Prisen for en tønde olie steg fredag aften (dansk tid) til 68,70 dollar i New York - en stigning på 1,87 dollar - og analytikere sagde, at prisen formentlig vil holde sig på dette niveau et stykke tid. I London steg prisen med 1,92 dollar til 67,15 dollar, oplyser Ritzau. Det sker, efter at Osama bin Laden, lederen af al-Qaeda, torsdag i en lydoptagelse truede med nye angreb på USA. Samtidig er der usikkerhed om olieforsyningen fra vigtige lande som Iran og Nigeria. Nye trusler Truslerne fra al-Qaeda-lederen Osama bin Laden stammer ifølge den arabiske tv-station al-Jazeera fra den muslimske måned, der svarer til december. CIA har bekræftet, at det er Bin Laden, man hører på optagelsen. Bin Laden advarer på optagelsen om, at nye terrorangreb er under forberedelse, og helt specifikt advarer terrorlederen om, at al-Qaeda atter vil slå til i USA.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Xi Jinping er tilsyneladende bekymret for Kim Jong-uns nye bedste ven
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
Radikales udlændingeordfører: »Voldsomt, hvor meget fokus der ender med at være på de 66 personer«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























