Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 11. dec. 2008 KL. 20.05

Jensby: Stein Bagger er sgu den skyldige

Asger Jensby er nu tidligere bestyrelsesformand i JMI Invest. Han forlader selskabet for at styrke det, siger han.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det var en slidt, træt og defensiv Asger Jensby, der mødte pressen, efter det var kommet frem, at han er færdig i JMI Invest.

Gået som bestyrelsesformand.

Jensbys egen dagsorden var rosende ord til bankerne, der har »taget ansvaret op og arbejdet døgnet rundt« og til Ole Borch, der bliver ny bestyrelsesformand.

»Jeg er trådt ud for at styrke selskabet. Jeg er glad for, at der er fundet en løsning«, sagde Jensby til TV2 News og den øvrige ventende presse.

Bagger er skyldig
Men pressen holdt sig ikke tilbage med mindre rosende spørgsmål, og det fik Jensby til at reagere.

»Jeg er godt og grundigt træt af at være i forhør af pressen, men den agenda er åbenbart tilladt. Det er sgu Stein Bagger, der er den skyldige«, skældte Jensby.

Presserådgiver på overarbejde
Hvor Jensbys rolle nu er afklaret, gælder det samme ikke for kommunikationsrådgiveren Erik Ove, som har stået for JMI Invests pressehåndtering siden selskabet blev stiftet i 2003, og for IT Factorys de seneste halvandet år.

Dermed har han fået en rolle i den største danske erhvervsskandale i nyere tid.

»Jeg tror sammenlagt, der har været over 100 journalister, som i de seneste ti dage ikke har beskæftiget sig med andet end den sag. Det har jeg aldrig oplevet før«, siger Erik Ove til Ritzau.

Han oplyser også, at han fortsætter som rådgiver for Stein Baggers kone ejendomsmægleren Anette Uttenthal. Han mener, at hun på et tidspunkt vil give sin version af sagen.

Annonce
Annoncer
Internationalt
21. maj. KL. 06.11
Missilskjold. Nato har skrevet historie med det nye missilskjold. Russerne kræver garanti af alliancen. - Foto: M. Spencer Green/AP

Fogh: Nu har Nato et missilskjold

Nato råder over et missilskjold og snart fem dronefly.

Fodbold
21. maj. KL. 06.35
Sensation. Montpellier har overrasket alt og alle i denne sæson og kan nu kalde sig franske mestre. - Foto: THIBAULT CAMUS/AP

Sensationshold er mestre i Frankrig efter drama

Tre gange blev kampen mellem Auxerre og Montpellier afbrudt af kasteskyts fra hjemmeholdets fans.

Reportage
20. maj. KL. 19.31
Foto: Jacob Ehrbahn

Sådan ser man ud efter at have løbet 42 km i solskin

De kom, de løb, de svedte. Og da de så endelig kunne krydse målstregen på Islands Brygge, var der bare ikke mere at komme efter.

Efter 42,195 km på årets første sommerdag, måtte de fleste erkende, at alle har en grænse, en sidste salgsdag, et tidspunkt hvor man bare har fået nok.

Færdig, slut, forbi. Men de gjorde det.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Sengekanten. Jokum Rohde har et helt særligt forhold til sovekammerfarcer og sengekantsfilm. Som barn sad han i garderoben på ABC-teatret og lyttede til de liderlige løjer og publikumslatteren 
inde fra salen.
20. maj. KL. 19.47

Succesdramatiker gennemgår scener fra sengekanten

ibyen anbefaler

restaurant & cafe