Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 26. okt. 2010 KL. 12.40

Vestas-ansatte i Nakskov er allerede sendt hjem

De ansatte får fri med løn, mens de sidste formaliteter klares.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De ansatte på Vestas i Nakskov er sendt hjem og bortset fra et lille hold, der bogstaveligt talt skal lukke og slukke, bliver der ikke lavet flere vinger på Nakskov-fabrikken fra og med i dag.

Det siger direktøren for Vestas vinge-division, Ole Norup Jacobsen, der i formiddag var nede og fortælle de ansatte på fabrikken, at de har fri med løn indtil de endelige opsigelser er forhandlet på plads med fagforeningerne.

Kun 30 ansatte tilbage
»Vi har på mødet her til morgen meddelt vores ansatte, at de har fri med løn i forhandlingsperioden. Og planen er - i forbindelse med opsigelserne - at fritstille dem i opsigelsesperioden«, siger Ole Norup Jørgensen, til DR Sjælland.

LÆS OGSÅVestas sender Nakskov til tælling

Tilbage er kun et lille hold på cirka 30 medarbejdere, som skal være med til at 'lukke og slukke' på fabrikken og sende de sidste vinger af sted .

nyheder@pol.dk