Stem og skriv: Bør skoler installere pornofiltre på computerne?
Flere kommuner stiller ikke krav til filtre på folkeskolers computere.
Børn og unge
Teknologi
Kriminalitet og straf
Skole og undervisning
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Afstemning
Bør alle danske folkeskoler installere internetfiltre på deres computere?
-
Ja
-
Nej
-
Ved ikke
Skoleeleverne i landets største kommuner kan uproblematisk finde billeder af voldelige overfald og seksuelle situationer på skolernes pc'ere.
Langt de færreste kommuner stiller nemlig krav til skolerne om automatiske internetfiltre, der kan blokere adgangen til hjemmesider med ulovligt eller stødende indhold.
Det viser en rundspørge til landets fem største kommuner, som Politiken Research har foretaget.
LÆS OGSÅFolkeskoler har ingen pornofiltre på computerne
Den måske lidt for frie adgang til information bekymrer medlem af Børnerådet og psykolog Ole Kyed.
Han er fortaler for, at skoler og ungdomsinstitutioner installerer internetfiltre:
»Al erfaring viser, at det er svært for børn at administrere. Børn er nysgerrige og har brug for at undersøge ting. Men nogle gange har de bedst af, at døren er låst. Det er grænsesætning i positiv forstand, at de voksne siger: Det her skal I ikke eksperimentere med – og forklarer hvorfor«, siger Ole Kyed.
Bør de danske skoler blokere elevernes adgang til visse internetsider, eller skal eleverne selv gøre sig erfaringer med internettet? Deltag i debatten herunder?
fakta
Det er jo meningsløst
1) formodenligt er det fleste folkeskole elver væsentligt mere computere end dem de lærer der er på skolen - og det betyder at de helt sikkert kan finde ud af at google "how to set up shh tunnel" hvis de virkelig vil se porno - så kampen er håbløs.
2) det er jo den evige debat om man på biblioteket skal have bøger med frække historier, eller opskriften på krudt - ja det skal men man skal vel også tage en fornuftig debat med de unge om de værktøjer de har til rådighed (der er også skarpe ting i hjemkundskab)
Det er vel også en del af at blive voksen at man stifter bekendskab med hvad verden byder af godt og ondt ( de kan jo også se billeder i Politiken af mennesker der er sprængt i stumper og stykker når der er terror - og selvom det ikke har så meget med virkeligheden at gøre det der sker i pornofilm, så tror jeg ikke man tager mere skade af at se nøgne mennesker der har sex, end ved at se døde mennesker)
udover det har stort set alle en mobiltelefon med internet.
Tag en god snak !
mærkelige psykologer......
... tror de virkelig at man forhindrer børn i at se porno ved at installere filtre ?
Børn er af naturen nysgerrige...heldigvis, det er nysgerrigheden og interessen for verden omkring dem, som senere vil komme den voksne til gavn.
Psykologerne burde hellere sørge for filtre mod de fatale,voldsomme billeder, som dagligt glider over skærmen, også de voldelige film.
Skyderier og mord hører til dagen ( u) orden, her ville filter være passende.
At nøgne mennesker i elskovs situationer eller porno, skulle have farlig virkning er svært at forstå.
Svar: mærkelige psykologer......
Ja man kan bare se hvordan Amerikanske "Filtre" er indrettet.
Nøgen hud i kærlig omfavnelse er farligt og forbudt for børn.
Men billeder af Motorsavs massakrer, og alskens blod og hovedafhugninger er helt ok, det kan de godt tåle at se.
Problemet er Religiøst.
Filtre er for -
- dovne forældre, der ikke vil (eller formår) at snakke med ungerne om det de ser på nettet.
Svar: Filtre er for -
Det er ikke kun Forældrenes opgave, mange forældrer er en generation bagud når det handler om Internettet.
Der burde være et Obligatorisk Fag i Folkeskolen der hedder IT-Færdsel præcis som Trafikskolen.
Vi har jo forlængst erkendt at vi ikke er i stand til at beskytte poderne imod trafikken, vi kan kun lære dem at håndtere trafikken.
Hvordan skal vi lærer Børnene at færdes på gaden?
Hvis de kun flytter sig via deres forældres bil eller i tuneller og gangbroer, afskærmet fra alt.?
Således er det også med Internettet, men det er selvfølgelig lettere at fjerne det Farlige, i stedet for at lære ungerne hvordan man håndtere det Farlige.
Og hvad så den dag de er voksne og Curling-kuvøsen er væk? Så får det et chok og kommer helt uforberedt galt afsted.
Reflektion er vigtigere end sex!
Folkeskolen bør erstatte noget af den tid de bruger på seksualundervisning, til at give eleverne nogle livsstilsmæssige alternativer til populærkulturens konformative og sygelige sexideal, så eleverne ikke mentalt udviklingsmæssigt stigmatiseres og får mindreværdskomplekser. De skal have nogle kognitive redskaber til at tænke selv, være sig selv osv. Folkeskolen skal "producere" selvstændigt tænkende individer, i modsætning til i dag, hvor den mere er en HJ-træningslejr, hvor "lærerne" ingen autoritet har.
Jeg er i hvert fald glad for min ASF-diagnose, der gjorte, at jeg kom på en autistskole, hvor mine medelevers kognitive kvalifikationer var mere i overensstemmelse med mine egne. Hivs jeg havde gået 10 år i folkeskole med spidsborgerbørn, der anså viden som noget negativt, så havde jeg været endnu mere misantropisk, end jeg er i dag.
@Michael Rygaard:
Og mon ikke, at de IT-udbydere, der laver filtrene, har en del mere viden om software, end en flok pubertære, sexfikserede teenagere?
Forkert ord!
Hov. Der fik jeg brugt et forkert ord. Hvor jeg skrev "stigmatiseres", skulle der stå "stagneres".
Det beklager jeg.
Svar: Reflektion er vigtigere end sex!
Jeg tror du bliver nødt til at udvide din horisont. Kan være at du har haft en dårlig skoleoplevelse, men det er ikke det samme som at alle andre er idioter. Og ordentlig seksualundervisning indebærer også at man beskæftiger sig med de ting, du nævner.
@Anders Peter Jensen Bjerager
Hvilke dele af mit indlæg tænker du på? Ja, mit oplevelse af folkeskolen er langt fra god. Men hvorfor er holdninger baseret på negative opfattelser mindre nuancerede, end holdninger baseret på positive opfattelser?
Nej!
What are we? China?
Danmark skal ikke censurere nettet, hverken for udenlandske poker sider, børneporno, opfordringer til had og mord, terror-rekrutering, pirat distribution eller porno på skolers computere.
Ovenstående skal bekæmpes med oplysning og undervisning for vores børn i landets skoler. Ikke ved at kopiere den Kinesiske Firewall. Det virker iøvrigt heller ikke.
Svar: Nej!
Din sammenligning med Kina holder ikke.
Filteret er ikke implementeret for at forhindre unge og voksne mennesker i at få adgang til et bestemt indhold, men for at beskytte små børn mod stødeligt indhold. Og her er Danmark på linje med de fleste lande i den vestlige verden.
Hvis vi ikke ser det, findes det ikke?
Grænsesætning vil selvfølgelig være en kærkommen gæst i den kollektive opdragelse af de unge hoveder, men sikke en løjerlig ting at sætte grænser for. For der er jo ikke tale om grænsesætning for den seksuelle handling, men for den seksuelle nysgerrighed. Er nysgerrighed i sig selv farligt? Baseres bekymringen på, hvad nysgerrigheden kan føre til? Eller handler det om, at skolerne ikke rigtig ved, hvordan de skal håndtere de uterlige elever?
Den seksuelle lyst og nysgerrighed lader sig aldrig styre, og det er spild af ressourcer at forsøge. At man fra skolernes side dog gerne vil sende et signal om, at porno og dets lignende må høre til fritidsbeskæftigelserne, kan jeg sagtens forstå, men så må man som lærer/institution påtage sig voksenrollen og turde sige: "Hør her, møgunger. Skal I se på tissemænd og -koner, må I gøre det derhjemme" i stedet for spille det letkøbte hyklerkort, som hverken anerkender nysgerrigheden eller unges evne til at respektere et påbud.
Vil ikke hjælpe
Et pornofilter på skolens computere, vil kun hjælpe på skolens computere. De elever, der har bærbare computere, Ipod eller Smartphone kan til hver en tid oprette deres eget netværk, som skolens "pornofilter" ikke kan gøre noget ved. Og så er vi jo lige vidt.
Det handler om samtale, samtale og atter samtale, både med eleverne men også med deres forældre. Samtaler om det er i orden at bruge tiden i skolen på at se porno, voldsfilm, spille LOL eller andet for undervisningen irrelevante ting.
Hvis ikke man får eleverne med sig, vil de gå imod dig, og så kan man stille sanktioner og trusler op, kun for at blive til grin. De vil forsøge at snyde dig - og det lykkes for dem. Men hvis man kan få dem til at forstå. at det er uhensigtsmæssigt at bruge skoletiden på den slags, kan man komme langt. Men trusler, sanktioner og bandbuler er ikke vejen frem. Det er ikke en nem løsning, og der vil være elever/forældre, som er rystende ligeglade, men de er et mindretal, og svære at nå ad pædagogisk vej
Filtrering er ikke en mulighed
@Dennis Laursen: Jeg kan desværre oplyse dig om at der er utallige muligheder for at omgå sådan et filter. Nogle af de skarpeste hackere i dag er fra 15 - 18 år. De har masser af tid, de lærer lynhurtigt og de er pokkers nysgerrige og de er formiddable til at dele viden med hinanden. Softwareudviklerne har ikke en chance på en skole!
Så i stedet for at bruge den slunkne skolekasse på et tåbeligt filter kunne man uddanne lærerne så de kan begå sig på nettet - så de herefter kan lære børnene det samme!
Man kan også spørge sig selv om det er bedst for børn at blive konfronteret med den slags i skolen, hvor de er under opsyn af / kan søge hjælp hos professionelle, eller i et ukontrolleret miljø med vennerne eller for sig selv på værelset...?
Debatten er helt forfejlet!
Hvorfor antager mange, at filteret er for at undgå at de ældre elever surfer efter porno?
Jeg var med til at installere et filter for seks år siden på den skole hvor jeg arbejder. Dette gjorde vi primært fordi vi havde flere episoder med helt små børn som havde forvildet sig ind på pornohjemmesider og både blev forskrækkede og blege i ansigtet. Små børn ved jo ikke altid hvad de klikker på. Det fik vi blokeret for, til glæde for alle (især forældrene).
Der er jo også en årsag til at film har aldersbegrænsning og at de mest barske tv-udsendelser bliver sendt efter klokken 21.00, når børnene er lagt i seng. Visse ting bør børn - især de små - bare skånes for!
Svar: Debatten er helt forfejlet!
"Til glæde for alle, især forældrene" - ja, for så slap de for at skulle bearbejde noget uforståeligt sammen med deres poder.
Filtre er (stadigvæk) dovenskab.
Svar: Debatten er helt forfejlet!
Dana Pernille Hansen.
Hvordan kan du tillade dig at kalde det "dovenskab" at beskytte små børn mod ekstremt stødeligt indhold? Og hvorfor tror du at de i tv-nyhederne tit siger "vi skal advare mod voldsomme klip" ved f.eks klip hvor man ser døde blodige lig i gaden? Er du sådan en forælder som friskt vil lade dine små børn se sådan noget, for at kunne "bearbejde" det?
Beskytter du - eller har du aldrig beskyttet - dine børn mod noget som i bedste fald kan give urolig nattesøvn, i værste fald en traumatiseret oplevelse?
Svar: Debatten er helt forfejlet!
Præcist hvad jeg tænkte da jeg så debatten her - det er jo ikke for at beskytte den som selv søger porno på nettet, men dem som er i nærheden og måske ikke er klar eller kan forvilde sig derind og måske oven i det møde et gruppepres for at blive derinde.
Forfejlet indlæg fra Politiken
Hvorfor kommer Politiken med dette indlæg? Nå sikkert et udslag af manglende forståelse af omverdenen
Hvad er et pornofilter?
Hvad gør det?
Hvem opdaterer det?
Sund fornuft, samtaler, oplysning er langt langt bedre.
@Emil Bisgaard Commerou
Du får det til at lyde som om, at det er en signifikant majoritet af eleverne i de ældste årgange i folkeskolen, der besidder IT-kompetencer på eller over universitetsniveau. Men samtidig har de behov for at lære at befærde sig på internettet. Jeg får det ikke helt til at hænge sammen.
Men som Emil Bisgaard Commerou også påpeger, så er det vel også for at beskytte de mindre elever, så de ikke skal bombes med sexbilleder i en alder af 6 i skolen.
RETTELSE
Hov, endnu en fejl, beklager. Der skulle stå "Men som Zeki Laurent Sadic også påpeger..."
Svar: @Emil Bisgaard Commerou
Det var ikke meningen det skulle forstås sådan. Jeg ville bare påpege at det er super nemt at omgå et filter. Specielt hvis man tager sin egen enhed med hjemmefra. Man behøver altså ikke nær universitetsniveau.
Filtre kan også nemt give falsk tryghed. Jeg foretrækker stadig at der er nogen der sidder ved siden af.
Svar: @Emil Bisgaard Commerou
Men kan man ikke stoppe det trådløse signal over skolen? (som jo også vil kunne forhindre snyd til eksamen) Det vil løse problemet med de medbragte computere m.m.
Og det er sådan set ikke fordi at jeg vil forbyde teenagere at beskæftige sig med sex - jeg mener bare, at skolen, betalt af skatteydere, ikke bør bruges til at glo porno o.lign. Og så skal mindre børn, som sagt, også beskyttes mod dette. De bliver presset nok i forvejen til at skulle opføre sig pubertært i en stadig tidligere alder. Efter min mening, så skal vi altså ikke om 10-20 år have det som en norm, at 6-årige drenge beskæftiger sig med porno og sex. Det er slemt nok at 10-årige piger æder P-piller!
Men ja, jeg er sådan set enig i at "lære" at befærde sig på nettet er bedre, end filtre, set isoleret på dette. Men jeg synes, igen, at skolen hellere skulle skabe selvstændigt tænkende unge, frem for konforme teenagere, som tilfældet er i dag.
Filter er fremragende pædagogik.
Jeg kan ikke se hvad der skulle være forkert i, at en skole får et filter på deres internet. Et filter gør det dog ikke alene, for blot fordi at man ikke kan se f.eks porno og vold, eksistere det jo stadig. Men jeg synes det er prisværdigt, at en skole tager en holdning til, hvad skolens computere, og tiden i skolen i det hele taget, skal bruges til. Så jeg køber ikke argumentet med, at et filter kommer til at erstatte den pædagogiske tilgang til hvordan man færdes på nettet. Tværtimod skal skolen argumentere overfor både elever og forældre, hvorfor de har handlet som de har gjort, og hvorfor at skolen har den holdning, at nogle ting på nettet strider mod skolens værdier.
Svar: Filter er fremragende pædagogik.
Der er det galt at filtrene ikke virker. De koster en masse penge og filtrerer noget fra, men slet ikke alt det de lover.
Derfor er det langt bedre at lære børnene om hvordan man færdes på nettet. Ligesom det er bedre at lære børnene om trafikregler end at sætte bom-anlæg op i alle vejkryds.
Svar: Filter er fremragende pædagogik.
Men hvorfor dog et filter (hvis et sådant altså virker)? Det er jo en sær sygeliggørelse af børns seksuelle nysgerrighed, som jeg simpelthen ikke kan finde godtgørende - og hvor stort er problemet? Jeg anvender internettet hver dag og får hverken patværk eller blottede underliv i hovedet, medmindre jeg opsøger det eller besøger Ekstra Bladets hjemmeside.
Oversigt over mulige filtre på en router
Her er en liste over de filtre som findes på min skoles router.
Så kan man jo overveje, hvilke filtre der bliver foreslået som de næste:
Adult/Mature Content
Intimate Apparel/Swimsuit
Nudity
Pornography
Sex Education
Illegal/Questionable
Gambling
Violence/Hate/Racism
Weapons
Arts/Entertainment
Humor/Jokes
Streaming Media/MP3
Games
Business/Economy
Financial Services
Job Search/Careers
Brokerage/Trading
Real Estate
Vehicles
Education
Cultural Institutions
Reference
Government/Legal
Military
Political/Activist Groups
Health
Abortion
Illegal Drugs
Computers/Internet
Chat/Instant Messaging
Email
Software Downloads
Hacking/Proxy Avoidance
Newsgroups
Pay to Surf
Search Engines/Portals
Web Communications
News/Media
Religion
Cult/Occult
Shopping
Auctions
Society/Lifestyle
Alcohol/Tobacco
Gay/Lesbian
Personals/Dating
Restaurants/Dining/Food
Log ind for at kommentere
Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.
OPRET NY BRUGER LOGINUdfyld debatprofil for at kommentere
Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.
UDFYLD DEBATPROFILDu har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk
Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.
Log ind for at kommentere
Det kræver login til Politiken for at deltage i debatten. Har du ikke allerede login, kan du oprette det gratis.
OPRET NY BRUGER LOGINUdfyld debatprofil for at kommentere
Du skal have en debatprofil for at skrive kommentarer på politiken.dk.
UDFYLD DEBATPROFILDu har desværre karantæne fra at skrive på politiken.dk
Du kan ikke skrive på politiken.dk før din karantæne er påhævet.
Se også
- Elever: Nej til pornofiltre - ja til sex på skemaet 14. feb 14.35
- Forældre: Nej til krav om pornofiltre 14. feb 09.49
- Folkeskoler har ingen pornofiltre på computerne 14. feb 03.00
Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt
ibyen anbefaler
-
23. maj. 2012 KL. 16.12 Biografen Jagten
- 24. maj. 2012 KL. 13.00 Kunst Emily Wardill
- 22. maj. 2012 KL. 10.56 Scenen Cirkusrevyen 2012
restaurant & cafe
Seneste Leder
-
25. maj 00.01
-
24. maj 00.01
-
23. maj 00.01
-
22. maj 00.01
-
21. maj 00.01
-
20. maj 00.01
-
19. maj 00.01
-
18. maj 00.01
-
17. maj 00.01
-
16. maj 00.01
- › Se flere
Seneste læserbreve
-
24. maj 19.05
-
24. maj 17.08
-
24. maj 13.42
-
24. maj 09.29
-
24. maj 09.25
-
23. maj 17.59
-
23. maj 16.40
-
23. maj 13.21
-
23. maj 12.07
-
22. maj 13.56
- › Se flere
Seneste Skriv
-
24. maj 07.00
-
19. maj 12.11
-
18. maj 12.47
-
18. maj 11.09
-
18. maj 10.39
-
15. maj 07.43
-
14. maj 12.41
-
11. maj 17.34
-
11. maj 11.17
-
10. maj 09.14
- › Se flere
Seneste Dagens tegning
-
25. maj 00.01
-
24. maj 00.01
-
23. maj 00.01
-
22. maj 00.01
-
21. maj 00.01
-
20. maj 00.01
-
19. maj 00.01
-
18. maj 00.01
-
17. maj 00.01
-
16. maj 00.01
- › Se flere
Mest læst i dag
-
23. maj 10.38
-
21. maj 10.34
-
24. maj 00.01
-
24. maj 07.00
-
24. maj 10.43
-
25. maj 00.01
-
24. maj 11.38
-
24. maj 19.05
-
24. maj 10.25
-
23. maj 00.01
Mest læst i går
-
23. maj 10.38
-
24. maj 10.25
-
24. maj 07.00
-
24. maj 00.01
-
24. maj 00.01
-
24. maj 00.41
-
24. maj 10.43
-
23. maj 14.48
-
24. maj 11.38
-
23. maj 13.36
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
















ANBEFALEDE KOMMENTARER