Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Forlig giver værn mod østarbejde
3F’s transportgruppe og Dansk Industri er blevet enige om en ny overenskomst.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Briterne fejrer regenten med whisky til én million kroner
TV Se Whitney Houstons sidste optræden
TV Zambia gik amok efter sejren i African Nations Cup
TV Mand poserer på catwalken som kvindelig supermodel
TV Grammykunstnere hyldede Whitney Houston
TV Spareplan antænder græsk raseri
TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I aften ved 20-tiden fik forligsmand Asbjørn Jensen besked om, at mere end to døgns forhandlinger havde ført til forlig mellem 3F’s Transportgruppe og arbejdsgiverne i DI (tidl. Dansk Industri, red.) om en toårig overenskomst for chauffører, lager- og havnearbejdere.
Begge parter holder helt tæt med indholdet af overenskomsten, men et nøgletema har været løndumping fra polske og østeuropæiske arbejdere. Transportgruppens formand, Jan Villadsen, har gentaget utallige gange, at der ikke blev nogen aftale uden et værn mod for eksempel billige chauffører fra østlandene.
»Det er svært at forestille sig en aftale, der ikke rummer initiativer over for østarbejdere«, siger professor Jesper Due fra Københavns Universitet.
Overenskomsten omfatter godt 900 virksomheder og cirka 14.500 medarbejdere, men forliget vil få betydning for 50.000 i transportsektoren.
Der er ret strenge regler for at køre med gods i Danmark. Godsloven kræver kort fortalt, at vognmænd, der får tilladelse til at køre med gods i Danmark, skal følge overenskomsternes bestemmelser for chauffører om løn og arbejdsforhold, ellers kan deres tilladelse tages fra dem.
»Man kunne forestille sig, at der var blevet enighed om i fællesskab at rette henvendelse til regering og myndigheder om bedre kontrol«, siger Jesper Due.
Der er nu indgået forlig for op mod halvdelen af de 600.000 privatansatte, som der i øjeblikket forhandles overenskomster for, men der mangler stadig det store byggeområde. Her blev arbejdsgiverne i Dansk Byggeri og forbundene 3F og Træ-Industri-Byg (TIB) i går enige om at genoptage forhandlingerne.
»Den store udfordring er udenlandsk arbejdskraft«, sagde adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri, inden han i går gik til forligsmanden. Tilsvarende toner lød fra gruppeformand Peter Hougård Nielsen (TIB).
»Der skal ske noget med problematikken med østarbejdere«, sagde han.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Pige skrev brev til far om sexmisbrug
Anklager har fremlagt brev fra 15-årig pige i sag om overgreb i Rebild.
Grækerne: Hellere bankerot end redningspakke
Briterne fejrer regenten med whisky til én million kroner
Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«
Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.
Israel anklager Iran for attentater mod diplomatbiler
Ekspert: Danmark kan ikke gøre en forskel i Syrien
V kræver klar dansk politik om Syrien. Reelt kan vi ikke gøre noget, siger ekspert.
Whitney Houstons familie får liget udleveret
Der kan gå op til otte uger, før de sidste prøver fra obduktionen ligger klar.
Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn
Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.
Armstrong undgik dopingkontrollen
Rasmus Henning undrer sig over at top 3 ved triatlonstævnet i Panama ikke blev dopingtestet.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
9. feb. KL. 15.30 TV »Omstridt direktør fik Danske Bank på verdenskortet«
8. feb. KL. 14.03 TV Redaktør: Ledelsesopgør har skabt kaos i Vestas
13. jan. KL. 11.22 TV Skuffede iPhone-entusiaster kaster æg på Apple-butik
12. jan. KL. 13.23 TV Ditlev Engel: Alt er mit ansvar
12. jan. KL. 10.56 TV Tonsvis af arkivmateriale afdækker Apples historie
feb
feb
feb
feb
Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Sådan giver du mors frikadeller baghjul - del 1
Sådan giver du mors frikadeller baghjul - del 1