Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Erhverv 21. sep. 2011 KL. 14.39

Truet Saab får beskyttelse: »Herregud, hvor godt! Vi skriger her i korridorerne«

En domstol i Sverige giver Saab lov til at forsøge en omstrukturering, der skal redde selskabet fra konkurs.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er glæde på Saabs fabrikker i Trollhättan i Sverige, efter en svensk appeldomstol onsdag gav bilfabrikanten konkursbeskyttelse som led i forsøget på at rekonstruere selskabet.

»Herregud, hvor godt! Vi skriger her i korridorerne«, siger Anette Hellgren, Saab-medarbejdernes repræsentant i fagforbundet Unionen.

Saab indgav sin anke for en uge siden, efter tingsrätten i Vänersborg havde afvist anmodningen om konkursbeskyttelse.

Men tingsrätten afviste med den begrundelse, at den ikke havde tillid til, at en rekonstruktion kunne lykkes.

Ansattes fagforeninger glæder sig
Appeldomstolen - hovrätten for vestre Sverige - påpeger, at der kan stilles spørgsmålstegn ved forudsætningerne for en succesfuld rekonstruktion af Saab.

Men en grundigere undersøgelse kan vise, at vilkårene for en vellykket rekonstruktion er til stede, og at kravene i forbindelse med en omstrukturering er opfyldt, skriver hovrätten i en pressemeddelelse.

De fagforeninger, der repræsenterer de ansatte på Saab, glæder sig over domstolens beslutning.

Unionen, der i sidste uge indgav konkursbegæring mod Saab i et forsøg på at sikre de ansatte løn, trækker nu konkursbegæringen tilbage.

LÆS OGSÅFagforeninger vil begære svensk bilikon konkurs

»Det er med stor lettelse, vi gør dette, og i håb om en positiv besked for Saab og alle virksomhedens ansatte«, skriver Unionens talsperson, Cecilia Fahlberg.

De ansatte får snart løn
Samme melding kommer fra IF Metall:

»Når nu hovrätten har bevilget rekonstruktion, betales lønningerne af den statslige løngaranti. Lønningerne bør være på medlemmernes konti inden for et par dage«, skriver fagforeningen i en pressemeddelelse.

Saabs ansatte har ikke fået løn for august.

Saabs informationschef siger, at selskabet inden for kort tid forventer at få et forskud på 70 millioner euro (521 millioner kroner) af kinesiske investorer, der har sagt, at de er klar til at skyde i alt 245 millioner euro (1,8 milliarder kroner) i Saab, hvis de bliver medejere.

FACEBOOKFACEBOOK Bliv ven med Politiken

ritzau

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Danmark
23. feb. KL. 11.43
Bøvl. Signalfejl skaber store problemer for S-togene i København. - Foto: JENS DRESLING

Signalfejl giver store problemer for S-togene

Forsinkelser og aflysninger har ramt S-togtrafikken i København.

Politik
23. feb. KL. 11.11

Regeringen tilbageruller sænket kriminel lavalder

Den kriminelle lavalder er igen 15 år. »Forkert signal«, siger V-ordfører.

Krigen mod Taleban
23. feb. KL. 10.33

Afghanere angriber norsk base med stenkast

Norske soldater holder vrede afghanere stangen med tåregas og varselsskud.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

00:57

22. feb. KL. 11.04 TV Nu rykker Kina bilproduktionen til Europa

Det sker
Vidunderbarn. Som producer og livemusiker har britiske James Blake fortryllet musikverdenen med kombinationen af dubstep og følsom singer-songwriting. Men fredag aften er det dj-pulten på Culture Box han besøger. - Foto: PR-foto
22. feb. KL. 20.03

Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe