Annonce
Annonce
Annonce
Skriv 8. maj. 2012 KL. 09.14

Er det på tide at fjerne blasfemiparagraffen?

Institut for Menneskerettigheder og Dansk Folkeparti vil fjerne omstridt paragraf.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Afstemning

Bør politikerne afskaffe blasfemiparagraffen?
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
0  har stemt

Straffelovens paragraf 140 er en stormomsust størrelse.

Især i forbindelse med diskussioner om ytringsfrihed er debatten om blasfemiparagraffens berettigelse gentagne gange blusset op. Og det er netop hensynet til ytringsfriheden, der nu får Institut for Menneskerettigheder til at foreslå, at Folketingets medlemmer finder den juridiske saks frem og klipper blasfemiparagraffen ud af landets straffelov.

For det er mennesker og ikke religioner, der har krav på særlige rettigheder, mener instituttets direktør Jonas Christoffersen.

LÆS OGSÅInstitut for Menneskerettigheder: Fjern straffen for blasfemi

»Man vil kunne sige, at der er fri leg over for religionerne - stort set - men persongrupper skal beskyttes«, forklarer Jonas Christoffersen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Udmeldingen skaber en sjælden alliance i det politiske liv. For Dansk Folkeparti, som gentagne gange har kritiseret Institut for Menneskerettigheder for politisk virksomhed, støtter varmt forslaget om at afskaffe blasfemiparagraffen.

Straffeloven

Paragraf 140, 'blasfemiparagraffen'

»Den, der offentlig driver spot med eller forhåner noget her i landet lovligt bestående religionssamfunds troslærdomme eller gudsdyrkelse, straffes med bøde eller fængsel indtil 4 måneder«.

Paragraffen blev indført i dansk strafferet i 1866.

Tiltalerejsning kan kun foretages af rigsadvokaten. Det er ikke sket siden 1971.

»Det er forfriskende, at Institut for Menneskerettigheder tør sige det. Vi har tidligere fremsat forslag om at afskaffe paragraffen«.

LÆS DENNEDF: Tag millionstøtte fra institut med det samme

»Det lykkedes ikke at få flertal, men det virkede til, at der var sympati for det, så det vil jeg meget gerne fremsætte igen«, siger DF's retsordfører Peter Skaarup til Jyllands-Posten.

Skal det være tilladt at håne eller nedgøre religioner i offentligheden, eller har trossamfund krav på en særlig beskyttelse? Deltag i debatten herunder.

ingenting

Annoncer