, elevernes blufærdighed som et problem, tværtimod.
Jeg ser vores folkeskole sakke agterud når det gælder faciliteterne i forbindelse med omklædning og bad, med forholdsvis små ændringer kan de nuværende forhold forbedres så disse tilbud afspejler de behov der er her i år 2012.
Blufærdigheden skal vi værne om, den er jo med til at fortælle om vores grænser i forhold til andre -))

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
11. FEB

blufærdighed

I alderen 12-16 år flyver tiden afsted, det samme gør kroppens udvikling. Kroppen skal læres at kende på ny og fra en helt anden side, jeg ser ikke blufærdigheden som et problem , tværtimod.
Vores skoler er nærmere ved at sakke agterud når det drejer sig om vedligeholdelse, indretning og modernisering af netop disse forhold. Ved forholdsvis små ændringer kunne forbedringer afspejle og imødekomme de krav der er her i år 2012.
Blufærdigheden skal vi værne om, den fortæller jo om vores grænser i forhold andre :-)

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
11. FEB

Helt forskruet

Jeg er selv idrætslærer for de ældste elever, og vi har tit diskuteret problemet med bad.
Det er især pigerne der har problemerne. Nogle piger har også oplevet ubehagelige ting. F.eks. kan piger finde på at tage billeder med mobilen af hinanden. Kombinerer man det med et forskruet kropideal og teenage-usikkerhed - ja så kan man godt se problemet.
Jeg synes det er enorm problematisk, for det er også de elever, der ikke går til sport til hverdag, som har det værst med fællesbad.
Så hvis man er en overvægtig dreng i 7. Kl., som ikke vil gå i bad, pga. sin krop, så lugter man også af sved efter en idrætstime - det er heller ikke videre populært?
Altså er pointen, at det kan være en ond cirkel, og en udelukkelse fra fællesskabet.
Vi burde arbejde benhårdt, på at vende vores unges kropsidealer.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (4)
11. FEB
Per Erik Rønne | cand.scient.

Piger og drenge, muslimer og andre

Så længe vi kun kender tal, der ikke er specificerede, er det svært at tage stilling til spørgsmålet.

Det eneste vi får at vide er at der er problemer med hvert tredje skolebarn i de store klasser i den københavnske folkeskole.

Men vi får ikke engang at vide noget om kønsfordelingen. Mon ikke der er forholdsvis flere piger der har problemer med at bade nøgne sammen med andre piger, end der er drenge der er bange for at vise sig nøgne foran andre drenge? Og ja, jeg går da ud fra at børnene er kønsopdelte i idrætstimerne, i hvert fald under omklædning og bad.

Derudover angives det ikke, om der er tale om etnisk danske børn eller muslimske, der har problemer med nøgenheden. Det kunne i hvert fald godt tænkes at en 16-årig dreng, der mangler spidsen af penis, ikke ville bryde sig om at vise det frem ...

Uden kendskab til de faktiske forhold kan det være vanskeligt at danne sig en mening om forholdene ...

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
11. FEB
Mattias Johansen | Studerende

Både og

Problem er man i denne alder bliver meget bevidst om sin og sine venners fysiske udvikling. Jeg gik selv i folkeskole for et par år siden og kan sagtens huske at der var et betydeligt problem, også for mig selv. Men det er fase som nok er naturlig, og vil gå væk efter folkeskolen - det er i hvert fald min oplevelse. I gymnasiet er der nok stadig forskel på de enkeltes fysiske udvikling, men man er blevet modnet og er derfor ikke så blufærdig.

Det er først et stort problem hvis det på den lange bane.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
11. FEB

Det kommer an på

Det kommer an på så meget.
Er der eks. pinligt rent, der hvor det foregår - eller ligner det skolens toiletter?
Når det 6. hold skal i bad, har der så været gjort rent efter de foregående 5? Nå - ikke?
Hvor hygiejnisk er det så.?
Mine børnebørn kommer hjem med vorter, fodvorter og meget andet efter at have frekventeret skolernes uhygiejniske baderum. Så heller lugte af sved - hvis unge der iøvrigt går i bad hver dag ovehovedet kan lugte af sved, fordi de har deltaget i en smule sport. Man kan gå i bad derhjemme, der skal man kun omgås egne "uhyrligheder"

(et sted, hvor der var svømning i mindre hold, kunne man finde afføring hængende i små hår - på gulvristen i badet - selvom der faktisk blev gjort meget rent.......)

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
11. FEB

Blufærdighed eller skam

Efter læsning af Politikens oplæg tænker jeg, at der måske er tale at om skamfølelse mere end blufærdighed afholder mange fra at deltage i fælles bad efter gymnastik. Vores tidsånd understøtter ikke blufærdighed. Idolerne, stilikonerne, de unge og smukke møder vi jo afklædte på plakater og i magasiner over alt i det offentlige rum.

Hvis man derimod ikke tilhøre de perfekte, er der intet der understøtter, at det er naturligt at optræde nøgen i de sammenhænge, hvor det nu en gang ellers altid har været det. Vi lærer de unge, at det er kun den perfekte, der har retten til at afklæde sig i andres påsyn.

Vores menneskesyn er, hvad det kropslige angår, lidt elitær og fascistoidt, og det er vel det, der sætter sig sine spor i form af skamfølelse i de følsomme år, som ungdommen altid har været skruet sammen af.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (3)
11. FEB

Jo - det er et problem !

Hvordan skal den unge/ barnet så vaske sig ordentligt i svømmehallen f.eks. ? Det er der mange som ikke gør, og ofte bunder det i denne blufærdighed. Og det fungerer bare ikke, med beskidte mennesker i et svømmebassin. Det kan i værste fald være yderst sundhedsfarligt. Det var et konkret eksempel. Men der er meget mere end det..

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
14. FEB

Svar: Jo - det er et problem !

En del svømmehaller har set lyset og oprettet "familierum" hvor man kan bade uden at vise penis eller vagina frem til alle andre.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
12. FEB
Søren Thiesen | Eksistens

Længe leve idræt

Til Anna: Din oplevelse med skolens fællestoilet kan, for nogen, være en intimiderende oplevelse; helt i orden. Derfor kan jeg heldigivis fortæller dig, at nutidens skoler er udstyrret med adskilte toiletter (i båse), på samme måde som du ser det på en restaurants-, bars- eller whatever's-toiletter. Så at give aflad er trods alt blevet en privat sag.

Fællesbad, however, handler ikke om hippier eller om at tvinge børn til at skide sammen. Pointen i debatten - som ikke må overtrumfes af besynderligere synspunkter - er netop at vi selvfølgelig skal være vide hvordan kroppe kan se forskellige ud. Derfor bør man som største naturlighed have fællesbad i idræt i perioden op til teenagealderen, hvorefter de unges ønske skal respekteres: vi ønsker netop ikke at tvinge dem væk fra idrætten. Motion er fantastisk for alle mennesker og trods alt meget, meget vigtigere end lugten af sved!

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (2)
12. FEB

70% vil altså godt bade med andre?

7 ud af 10 er ikke dårligt. Det svarer til mine egne erfaringer for 30 år siden. Og berettiger på ingen måde til en pop-overskrft som "Er folkeskoleelevers blufærdighed et problem"

Take yourself together...

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
12. FEB
Anne Grete Hansen | Pens. økonom

En poppet overskrift ...

Dem er der nogen af hér i "skriv". Og hvorfor er sådanne "oplæg" anonyme?

Problemet er vel et spørgsmål om kombination af flere faktorer. Hvordan er fordelingen mellem køn, mellem etniske og ikke-etniske unge etc. ?

Måske kan et overliggende problem være, at med udbredelsen af fotograferende gadgets kan mange børn/unge ikke uden grund være bange for den udvidede form for mobning, som det kan være at blive rundsendt hist og pist i nøgen tilstand, hvis man i forvejen mobbes pga vægt, højde, små/store bryster synlig/manglende behåring. etc.

Det er ikke nødvendigvis "kropsangst", - den omhandlede aldersklasse kan være meget ubarmhjertige. Jeg ser det mere som en form for selvforsvar, som de unge må have lov til.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
12. FEB
Bjørn Holmskjold | Freudiansk-darwinist

Man er først et rigtigt menneske

når man er iklædt det rigtige tøj, ejer de rigtige ting, og i det hele taget lever op til den virkelighed, som reklamefolkene, med politikernes velsignelse, har manipuleret børnene til at tro er den rigtige. Derfor kan det vel ikke undre nogen, at også det fysiske udseende skal leve op til reklamerne? Kønsoperationer er derfor påkrævet, for at de unge kan leve op til standarten for et rigtigt menneske. Men angsten for ikke at være god nok er et evigt mareridt. Så hellere leve skjult, end at blive latterliggjort.

En abnorm verden, skaber abnorme børn, der udviser en abnorm adfærd.

Den kapitalistiske verden, vil blive dømt for børnemishandling med et psykisk skadelighedsniveau, der er ligeså ødelæggende, som pædofile overgreb, dersom den kom i retten. Der er bare ikke politisk opbakning for at indbringe den kapitalistiske verden for retten. For så vil også politikerne blive stillet til ansvar, for deres manglende ansvarlighed.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal (1)
12. FEB

Det er et udtryk for overfladiskhed

Det er et udtryk for at børn i en stadig tidligere alder bliver hjernevasket af overfladisk populærkultur, der stiller krav til deres udseende, som ingen, ud over computeranimerede H

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
12. FEB

Svar: Det er et udtryk for overfladiskhed

Ja, der røg så det meste af mit indlæg af en eller anden grund...

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
13. FEB
Morten Olesen | kunstner

Er det muslimerne, der hentydes til..??

Alle ved jo at muslimer er hysteriske på en række områder, og især når det gælder nøgenhed. Er det ikke her det største problem ligger, spørger man sig selv.....

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
14. FEB

Svar: Er det muslimerne, der hentydes til..??

Jøder er ligeså hysteriske når det gælder lige dette område, nu hvor du du vælger at opdele emnet indenfor religiøse kasser.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
14. FEB

Svar: Er det muslimerne, der hentydes til..??

Nej.

KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
14. FEB
Emil Eiberg-Jensen | Bachelor B A (scient soc)

Grunden til at børn ikke gider bade er sikkert at der ligger pytter af vand på et iskoldt gulv

at baderummene er lige så hyggelige og inspirerende som slagterhaller,

at de risikerer at blive mobbet og svirpet med et vådt håndklæde af et eksalteret modstanderhold.

At håndklæderne er for små så ens uld sokker bliver svære at få på hen over halvvåde fødder.

At det er kikset og føles usundt at rende rundt med vådt hår og stritører i vinterhalvåret.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
15. FEB

Ja, det er et problem..

Jeg har selv arbejdet 2 år som idrætslærer i de ældste klasser i folkeskolen, og kender til problemet, og mener iøvrigt, det omfatter både drenge og piger.
Jeg arbejder nu på en efterskole med meget idræt, hvor eleverne efter endt time går i bad på deres egne gange, og her er problemet ikke stort, måske fordi vores elever er meget vant til idræt og hermed også fællesbad, eller måske fordi de kan tage det lidt mere afsides fra de andre.
Jeg tror at blufærdighed er en naturlig ting i teenagealderen, og konflikter omkring det at tage bad med andre hverken kan eller skal undgåes. Jeg oplever dog en tendens til, at de unge er vant til at få lov til at slippe i mange sammenhænge, hvis blot de pyldrer nok. For mig er det vigtigt, at folkeskolen står klart fast på at alle elever skal i bad(af hygiejniske årsager), og at der skal være virkeligt gode grunde, hvis man skal fritages.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal
04. APR
Nicklas Pedersen | Information Analyst

Nej, det er ikke et problem!

Det er og har altid vaeret en underlig uskik, at tvinge elever til at bade foran hinanden. Det er et levn fra dengang 'boern og unge havde godt af det'. Jeg husker da stadig de meget lidt charmerende baderum - eller nok naermere anstalter - i de 50-60 aar gamle skoler, jeg gik i. At udoeve idraet er der ikke noget galt i, men at man ikke vil vaere noegen foran sine kammerater (Eller julemanden, for den sags skyld) er da et personligt spoergsmaal, som hverken regering eller idraetslaerer burde kunne saette sig praeg paa.
Loesning: Installer badekabiner eller laeg idraetstimerne foer et langt frikvarter, saa folk kan naa hjem og bade. Det er der vel ikke noget galt i?

Saa vil jeg i oevrigt opfordre alle de skole og gymnasielaerere, der har kommenteret her, til at tage en faellesbader med laerervaerelset. Indtil det er fast kotume uden brok, saa skal I da godt nok passe paa, hvad I siger.

0 SVAR
KLAG OVER INDLÆG | Anbefal

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

LOG UD
SKRIV KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR

Log ind for at kommentere

Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.

OPRET NY BRUGER

Udfyld debatprofil for at kommentere

Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.

UDFYLD DEBATPROFIL

Du har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk

Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.

Log ud
BESVAR KOMMENTAR
OVERSKRIFT
KOMMENTAR
Annonce
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

25. maj. KL. 00.01 Et nummer for stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning