Annonce
Annonce
Annonce
Skriv 14. feb. 2012 KL. 12.30

Skriv: Er børn og unge for åbenmundede på Facebook?

Amerikansk far har fået nok af at blive bagtalt af sin datter på Facebook.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er grænser for, hvad en far skal finde sig i at læse om sig selv på Facebook.

Det mente i hvert fald amerikanske Tommy Jordan, der fik nok af sin teenagedatters brok over ham og hans kone og i en videoblog svarede igen på datterens klagesange.

Og nå ja, så skød han datterens bærbare computer i stykker.

Se hele videoen fra far til datter

Datterens udfald mod forældrene var skrevet på hendes Facebook-profil, og den 15-årige pige havde blokeret forældrene, så de ikke kunne læse, hvad hun skrev.

Men det lykkedes altså alligevel faren at få adgang til dattens profil, hvor han kunne læse, hvad hun havde skrevet om ham og hans kone.

Ser vi bort fra farens noget dramatiske reaktion står et interesserent spørgsmål tilbage: Er børn og unge for åbenmundede om private forhold på Facebook?

Og hvordan skal forældre reagere, når deres afkom går over stregen på de sociale medier? Deltag i debatten.

fakta

Annoncer