Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 27. feb. 2011 KL. 09.31 opdateret 27. feb. 2011 KL. 10.03

Ny overenskomst: Sygeplejersker må vente på lønstigninger

En ny aftale for 120.000 ansatte i sundhedssektoren er på plads.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danske Regioner har indgået overenskomst med de cirka 120.000 ansatte i sundhedssektoren.

Aftalen betyder, at der ikke bliver nogen lønstigning i 2011, men 2,65 procent i 2012.

Ifølge chefforhandler og formand for Danske Regioner Jens Stenbæk er aftalen præget af begrænset økonomi og modsatrettede krav fra de regionale arbejdsgivere og medarbejderorganisationerne.

»Vi er glade for resultatet, som vi må betegne som det muliges kunst. Vi er tilfredse med, at resultatet sikrer medarbejdernes realløn i 2012«, siger Jens Stenbæk.

Forhandlinger hen over weekenden
Efter et forløb på to døgn hen over weekenden er parterne enige om en aftale, der fastlægger lønnen og de øvrige ansættelsesvilkår for medarbejderne i regionerne i de kommende to år.

LÆS OGSÅRegionerne vil sende speciallæger på arbejde om aftenen

Parterne er også enige om en forenkling og afbureaukratisering af regler om medarbejderindflydelse, så man lokalt i højere grad får mulighed for at prioritere de indsatsområder, der er særligt vigtige for den enkelte region, for eksempel nedbringelse af sygefravær.

Derimod lykkedes det ikke parterne at nå til enighed om en ny reguleringsform for sammenhængen mellem lønstigning i regionerne og det private.

»Der var stor velvilje til at løse problemet, men det er meget teknisk, og derfor er vi enige om, at vi venter med at indføre det til 2013«, siger Jens Stenbæk.

SVAR FRA FOARegionernes passivitet er »dybt deprimerende«

ritzau