Det går generelt fremad for arbejdsformidlingerne og virksomhederne med at få ansat voksenlærlinge. Sidste år tegnede næsten 13,5 procent flere lærlinge end året før over 25 år en kontrakt under den særlige ordning, der giver statstilskud til virksomhederne og højere løn til den ansatte. Hermed fik i alt 3.882 voksenlærlinge sådan en aftale, viser nye tal fra Arbejdsmarkedsstyrelsen. Efterspørgsel vokser Men der er stor forskel på, hvor kraftigt hver enkelt AF-region er gået frem, alt imens virksomhedernes efterspørgsel på voksenlærlinge ellers generelt vokser i takt med, at ledigheden falder og flaskehalsene på arbejdsmarkedet spidser til. Og i fire af de 14 AF-regioner er der ligefrem kommet færre voksenlærlinge ind på arbejdsmarkedet end i 2004 nemlig Roskilde, Vestsjælland, Fyn og Sønderjylland. Venstre vil tage den skæve udvikling op med beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), siger arbejdsmarkedsordføreren, Jens Vibjerg.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Xi Jinping er tilsyneladende bekymret for Kim Jong-uns nye bedste ven
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
Radikales udlændingeordfører: »Voldsomt, hvor meget fokus der ender med at være på de 66 personer«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























