Annonce
Erhverv 4. sep. 2010 KL. 22.45

Slagteri hyrer østarbejdere trods masser af ledige danskere

Polakker bliver ansat for at presse tempoet op, mener fagforeningsmand.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der er fuld fart på knivene hos slagteriet Jutland Meat i Struer: Omsætningen er fordoblet, og den hollandske ejer Frans Stortelder hiver overskud på flere millioner kroner hjem hvert år.

Men det giver ikke job til de 150 arbejdsløse slagteriarbejdere i området. For Jutland Meat henter østarbejdere til sit slagteri i stedet for at ansætte danskere, fortæller de ansatte til Avisen.dk.

Flertallet af de 180 slagteriarbejdere er nu fra Polen, Østtyskland og Rumænien.

»Jeg er knotten over, at vi har kvalificeret arbejdskraft, der kan gå ind på Jutland Meat, men de hellere vil have udenlandsk arbejdskraft«, siger Steen Hartmann Nielsen, der er formand for Fødevareforbundet i Midt/Vestjylland.

Udlændinge spørger ikke
De lokale slagteriarbejdere blev fyret, da Danish Crown sidste år lukkede slagteriet i Holstebro. Staten betaler nu deres dagpenge, mens Jutland Meat betaler et rekrutteringsbureau for at hente østarbejdere til Struer, forklarer formanden.

»De ledige er meget frustrerede over det. De synes, det er mærkeligt, at de tager derop for at søge arbejde, men får at vide, at der ikke er noget. Og så lige bagefter ser de, at de hyrer udlændinge«, siger Steen Hartmann Nielsen.

Ejer Frans Stortelder ønsker ikke at kommentere kritikken fra de ansatte og fagforeningen.

»Efter min mening er der ikke noget at diskutere. Folk, der har en kommentar eller et problem, kan komme direkte til ledelsen med det«, siger Frans Stortelder.

LÆS OGSÅDanish Crown fyrer 580 slagteriarbejdere

De ansatte på Jutland Meat, som Avisen.dk har talt med, fortæller, at østarbejderne er så bange for at miste deres job, at de går syge på arbejde og adlyder hver gang, chefen skruer tempoet op.

»Vi udlændinge spørger ikke, hvorfor det skal gå så stærkt«, siger en af de udenlandske arbejdere, som ikke vil have sit navn frem, fordi han frygter, at det vil koste ham en fyreseddel.

Flere skader
Jutland Meat har således forhøjet tempoet for de ansatte fra 240 grise i timen til 400 – uden de ansatte får mere i løn af den grund.

Og det kan være første skridt på vej til dårligere arbejdsforhold i slagteribranchen.

»Der er andre slagterier, der kigger nøje på, hvad der sker i Struer. Og vi ser det allerede nu, at de spørger, hvorfor må de slagte til lavere løn og flere svin?«, fortæller Steen Hartmann Nielsen.

Annonce
Annoncer
Internationalt
21. maj. KL. 06.11
Missilskjold. Nato har skrevet historie med det nye missilskjold. Russerne kræver garanti af alliancen. - Foto: M. Spencer Green/AP

Fogh: Nu har Nato et missilskjold

Nato råder over et missilskjold og snart fem dronefly.

Fodbold
21. maj. KL. 06.35
Sensation. Montpellier har overrasket alt og alle i denne sæson og kan nu kalde sig franske mestre. - Foto: THIBAULT CAMUS/AP

Sensationshold er mestre i Frankrig efter drama

Tre gange blev kampen mellem Auxerre og Montpellier afbrudt af kasteskyts fra hjemmeholdets fans.

Reportage
20. maj. KL. 19.31
Foto: Jacob Ehrbahn

Sådan ser man ud efter at have løbet 42 km i solskin

De kom, de løb, de svedte. Og da de så endelig kunne krydse målstregen på Islands Brygge, var der bare ikke mere at komme efter.

Efter 42,195 km på årets første sommerdag, måtte de fleste erkende, at alle har en grænse, en sidste salgsdag, et tidspunkt hvor man bare har fået nok.

Færdig, slut, forbi. Men de gjorde det.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Sengekanten. Jokum Rohde har et helt særligt forhold til sovekammerfarcer og sengekantsfilm. Som barn sad han i garderoben på ABC-teatret og lyttede til de liderlige løjer og publikumslatteren 
inde fra salen.
20. maj. KL. 19.47

Succesdramatiker gennemgår scener fra sengekanten

ibyen anbefaler

restaurant & cafe