Annonce
Erhverv 28. maj. 2010 KL. 23.37

Parken-boss beskyldes for insiderhandel

I sit hidsige opkøb af Parken-aktier har storaktionær og bestyrelsesmedlem Erik Skjærbæk overtrådt reglerne.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Balladen i Parken Sport & Entertainments bestyrelse fortsætter med uformindsket styrke.

Koncernens storaktionær Erik Skjærbæk har overtrådt reglerne for insiderhandel, da han 10. maj købte 1.300 aktier til en værdi af nær 100.000 kroner.

Handlen blev gennemført før Parkens udsendelse af en fondsbørsmeddelelse om kvartalsregnskabet. Det bekræfter flere centralt placerede kilder i Parken over for Politiken, heriblandt økonomidirektør Carsten Holdt.

I strid med selskabets egne regler
Finanstilsynet og Københavns Fondsbørs kan ikke udtale sig om konkrete sager, men i generelle vendinger lyder det:

»Et bestyrelsesmedlem, der handler forud for offentliggørelse af en regnskabsmeddelelse, kan se mistænksomt ud, da det kan ligne insiderhandel. Det vil også være i strid med selskabets egne regler. Hvis vi ser det, undersøger vi det nærmere«, siger Tine Rau Schiøtt, overvågningschef for Nasdaq OMX København.

I Finanstilsynet siger kontorchef Hanne Råe Larsen, at den type sager er sjældne, idet bestyrelsesmedlemmer generelt ønsker at undgå mistanken om, at der er begået en lovovertrædende aktiehandel.

Skjærbæk: Jeg var ikke klar over børsreglerne
Ifølge Politikens kilder har Erik Skjærbæk forklaret, at han ikke var klar over børsreglerne. Analytikere vurderer sagen på samme vis, idet handlen var minimal i forhold til Skjærbæks samlede investering ,og at kvartalsregnskabet viste et ugunstigt underskud på 51,6 millioner kroner.

»Men det er dybt problematisk og amatøragtigt, hvis han ikke har sat sig ind i reglerne for et børsnoteret selskab. På den måde trækker det en linje til den igangværende sæbeopera i Parken. Nogen i den bestyrelse burde sætte sig bedre ind i, hvad det vil sige at sidde i et børsnoteret selskab«, siger chefredaktør for Økonomisk Ugebrev, Morten W. Langer.

Ballade om Don Ø
Sagen kommer, mens der i forvejen er voldsom ballade i koncernen.

I den forløbne uge tog bestyrelsen et æresmedlemskab fra Parkens frontfigur gennem 13 år, Flemming Østergaard.

LÆS ARTIKELDon Ø: Jeg sad stille og roligt på udskiftningsbænken

En række interne skærmydsler i den nysammensatte bestyrelse er desuden kommet frem de seneste uger.

Erik Skjærbæk og den anden private storaktionær, Karl Peter Korsgaard, står angiveligt last og brast på den ene fløj i bestyrelsen, og de har samtidig opkøbt stadig flere aktier i selskabet.

Øget ejerandel til 37 procent
Ved en nylig aktieemission købte de aktier for i alt 190 millioner kroner i Parken.

Og siden 10. maj har Erik Skjærbæk i fem omgange købt aktier for i alt 2,1 millioner kroner.

Politiken Researchs optælling viser, at Skjærbæk og Korsgaard nu tilsammen har øget deres ejerandel til 37 procent. Centrale kilder anser opkøbene som et forsøg på at anskaffe sig aktiemajoriteten og få fuld kontrol over bestyrelsen.

Ingen kommentarer
Politiken har forgæves forsøgt at få en kommentar til denne artikel fra Erik Skjærbæk og Karl Erik Korsgaard.

Parkens nuværende formand, Lars Johansen, ønsker ikke at kommentere Erik Skjærbæks kontroversielle aktiehandel.

Hvad er så din kommentar til, at Skjærbæk og Korsgaard fortsætter deres opkøb?

»Det skal jeg ikke blande mig i. Men hvis man køber en aktie, er det vel udtryk for, at man tror, den vil give afkast i de kommende år«.

Din formandsposition anses som usikker. Har du forsøgt at trække dig?

»Det har jeg ingen kommentarer til«.

Ved din tiltræden fremhævede du vigtigheden af at skabe ro. Ville det ikke give ro, hvis du afviste, at du ville trække dig?

»Jeg har ingen kommentarer til det«.

Hvordan vil du så skabe ro?

»Jamen, det håber jeg, der falder. Det vil ske ved, at tingene bliver normaliseret«, siger Lars Johansen.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
13. feb. KL. 16.36

Kommune: Ansatte må kun holde kaffepause i et kvarter om ugen

Helsingør Kommune slukker fra nytår helt for smøgerne i arbejdstiden.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Musik
13. feb. KL. 15.04
Ligvogn. Her fragtes Houstons lig fra hotellet i Los Angeles til det lokale lighus. Nu får familien lige udleveret. - Foto: Mark J. Terrill/AP

Whitney Houstons familie får liget udleveret

Der kan gå op til otte uger, før de sidste prøver fra obduktionen ligger klar.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe