Annonce
Erhverv 19. feb. 2011 KL. 18.51

KL er tilfreds: Kommunalt ansatte får ikke mere i løn i 2011

Til gengæld får de til næste år en lønstigning på 2,65 procent.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der bliver ingen lønstigninger til sosu'er, lærere, socialrådgivere og andre kommunalt ansatte i 2011.

De må således forberede sig på et reallønsfald i år på grund af inflationen.

Til gengæld får de ansatte i kommunerne en lønforhøjelse på 2,65 procent i 2012. Det fremgår af den ny toårige overenskomst for op mod 600.000 kommunalt ansatte, der faldt på plads lørdag eftermiddag.

»Et økonomisk ansvarligt resultat«
Borgmester Michael Ziegler, som er chefforhandler for KL (Kommunernes Landsforening), er godt tilfreds med forliget.

»Det er et økonomisk ansvarligt resultat, som på lønsiden tager udgangspunkt i vores forventninger til den private lønudvikling«.

»Vi skal sørge for, at kommunerne ikke bliver lønførende. Omvendt skal vi sørge for, at det kommunale arbejdsmarked ikke bliver et sekunda-arbejdsmarked. Det mener jeg, vi har ramt med aftalen«, siger Michael Ziegler.

LÆS ARTIKELPolitiken.dk erfarer: Kommunalt ansatte får 2,65 procent lønstigning i 2012

Lønmodtagerne i Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte (KTO) havde ønsket større tryghed i ansættelsen som en del af aftalen med KL. Men det kom de kun i begrænset omfang igennem med.

'Tryghedspulje' på 80 millioner kroner
I stedet er der afsat en 'tryghedspulje' på 80 millioner kroner over to år til forskellige foranstaltninger for afskedigede medarbejdere.

»Det har været det helt store tema i forhandlingerne. Udfordringen i kravene er, at det ville blive dyrere og mere besværligt for kommunerne at afskedige medarbejdere«.

»Virkeligheden ude i kommunerne er jo den, at vi skal nedlægge stillinger«, siger KL's chefforhandler.

»Derfor ville kravene bare føre til, at kommunerne må afskedige flere medarbejdere. Så det er falsk tryghed, og jeg er glad for, at vi satser på ægte tryghed ved at gøre noget for de medarbejdere, vi bliver nødt til at skille os af med«, siger Michael Ziegler.

KL har også opnået administrative forenklinger for seniordage og vilkår for åremålsansatte medarbejdere, typisk chefer og direktører, der afskediges.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 22.20

Regning for skattelettelser kan ende hos de ledige

Regeringen vil regulere overførselsindkomsterne i skattereformen, erfarer Politiken. Enhedslisten er chokeret.

Bagsiden
24. maj. KL. 21.45
EJENDOM. Billedet af denne kniv er indsendt af en pensioneret kirurg. Kniven er fra Fængselsvæsenet i Herstedvester. Den blev fjernet med en mavekikkert sidst i 1970'erne fra en gentleman, der var kommet til at spise den. »Således med lettet sind ser jeg frem til afleveringsdagen«, skriver kirurgen til Bagsiden.

Hjælp opsvinget i gang: I morgen kan du returnere statens gemte guld

Politikens bagsideredaktion arrangerer frit lejde-dag på Rådhuspladsen.

Danmark
24. maj. KL. 20.14
Sultestrejke. De 11 iranere blev budt velkommen af sognepræst Pernille Østrem, da de tog ophold i kirken i går. - Foto: JENS DRESLING

Iranere får lov til at blive i Stefanskirken indtil videre

Det var et uafklaret menighedsråd, som mødtes om asylansøgerne i kirken.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe